Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. august 2020

Ján 1,3 3Všetko povstalo skrze neho (Slovo)

a bez neho nepovstalo nič z toho, čo povstalo. 4V ňom bol život a život bol svetlom ľudí. 5A svetlo vo tmách svieti, a tmy ho neprijali.

Ním, Slovom, Slovom Boha povstalo všetko, Slovom-Kristom všetko vzniklo a bez Krista nevzniklo nič. V Kristovi bol aj život.

Zdá sa mi, že život je tu chápaný ináč ako len existencia. Existuje vesmír, existujú hviezdy a planéty, existujú prvky ako železo, kyslík, ortuť, existujú zmesi ako skaly, láva, popol, existujú rastliny, zvieratá. Ale žije iba človek. A samozrejme Boh.

Rozdiel je v potenciáli vnímania. Aj moja najmenšia dcérka už žila, hoci ešte nevnímala seba samu. Ale aj starý človek postihnutý demenciou žije, hoci už seba samého možno nevníma. Lebo my, ľudia, sme stvorení na Boží obraz. Teda s vedomím a schopnosťou vnímať seba samých. A so svedomím. Svedomie je nielen Boží hlas v človeku. Svedomie je aj svetlom v človeku. Svedomie je tiež životom človeka, svedomie je Kristom. Kristus je svetlom človeka a ľudí. To svetlo - Kristus - svieti v tme existencie, ale tma existencie ho neprijala. Ale ani nepohltila.

Všetci ľudia sú určení na život, nie iba na existenciu. Ale niektorí nechcú žiť. Iba existovať. Existovať kým existencia nebolí. Akonáhle niečo zabolí, už sa im existovať nechce.

Teda v Bohu je život. Človek je Bohom stvorený pre život. Život má začiatok - ale nie koniec. Lebo život bol a je v Bohu. Existencia je tiež v Bohu, ale má okrem začiatku aj koniec; a je určená iba pre nevedomé stvorenie. Boh je nad existenciou aj nad životom. Lebo On nemá ani začiatok ani koniec. On je Bytie. Život a svetlo nemôže byť pohltené existenciou. Existencia raz skončí. Ale život, (keď už raz začne,) trvá naveky. Aj ten život, ktorý bol počatý, ale nebolo mu umožnené narodiť sa. Pre sebectvo alebo strach jeho ľudských spolutvorcov. Keby sa ľudskí spolutvorcovia života držali Slova, Lásky, sebectvo ani strach by nemali šancu.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Dobrodružky na východe alebo za Andy Warholom cez celú republiku

Dobrodružky na východe alebo za Andy Warholom cez celú republiku

Človek sa vraj celý život učí a ja som sa iba nedávno dozvedela o Warholovi, keď som prostredníctvom sesternice tak trochu pričuchla k umeniu. Smutné či smiešne, že mi to trvalo vyše 20 rokov, ale pre prírodovedca je táto oblasť tak trochu mimo kolaj. Prekvapujúce bolo však zistenie, že tento svetoznámy americký pop-artový umelec má korene na Slovensku a na východe sa nachádza jeho veľké múzeum. Viete, v ktorom meste?