Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. august 2020

Eucharistia, živý Kristus, svätená voda a naša viera

Čo nám kresťanom odkryl koronavírus? Keď sa pozerám v kostoloch okolo seba smutná je moja duša. Sme my ešte vôbec veriaci kresťania?
Eucharistia, živý Kristus, svätená voda a naša viera

Pred časom mi prišiel link na poľské video kde bol rozpovedaný nasledovný príbeh.

Misionár medzi Indiánmi slúžil svätú omšu a zbadal, že pred jej začiatkom matky prinášali svoje malé deti a ukladali ich pod oltár. Kňaz si všimol, že mnohé z nich sú vážne choré. Po skončení sv. omše zase prichádzali a brali si svoje deti a pritom videl na nich, že je im viditeľne lepšie. Keď sa pýtal matiek čo to malo znamenať, tak tie sa na neho dívali so začudovaním, že ako to, že nevie, že na sv. omši bol živý Kristus a oni sa k nemu modlili a on ich deti uzdravil. Kňaz sa pre svoju malovernosť zahanbil.

Druhý príbeh popisuje zážitok tých čo prežili atómovú katastrofu v Japonsku  http://www.lifenews.sk/13760/zazrak-v-hirosime-jezuiti-vdaka-ruzencu-prezili-atomovu-bombu. Píše sa tu o tom, že v Hirošime kde atómová bomba zabila pri výbuchu 80 tisíc ľudí a celkove 130 tisíc, tak v epicentre výbuchu modliaci sa a zrejme hlboko veriaci kňazi to prežili bez ujmy na zdraví.

Takýchto príkladov účinkov živej viery si každý môže v súčasnej dobe nájsť na internete nespočetné množstvo. Ak mu nestačia informácie z druhej ruky, tak na mnohé z nich sa môže ísť osobne pozrieť.  

Aká je teda naša viera, aj u nás „praktizujúcich“ kresťanov, ktorí sa stretávame v kostole, vrátane kňazov. Veď aj z ich strany sme sa stretli s posmechom, keď pre nás vyprosovali ochranu pred vírusovou nákazou tí kňazi, ktorí lietali lietadlami nad Slovenskom s relikviami Svätej krvi Pána Ježiša a sv. Jána Pavla II. Rovnako, keď trnavský arcibiskup spomenul zázračný obraz Panny Márie Trnavskej, ktorá v minulosti ochránila Trnavu pred morom s tým, aby sme ju aj my dnes prosili o pomoc.

Iste takým ateistom, ako je zrejme pán hlavný hygienik Dr. Mikas a zrejme aj  ďalší členovia krízového štábu, tým sa nečudujem. Podľa nich kresťanská ochrana pred koronavírusom nefunguje. Na to im úplne stačia naše „ľudské sily“. Ujalo sa heslo „spolu to dokážeme“ a samozrejme aj bez Pána Boha. Úplne budú stačiť rúška, rukavice, dezinfekčné prostriedky, v krajných prípadoch ventilácia a najmä - očkovanie.

Boha netreba, vystačíme si sami.

Prečo sme však aj my kresťania takí maloverní ?

Nie som teológ, ale neviem pochopiť prečo by nám mal živý Kristus v eucharistii ublížiť. Práve naopak, je pre nás zdrojom života. Alebo aj kresťania si už myslia, že ide iba o obyčajnú oblátku a možno aj nakazenú ? Môžu ruky, do ktorých prijímajúcim eucharistiu podľa terajšej módy kladie kňaz, ochrániť ľudí pred nakazenou „oblátkou“ a tá sa nenakazí práve v tých rukách, ktoré ktoviečo pred tým pochytali ?

Rovnako je to aj so svätenou vodou. Odjakživa bola svätená voda braná ako voda, ktorá nás posväcuje. Naši rodičia, starí rodičia, mali pri vchodových dverách sväteničku so svätenou vodou a keď odchádzali z domu tak sa prežehnávali, aby ich cesty boli pod Božou ochranou. Dokonca v niektorých krajinách posvätenú vodu, ktorá nie je upravovaná soľou, tak ako je to u nás, ale je to normálna pitná voda, tak tú si veriaci po svätej omši naberajú do nádob, berú domov a normálne ju pijú. Nikdy som nepočul, že by niekto z nej ochorel. Rovnako aj z vody, ktorú si ľudia naberú na púti v Litmanovej, Turzovke, ako aj v Lurdoch. Ľudia si z týchto Mariánskych prameňov berú posvätenú vodu domov na pitie a slúži im práve pre zdravie a nie chorobu.

A zrazu pri koronavíruse je zákaz mať v sväteničkách svätenú vodu a prežehnávať sa ňou pri vstupe do kostola, ako aj pri odchode na požehnanie do ďalšieho života. Už nás svätená voda nesmie posväcovať, lebo by sme sa nakazili.

Podľa mňa je to rovnaká hlúposť, ako aj ochrana pred nákazou z eucharistie jej prijímaním do ruky.

Pozrime sa na veci s hygienického hľadiska, ktoré aj ateisti musia akceptovať.

Kňaz pred podávaním sv. prijímania si dezinfikuje ruky, berie eucharistiu do ruky a kladie ju na jazyk prijímajúceho, pritom sa svojou rukou jeho jazyka nedotýka. Čiže takéto konanie je absolútne hygienické. V prípade prijímania do rúk ju kladie prijímajúcemu do rúk, ktoré sa pred tým všeličoho dotýkali, čiže sa nedá zabrániť ich kontaminácii a tým aj kontaminácii eucharistie.

Z toho vyplýva, že práve podávanie eucharistie do rúk by malo byť zakázané, ako nehygienické, tak ako to bolo donedávna.

Rovnako je to aj s vodou.

V súčasných dňoch sú kúpaliská plné ľudí. Dokonca pri kúpaní vo vode nemôžu mať nasadené ani rúška. Tu prichádzajú ľudia do styku s vodou na všetky spôsoby, dokonca ju aj pijú. Predsa pri plávaní sa to nedá vylúčiť, aby ste si nechlipli. O tom čo sa pritom deje s deťmi, ani nehovoriac. Dodržiavanie kvality takejto vody je veľmi problematické a pochybujem, že sú medzi kúpajúcimi dodržiavané hygienikmi predpísané rozostupy.

Z kúpalísk však žiadne hromadné nákazy neboli hlásené a Mikasovci by sa v týchto horúčavách ani neodvážili zavrieť kúpaliská.

Naproti tomu je zakázané v kostoloch si urobiť na čelo krížik svätenou vodou, aby sa účastníci sv. omše nenakazili. Každý musí vidieť, že oproti tomu čo sa deje s vodou na kúpaliskách je to diametrálny rozdiel. Prečo potom takéto opatrenie ?

Ak sa pán Mikas až tak veľmi strachuje o zdravie kresťanov stačilo by krízovému štábu dať pokyn zakúpiť do všetkých kostolov pre dávkovanie svätenej vody bezdotykové dávkovače HK500D (tu je link na dodávateľa https://www.lorika.sk/detail/1751/dvkova-hk-500d ) a obavy zo šírenia nákazy by boli odstránené.

Rúška z hygienického hľadiska sú zvlášť veľká komédia.

Každý normálny lekár vám musí povedať, aké sú pravidlá pre používanie rúšok v medecíne, aby plnili svoju funkciu. Zároveň však musí konštatovať, že to čo sa s nimi deje v súčasnosti na verejnosti je výsmech hygienických pravidiel. Určite drvivá väčšina rúšok nespĺňa hygienické parametre. Čiže nikoho nechránia a mnohé sú naopak škodlivé. Minimálne škodia tým, ktorí ich majú na tvári.

V súčasnosti zástupy turistov kráčajúcich vedľa seba bez rúšok vo Vysokých Tatrách a iných turisticky atraktívnych miestach sú dôkazom toho, že niet racionálneho dôvodu na takéto opatrenia. Aj krízový štáb k tomu radšej mlčí.

Problémom sa to stáva však vtedy, ak ide o kresťanskú púť, alebo účasť na sv. omši. Cirkevné púte treba buď zakázať, alebo pod hrozbami pokút vytvoriť také podmienky, aby ľudí od ich konania odradili. Ak ani to nepomôže tak nastaviť, čo najprísnejšie pravidlá a zakázať ľuďom, aby si pri znamení pokoja podávali ruky. Najlepšie by bolo keby sme do kostola a na púte chodili v skafandroch.     

To, že sa k nám veliaci ateisti tak správajú ma neprekvapuje. Mnohí zrejme ešte z komunizmu majú vzťahy ku kresťanom jednoznačne zakódované.

Konšpirátori by určite povedali, že kresťanov, ktorí za komunizmu boli na Slovensku jedinou reálnou opozičnou silou treba tak oslabiť, aby neboli novej totalite takou prekážkou, ako to bolo vtedy. Preto treba ich vzdialiť od Boha, odstaviť od živého Krista, ako sa to podarilo cez Veľkonočné sviatky a prekaziť ich ochranu likvidáciou, alebo aspoň oslabením všetkého, čo ich v minulosti posilňovalo. Vonkajším znakom, že sa to podarilo sú rúška čiže náhubky, ktoré z nás robia anonymnú masu podozrivých lupičov.

Ja ako človek odmietajúci konšpirácie som však minimálne deprimovaný z toho ako sa my kresťania uvedeným nezmyslom a šikane podriaďujeme. Prekvapuje ma to najmä u mladých ľudí, vrátane kňazov, ktorí z nadšením vykonávajú všetky tie nezmyselné veci podľa nariadení krízového štábu.

Dnešná nedeľa nás svojim evanjeliovým posolstvom vyzýva, aby sme sa konečne prebudili a spolu s apoštolom Petrom, ktorý pri strate viery sa začal v Genezaretskom jazere topiť zvolali „Pane zachráň ma !“ Kristus by nám určite podal ruku, vytiahol nás z našej biedy a povedal „Maloverný prečo si pochyboval“ (Evanjelium podľa Matúša Mt 14, 22-33). 

Požehnané nastávajúce dni.

Viliam Oberhauser

P.S.: Čo robí strach s ľuďmi výstižne charakterizoval MUDr.Jan Hnízdil. Iba za cholesterol si treba dosadiť koronavírus a namiesto lieku proti cholesterolu očkovanie. https://www.youtube.com/watch?v=BRQWYycddLY

Odporúčame

Blog
Pán Matovič chýbate v parlamente

Pán Matovič chýbate v parlamente

Zradili poslanci svojho predsedu ? Vláda sa zmenila a konanie zostalo ? Kde je ten boj za obyčajných ľudí ? Smeráci zanechali míny, ale nová vláda je inakšia ? Zrušme nákup stíhačiek a peniaze na 13.dôchodky budú najmenej do roku 2025.

Blog
O Bielorusku trocha ináč

O Bielorusku trocha ináč

Aj bieloruské voľby v r. 2015 vyhral Lukašenko, s 80% hlasov. Hneď potom v NR SR odznelo svedectvo nášho poslanca, pozorovateľa volieb, že tieto voľby boli zmanipulované. Prekvapilo ma to, odkiaľ to vie? Táto situácia sa v našich médiách stále opakuje od volieb v r. 1994.  Arcibiskup Dominik Hrušovský, ktorý bol tri roky apoštolským nunciom v Bielorusku mi o situácii v tejto krajine rozprával ináč. V svojej memoárovej knihe "Roztratených zhromažďovať" (Post Scriptum, 2018) píše ako priamy svedok o svojich zážitkoch. V ďalšom pripomeniem svoje myšlienky o Bielorusku, ktoré vznikli pred 14 rokmi.