Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. august 2020

O Bielorusku trocha ináč

Aj bieloruské voľby v r. 2015 vyhral Lukašenko, s 80% hlasov. Hneď potom v NR SR odznelo svedectvo nášho poslanca, pozorovateľa volieb, že tieto voľby boli zmanipulované. Prekvapilo ma to, odkiaľ to vie? Táto situácia sa v našich médiách stále opakuje od volieb v r. 1994.  Arcibiskup Dominik Hrušovský, ktorý bol tri roky apoštolským nunciom v Bielorusku mi o situácii v tejto krajine rozprával ináč. V svojej memoárovej knihe "Roztratených zhromažďovať" (Post Scriptum, 2018) píše ako priamy svedok o svojich zážitkoch. V ďalšom pripomeniem svoje myšlienky o Bielorusku, ktoré vznikli pred 14 rokmi.  

Každá postsocialistická krajina sa musela s porevolučným vývojom sama vyrovnať. Recept pre postkomunistické krajiny dodaný Západom bola trhová ekonomika a šoková terapia. Podmienky MMF neboli terapiou ale šokom: devalvácia meny, zvýšenie daní, voľné ceny, privatizácia, obmedzenie úverov, uľahčenie importu, krátenie rozpočtu v sociálnej oblasti, školstve, kultúre, zdravotníctve. Zvýšilo to sociálne napätie - vlády disidentov padli a bývalí komunisti sa v rôznych dresoch dostali zasa k moci.

Bielorusko, krajina s vyše 10. mil. obyvateľstva, ktorá je nezávislým štátom od augusta 1991, riešila tieto rozpory po svojom. Nezrelosť národa vyriešila silnou autoritou prezidenta A. Lukašenka, ktorý je pri moci od r. 1994. Zabránenie opakovania chýb Západu vyriešil  obmedzením stykov s ním a odmietnutím ponúk MMF. Vyvolalo to vlnu kritiky, najmä po jeho znovuzvolení za prezidenta v r.2006. Viedlo to až k odmietnutiu víz pre neho a jeho funkcionárov do krajín EÚ. Iné krajiny, ktoré majú väčšie problémy s demokraciou, Západu nevadia. S Čínou chcú všetci obchodovať, nevadí im, že 4.6.1989 sa stal masaker na námestí Nebeského pokoja v Pekingu. 

V roku 2005 pri mojej diplomatickej  rozlúčkovej večeri s Talianskom som pozval aj veľvyslanca Bieloruska A. Skripka. Bol mojim dobrým  priateľom, mladým diplomatom s perfektným vystupovaním a znalosťami mnohých jazykov. Od neho som sa dozvedel, že Bielorusko malo pohnutú históriu, v ktorej bolo 2,5 mil. ľudí zabitých. Tragické udalosti v Černobyle ešte stále odoberajú štvrtinu štátneho rozpočtu. Krajina exportuje 65% svojich výrobkov do zahraničia, odmietla pôžičky MMF a iných bánk, dnes má zadlženosť iba 700 mil. dolárov. Pretože šoková terapia vyvolala všade chaos, Bielorusko dalo prednosť evolučným reformám s cieľom, aby ľudia veľa netrpeli. V krajine je 40% Rusov, 80% pravoslávnych a 14% katolíkov, podľa veľvyslanca tam vládne náboženská tolerancia. Prezident Lukašenko nebol komunistom, je u obyvateľstva  obľúbený. Jeho vysoká podpora v prezidentských voľbách nebola zmanipulovaná.

Mentalitu národa - mať nad sebou silného jedinca, ktorý za neho vyrieši všetky problémy, sme videli aj u nás počas mečiarizmu. Nezrelým, najmä postkomunistickým národom vyhovuje autoritatívne vedenie. Na druhej strane, aj keby im vládol Archanjel Gabriel, ľudia by neboli spokojní.

Nedávno v Bielorusku zakázali premietať film o Da Vinciho kóde. Je to ďalšia rana demokracii alebo americkým kapitalistom?

 

Inzercia

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 5 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal osem kníh literatúry faktu. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Odporúčame

Blog
Pre srdce je A lepšie ako B

Pre srdce je A lepšie ako B

Rok 2020 začal na A. Najprv Absencia, potom Abdikácia, neskôr Arytmia a Ablácia. Arytmia sa vyskytuje v modernej hudbe, ablácia je podľa internetu „povrchové roztápanie snehu“. Mne sa prihodila v lete.