Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. júl 2020

Winnetou zomrel ako kresťan

V týchto dňoch slovenská televízia opäť premietala filmovú sériu príbehov o Winnetouovi a Old Shatterhandovi, na ktorej vyrástla celá naša generácia. Pozrel som si počas dovolenky len záver poslednej časti "Posledný výstrel", v ktorej Winnetou zomiera v Old Shatterhandovom náručí. Film naznačuje Winnetouovu otvorenosť pre náboženstvo bielych spomienkou na zvony zo Santa Fe, keď Winnetou predpovedá svoju blížiacu sa smrť. Možno je dobré pripomenúť, čo sa v pôvodnom texte románu Karla Maya literárne stalo: Winnetou zomiera ako kresťan! Možno toto ľahké zamyslenie pre letné dovolenkové dni niekoho poteší.
Winnetou zomrel ako kresťan

Winnetouova smrť sa opisuje v siedmej kapitole poslednej časti trilógie "Winnetou I-III" Karla Maya s názvom "Am Hancockberg". V nemeckom origináli čítame: »Hat mein guter Bruder noch einen Wunsch?« wiederholte ich. (Má môj dobrý brat ešte nejaké prianie?, opýtal som sa.) Rozprávačom je samotný Old Shatterhand, ktorého v apačskej reči Winnetou dôverne oslovuje "Mein Bruder Schar-lih", je to prepis anglického "Charlie" (Šárlí), teda Karol. Karl May sa očividne identifikuje s Old Shatterhandom. Čo si želá Winnetou na záver svojho života tesne pred smrťou? »Winnetou bittet sie, ihm das Lied von der Königin des Himmels zu singen!« Winnetou ich (osadníkov) prosí, aby zaspievali pieseň Kráľovnej nebies. Oni potom zaspievali. Keďže niet oficiálneho prekladu, ponúkam nemecký text (niekto by to mohol preložiť do slovenčiny): 

»Es will das Licht des Tages scheiden;
Nun bricht die stille Nacht herein.
Ach, könnte doch des Herzens Leiden
So, wie der Tag vergangen sein!
Ich leg' mein Flehen dir zu Füßen;
0 trag's empor zu Gottes Thron,
Und laß, Madonna, laß dich grüßen
Mit des Gebetes frommem Ton:
Ave, ave Maria!«

Potom rozprávanie pokračuje a Winnetou sa obracia na Old Shatterhanda: »Schar-Iih, nicht wahr, nun kommen die Worte vom Sterben?« Šárlí, teraz prídu slová o zomieraní, však? A pokračovala druhá strofa:

»Es will das Licht des Lebens scheiden;
Nun bricht des Todes Nacht herein.
Die Seele will die Schwingen breiten;
Es muß, es muß gestorben sein.
Madonna, ach, in deine Hände
Leg ich mein letztes, heißes Flehn:
Erbitte mir ein gläubig Ende
Und dann ein selig Auferstehn!
Ave, ave Maria!«

Winnetou za spevu odovzdanosti do rúk Panny Márie hovorí pred smrťou tieto slová: »Schar-Iih, ich glaube an den Heiland. Winnetou ist ein Christ. Lebe wohl!« Šarlí, verím v Spasiteľa. Winnetou je kresťan. Zbohom!

Ako na to upozornil pred rokmi v Katolíckych novinách súčasný biskup Jozef Haľko, prekladatelia Winnetoua počas komunizmu mali s touto vetou, samozrejme, problém: zmienka o Spasiteľovi, viere, kresťanstve bola v mládežníckej literatúre absolútne neprijateľná. A tak v preklade z roku 1966 je celá Winnetouova veta o Spasiteľovi a kresťanstve zredukovaná na jediné slovo: „Zbohom.” O niekoľko rokov neskôr vydavateľ uvážil, že Boh sa nesmie vyskytnúť ani v náznaku, a preto Winnetou musí povedať, čo jeho autor nikdy nenapísal: „Winnetou má rád ľudí.” 

Ja som o tom ako dieťa, ktoré vyrastalo bez viery, vôbec nevedel. A myslím, že o tom nevedeli ani veriace deti. Dnes mi ako veriacemu, ba kňazovi, dobre padne vedieť, že kultová postava môjho detstva, v mysli jeho tvorcu, spisovateľa Karla Maya, v skutočnosti prijala pred smrťou Spasiteľa a Vykupiteľa Ježiša Krista. Pri pozeraní posledných scén filmu Posledný výstrel som započul v pozadí Winnetouove slová: "Verím v Spasiteľa. Winnetou je kresťan!" Nie, nepovažujem to za sentimentálne patetické. Priniesol som nemecký originál, lebo niekomu by sa to mohlo zdať byť až neuveriteľné a možno smiešne. Po minuloročnej návšteve Mexika a Guadalupe mi je jasnejšie, aké hlboko kresťanské posolstvo nesie Mayov román: všetky kultúry a národy i jednotlivci nachádzajú svoje naplnenie v Kristovi. A tam je koreň aj skutočného bratstva medzi národmi. To, čo v severnej Amerike zostalo Mayovým snom, sa vo veľkej miere uskutočnilo v južnej Amerike. V Mexiku Panna Mária, ktorá sa zjavila ako miešanka na tilme indiána "Hovoriaceho orla" (Cuauhtlatoatzin), pokrsteného ako Juan Diego, vytvorila z pôvodne znepriatelených národov, aztéckeho a španielského, nový mexický ľud. Juanovi Diegovi povedala: "Nie som vari ja tvoja Matka?" A zostáva "hviezdou novej evanjelizácie" tá, ku ktorej sa modlíme denne: "oroduj za nás teraz i v hodine smrti našej. Amen."

Inzercia

Som rímskokatolíckym kňazom vyše 20 rokov, teraz farár v Bratislave-Petržalke vo farnosti Svätej rodiny, pokúšam sa nasledovať svätého Filipa Nériho. Slúžim aj na rôznych ďalších úrovniach života bratislavskej arcidiecézy. Som aj doktor filozofie. Očarila ma "teológia svätých", ktorá mi dáva spoznať krásnu tvár katolíckej Cirkvi. Prednášam metafyziku a filozofiu poznania na katedre filozofie RKCMBF UK v Bratislave. Pohybujem sa aj v rozličných médiách, hlavne v TV Lux. Túžim sa vyhnúť svetáctvu a zároveň pokušeniu vyzývať bojovne svet. Som skalopevne presvedčený, že Kristus najlepšie rozumie človeku.

Odporúčame

Blog
Svedectvo kňaza chorého na COVID19

Svedectvo kňaza chorého na COVID19

Krátko pred mojím 20. výročím kňazstva (1. júla) som dostal správu o tom, že môj drahý duchovný otec a priateľ, karmelitánsky kňaz, teológ, zakladateľ metódy „teológie svätých“, o. F.-M. Léthel (ktorý v týchto dňoch slávil 45. výročie kňazstva) ochorel na COVID 19 a bol hospitalizovaný v nemocnici Gemelli. Počas celej koronakrízy mi posielal svoje hlboké duchovné texty o tejto náročnej skúške pre Cirkev. Napokon sám ochorel. Po jeho prepustení z nemocnice sme si vymenili správy prostredníctvom emailu. Je v poriadku a úplne uzdravený. Dal mi povolenie podeliť sa s jeho textami. Rozhodol som sa preto pripraviť preklad jeho svedectva, ktoré vyšlo na portáli zenit.org. Postupne by som sa chcel podeliť aj s ďalšími jeho textami, ktoré napísal počas pandémie a o ktorých hovorí aj v tomto svedectve. Nech Vám tieto texty prinesú povzbudenie vo viere v týchto pohnutých časoch!

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.