Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
15. júl 2020

Konkrétne schválené a navrhované opatrenia na pomoc tehotným ženám

Dostala som niekoľko otázok ako to je s opatreniami a pomocou pre tehotné ženy. Preto v skratke ponúkam prehľad niekoľko schválených a nami navrhovaných opatrení na pomoc tehotným ženám a rodinám s deťmi.

Vláda dnes schválila od budúceho roka tehotenskú dávku od 4. mesiaca tehotenstva. Tehotenský príspevok by mal byť vo výške 200 eur mesačne, je určený pre študentky aj pracujúce matky. Okrem toho by sa mala zaviesť bezplatná doprava v autobusoch, v miestnej hromadnej doprave v rámci svojho mesta a vo vlakoch pre deti, žiakov, študentov, dôchodcov a ťažko zdravotne postihnutých. Medzi ďalšie vládne opatrenia patrí zdvojnásobenie daňového bonusu na dieťa pre deti do 15 rokov.

Ďalším podporným opatrením bude v prípade schválenia nášho návrhu zákona o pomoci tehotným ženám, ktorý by mal platiť od 1. novembra, možnosť čerpať prvú časť tzv. “kočíkového” príspevku (príspevku pri narodení), ak má trvalý pobyt a bydlisko na území Slovenskej republiky a jej tehotenstvo presiahlo 12 týždňov a na druhú časť príspevku pri narodení dieťaťa, ak má trvalý pobyt a bydlisko na území Slovenskej republiky a dieťa sa narodilo (bez predtým požadovanej podmienky dožitia 28 dní). Pokiaľ nepožiada o vyplatenie prvej časti príspevku počas tehotenstva, celú sumu dostane po narodení dieťaťa a preukázaní splnenia podmienok nároku na tento príspevok.

Otec dieťaťa má nárok na príspevok pri narodení dieťaťa, ak má trvalý pobyt a bydlisko na území Slovenskej republiky a dieťa sa narodilo. Suma príspevku podľa návrhu pri narodení každého dieťaťa (nielen pri prvých 3 deťoch) bude 829,86 eur, pričom suma prvej časti príspevku pri narodení dieťaťa je 400 eur a suma druhej časti príspevku pri narodení dieťaťa je 429,86 eur. V súčasnosti je výška príspevku na štvrté a ďalšie deti v poradí iba 151,37 eur. Informácie o príspevku pri narodení dieťaťa, podmienkach a nároku nájdete na stránke Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Návrh zákona tiež prináša zvýšenie príspevku pri narodení v prípade narodenia dieťatka s ťažkým poškodením, ťažkým genetickým poškodením, alebo poškodením, pre ktoré nebude po narodení schopné života o 3 170,14 eur. Náš návrh prináša i poskytnutie bývania pre tehotné ženy v núdzi.

 Sociálnu službu v zariadení núdzového bývania možné poskytovať najviac po dobu troch rokov odo dňa pôrodu, ak sa matka osobne stará o dieťa. Sociálnu službu v zariadení núdzového bývania je matke možné súčasne poskytnúť aj pre iné jej neplnoleté deti. Zákon predložený poslancami OĽANO na pomoc tehotným ženám je v 2. čítaní a bude schvaľovaný na septembrovej schôdzi parlamentu. 

 

Inzercia

Lucia Drábiková je vydatá, má 43 rokov, tri deti, s rodinou žije v Piešťanoch. Vo voľbách 2020 bola zvolená za poslankyňu Národnej rady Slovenskej republiky za OĽANO. Od roku 2017 je poslankyňou Trnavského samosprávneho kraja. Študovala psychológiu (Bratislava, Trnava), pastorálnu psychológiu (Trnava), dva roky katolícku teológiu (Bratislava). Má skúsenosti v oblasti vzdelávania, poradenstva, mládežníckej politiky, charity, sociálnej práce s rodinami, médiami, public relations. Pôsobila ako riaditeľka pobočky Centra pomoci pre rodinu v Piešťanoch. Je členkou Komunity sv. Ján Krstiteľ, a Spoločenstva Ladislava Hanusa.

Odporúčame