Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
12. júl 2020

Perzekúcia kresťanov na západe graduje

Útoky na kresťanov sa posledné roky len a len stupňujú. Vyvstáva otázka: čo s tým urobíme?
Perzekúcia kresťanov na západe graduje

Ešte donedávna platilo, že prenasledovaných kresťanov nájdeme len v rozvojových krajinách.

V máji 2019 britský konzervatívny politik Jeremy Hunt vyhlásil kresťanstvo za najviac prenasledovanú náboženskú skupinu vo svete. Medzi najviac postihnuté krajiny dodnes patria Čína, Pakistan, India a čo sa týka krajín na Blízkom východe, kresťania prakticky odtiaľ miznú. Napríklad v takej Palestíne je kresťanov len 1,5 percenta z celkového počtu obyvateľstva, zatiaľ čo v Iraku počet kresťanov z 1,5 milióna klesol na číslo 120 tisíc.

Útoky extrémistov sa stupňujú a nielen v afrických, či ázijských krajinách. Hneď za sobotu máme 2 prípady ukážkoveho útoku na vieru aj na západe, o ktoých médiá mlčia...

V sobotu v štáte Florida, USA prišiel neznámy muž a zapálil kostol, v ktorom boli na omšu sa pripravujúci ľudia. Minidodávkou prerazil dvere kostola a založil oheň. Nemenovaný muž bol čoskoro zadržaný políciou. Ide o kostol, v ktorom sa slúžia tradičné latinské sväté omše. Našťastie sa nikomu nič nestalo a v ten večer ešte odslúžili omšu.

V rovnakom čase, no o pár stoviek kilometrov západnejšie, sa odohral podobný incident, ale ten už tak šťastne nedopadol. V štáte Kalifornia, meste San Gabriel v Los Angeleskej arcidiecéze vyhorel 2 storočia starý kostol založený svätým Juniperom Serrom, jedným zo zástancov a ochrancov pôvodných obyvateľov USA. Oheň zničil strechu a interiér. Hovorca miestneho hasičského zboru , kapitán Antonio Negrete, označil škodu za srdcervúcu. Ale aj v nešťastí nachádzame šťastie. Keďže kostol bol pred renováciou, vzácne obrazy a artefakty boli pred požiarom uschované mimo kostol, takže aspoň čo to sa zachovalo...

Junipero Serra bol františkánsky mních a misionár, ktorý pôsobil v oblasti dnešnej Kalifornie. Podarilo sa mu konvertovať mnoho pôvodných obyvateľov na kresťanstvo. Mnoho jeho misií položilo základy pre fungovanie takých miest ako je San Francisco, či Los Angeles. Veľmi často bol v rozrtržke so španielskými orgánmi pre svoj prístup a boj za práva pôvodných, domorodých obyvateľov, ktorí nesmierne žialili, keď v roku 1784 umrel. V roku 2015 bol pápežom Františkom vyhlásený za svätého.

Inzercia

Útoky nielen na kresťanské budovy, ale aj sochy a iné majetky sa v USA posledný mesiac len stupňujú. Či to americký prezident ustojí a ako sa s tým vysporiada, ukážu nasledujúce týždne a mesiace.

Napriek mnohopočetným útokom počet kresťanov vo svete globálne neklesá. Práve naopak. Rok čo rok máme čoraz viac obetí a nových adeptov na mučeníkov pre vieru.

Len pred pár týždňami mali v Bruseli v pláne neobnoviť mandát Osobitného vyslanca pre slobodu náboženského vyznania alebo viery mimo EÚ. Ešte že z tohté plánu vzišlo...evidentne ho bude treba viac než dosť.... 

 

obrázok: Facebook

Inzercia

Blogerka, Pro Life aktivistka, snažím sa pokryť rôzne sféry a oblasti. Píšem o kresťanstve ako takom, všímam si dianie vo svete, v kultúre atď.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Pravda je komplexnejšia

Pravda je komplexnejšia

Som v rámci Denníka N pri homosexualite zvyknutý na odpadové produkty až príliš horúcich a ambicióznych hláv, ale tento článok stojí za zamyslenie.

Blog
Parlament, KDH a nový pohľad

Parlament, KDH a nový pohľad

Za uplynulé dni sa v politike vyskytli viaceré zaujímavé situácie, ale chcem sa venovať dvom z nich a na záver opíšem nový pohľad na veci, ktorý mi Pán Boh dožičil.