Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
06. júl 2020

Múdre a pochabé panny slovenské

Ježišove podobenstvo je dnes aktuálnejšie, než keď bolo adresované vtedajším židovským poslucháčom, veď sa týka posledných časov. A prehovára ľuďom aj na Slovensku. Nie je neobvyklé, že ktosi označí niekoho za pochabého, zosmiešni ho na sociálnych sieťach, ohovorí, ale to, kto je naozaj múdrou a kto bláznivou pannou sa ešte len uvidí.
Múdre a pochabé panny slovenské

Celý život ťa na niečo pripravujú. V škôlke na školu, na základnej na strednú, na strednej na vysokú, potom z jednej pozície v práci na lepšiu. Rodičia ti odmalička dohovárajú, aby si bol pripravený na život, máš sa stať dobrým manželom, manželkou, byť spoľahlivým rodičom a potom keď si všetkými "prípravkami" prešiel, jedného dňa zomrieš a len Najvyšší vie, či si sa dobre pripravil na večnosť. Začítajme sa najskôr do Písma svätého.

Mat 25:1-13 Vtedy sa nebeské kráľovstvo bude podobať desiatim pannám, ktoré si vzali lampy a vyšli v ústrety ženíchovi. 2 Päť z nich bolo pochabých a päť rozumných. 3 Pochabé si totiž vzali lampy, ale olej si so sebou nevzali. 4 Rozumné si však vzali s lampami v nádobkách aj olej. 5 Keď ženích dlho neprichádzal, na všetky prišli driemoty a zaspali. 6 Uprostred noci sa rozľahol krik: ‚Hľa, ženích! Vyjdite mu v ústrety!‘ 7 Vtedy sa zobudili všetky panny a pripravovali si lampy. 8 Tu pochabé povedali rozumným: ‚Dajte nám zo svojho oleja, lebo naše lampy hasnú!‘ 9 No rozumné odpovedali: ‚Nie! Aby azda nebolo málo aj nám, aj vám, choďte radšej k predavačom a kúpte si!‘ 10 No kým išli kupovať olej, prišiel ženích, a tie, čo boli pripravené, vošli s ním na svadbu; a dvere sa zavreli. 11 Napokon prišli aj ostatné panny a povedali: ‚Pane, pane, otvor nám!‘ 12 On im však odpovedal: ‚Amen, hovorím vám, nepoznám vás.‘ 13 Bdejte teda, lebo neviete dňa ani hodiny!

Panny reprezentujú čistotu - teda je to podobenstvo určené kresťanom, ktorí by mali byť nasledovníkmi Krista a náležite ho reprezentovať. Vyšli v ústrety ženíchovi, podobne ako aj veriaci majú kdesi vo vnútri túžbu po Ježišovi. O to viac je to na zamyslenie, pretože nie pre všetkých to dopadlo happyendom.

Všetci verili, že ženích sa skoro objaví, ale neprišiel, keď ho čakali. Podobne sa aj príchod Ježiša "odďaľuje". Už apoštol Pavol veril, že sa ocitol v posledných časoch, ľudia vo všetkých prebudeneckých hnutiach boli viac menej presvedčení, že žijú na konci časov, hoci dátumy konca sveta nestanovovali. Odďaľovanie Ježišovho príchodu však spôsobuje, že mnohí upadajú do nebezpečného spánku. Pozrime sa na to bližšie.

Mimochodom, všimli ste si, že tie panny si boli veľmi podobné? Ani dnes nevieš niekedy rozlíšiť medzi kresťanmi. Aj jeden pokľakne, aj druhý, aj jeden má Bibliu pod pazuchou, aj druhý (aspoň tak sa hovorievalo, dnes by sme asi skôr povedali, že obaja majú stiahnutú apku Biblie v mobile). A predsa - Pán Boh vidí hlboko do srdca a stav našej duše pozná lepšie než my sami. Znepokojujúco na mňa pôsobí fakt, že to neminula jedna z nich, ale až 5 z 10. Nemusí to doslovne znamenať presne 50 %, ale určite to znamená, že nepripravených veriacich po celom svete na druhý príchod Ježiša je až príliš veľa.

Olej je symbol Ducha Svätého. V starovekom Grécku si olej cenili natoľko, že ním odmeňovali víťazov v bežeckých pretekoch. Ja si ho dávam s obľubou do šalátu, aby sa mi lepšie vstrebali do tela vitamíny. Ale čo Duch Svätý? Je súčasťou tvojho života? Potrebuješ ho? Máš ho len tak tak vo svojej "lampe", alebo ho máš pre istotu radšej viac "v nádobe" ako múdra panna? Bez neho sa nezaobídeme ani v službe, potrebujeme ho súrne aj na naše posvätenie, bez ktorého nikto neuvidí Pána.

Panny napokon zaspali. Všetky. Nielen tých 5 pochabých. Mne osobne to hovorí, že mať slabšie obdobie je normálne. Ale nie celý život. Tie múdre mali za sebou požehnanú históriu, mali niečo "namodlené", "napostené", "načítané". Keď sa prebrali, mohli z toho duchovného pokladu znova čerpať.

Pre duchovných greenhornov môže byť neriešiteľným rébusom, prečo nemohli tie múdre dať ostatným pannám olej? Na prvý pohľad sa to zdá sebecké, ale nie je. Požehnaní ľudia ťa môžu inšpirovať, ale dary z neba dá len Boh. Niekto ťa môže nadchnúť, ale nezískaš čo má len tým, že sa na neho naviažeš. Môže ťa poučiť, ale potom sa musíš ísť učiť k Bohu. Musíš si to "kúpiť" od Boha sám.

Inzercia

Iz 55:1 Hoj, všetci žízniví, poďte k vodám, a vy, ktorí nemáte peňazí, poďte, kupujte zbožie a jedzte! Poďte, kupujte bez peňazí a bez platu, víno a mlieko!

Kedy si to pôjdeš "kúpiť" k Bohu? Ak si hovoríš, že času je stále dosť, zahrávaš sa s ohňom. Keď príde Nebeský Ženích, bude už neskoro.

Ježiš im povedal: "Nepoznám vás." To znie kruto. Títo ľudia však boli povrchní, mali len tvárnosť pobožnosti, žiadny vzťah s Bohom. Či už pôjdu pochabé panny do zatratenia alebo len do veľkého súženia, zatiaľ čo nevesta Kristova bude vytrhnutá na svadbu Baránkovu, nechajme teológom. Zhodnúť sa však iste môžeme na tom, že nikto nechce byť medzi bláznivými pannami. Toto podobenstvo nás urguje, aby sme boli pripravení. A jediný spôsob, ako si byť istý, že si pripravený na druhý príchod Krista, je že si pripravený každý deň.

Dnes sa veľa skloňuje druhá vlna korony. Ty však potrebuješ druhú vlnu Ducha Svätého. Nestačí prvá vlna, veď učeníci boli znova a znova naplňovaní Duchom Svätým. Duchovný spánok sa prejavuje slabšou schopnosťou rozoznať medzi dobrým a zlým a tiež vlažnosťou. Oboje zakúšame aj na Slovensku, i keď v západnom svete je to ešte markantnejšie. Nedávno som sa dozvedel, že vo Veľkej Británii za posledný rok zaznamenali 45 násobný počet mladých dievčat, ktoré sa chcú preoperovať na chlapcov. To znie desivo, pred dvadsiatimi rokmi by som sa to neodvážil napísať ani do nejakého môjho scifi románu. Dnes sa hovorí o veľkej hospodárskej kríze, ktorá môže dopadnúť na svet (alebo už dopadla...), ale oveľa závažnejšia je veľká morálna kríza, ktorá zachvátila ľudstvo.

Si si istý, že máš extra olej vo svojej pomyselnej nádobke? Len ten spôsobí rozdiel. Lampa čoskoro dohorí a v tomto svete hustne temnota, o to viac sa potrebujeme všetci uistiť, že máme čisté svedomie a hojnosť Ducha Svätého, aby sme mohli svietiť na cestu sebe, ostatým a najmä vyjsť v ústrety Ježišovi. Si pripravený?

Ak by ste sa na túto tému chceli od autora dozvedieť viac, celé video si môžete pozrieť na https://www.youtube.com/watch?v=w9HVYF4XNQ4

Odporúčame

Blog
Prahneš po Bohu?

Prahneš po Bohu?

Toto nie je žiadny politický komentár, ale úprimná túžba, aby si veriaci dali svoj život do poriadku. Mnohí sme totiž zakúsili Boží dotyk, ale z jednorazovej skúsenosti sa žiť nedá, je tu tendencia zaspať, kedy prestávame byť duchovne hladní a smädní a modlíme sa čoraz menej.

Blog
Život s Bohom ako veľké dobrodružstvo

Život s Bohom ako veľké dobrodružstvo

Veľmi často sa medzi vedúcimi u nás v Saleziánskom diele zamýšľame, ako ponúkať mladým dobrú duchovnosť tak, aby o ňu spontánne začali prejavovať záujem. Často sa boríme s nechuťou chodiť na sv. omšu, alebo sa modliť. Uvedomil som si však, že je to často aj nesprávnym pochopením daných úkonov. Mnohí mladí si nevedia predstaviť, čo to znamená pustiť Boha do svojho života a mať s Ním vzťah. Toto tajomstvo sa dá len ťažko vysvetliť slovami, musí sa prežiť. No napriek tomu túto skúsenosť zažívajú mnohí a nie je vôbec ojedinelá. Stačí k tomu často len otvorený postoj srdca a pripustenie, že náš život nie je iba náhoda.

Denník Svet kresťanstva