Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
02. júl 2020

Premrhaná príležitosť

Dnes po 100 dňoch tejto vlády je už viac ako isté, že konzervatívne sily premrhali príležitosť, ktorú získali v tohtoročných voľbách. Je pravda, že väčšinu dní venovala vláda SR pandémii COVID-19, ktorú zvládla, ale tých pár dní čo sa venovala ostatným veciam stačilo na to, aby všetko premárnila.
Premrhaná príležitosť

Už dnes sa dá povedať, že nastúpila vláda nekompetentných amatérov, ktorí sa naučili za tie roky v opozícii len pekne rozprávať. Tých skutočností prečo mám tento názor je celá spústa, ale vypichnem podľa mňa len tie najdôležitejšie.

 1. Potvrdilo sa to, čo som napísal vo svojom blogu https://blog.postoj.sk/52205/koniec-klasickej-krestanskej-demokracie-na-slovensku-alebo-par-myslienok-po-vol    v odseku „Prichádza Biznis-kracia“, čo dnes už kritizujú bývalí politici, napr. p. Mikloš, hovorí o mikromanažmente, či analytici ako p. Slošiarik alebo p. Baránek.
 2. Programové vyhlásenie vlády, ktoré ešte ani nebolo schválené a už sa porušilo (Kollár pretlačil sudkyňu do súdnej rady), darmo dnes rozprávajú p. Kollár s p. Matovičom, že to takto bolo dohodnuté (SAS a Za Ľudí sa zdržali hlasovania) a navyše je v mnohom nerealizovateľné (najmä príjmová časť)
 3. Špičky OĽANO a SME Rodina uzatvorili pakt čím si kryjú chrbát aj na úkor ďalších koaličných partnerov, čo hneď od začiatku potvrdili vyjadrenia p. Matoviča na adresu p. Sulíka, ci vykladanie si programového vyhlásenia tak sa hodí OĽANO napr. v otázke zmeny zákona o voľbe generálneho prokurátora.
 4. Osoba premiéra Matoviča z ktorého sa vykľul čistý utilitarista, pre tých čo nevedia čo to je https://slovnik.aktuality.sk/pravopis/slovnik-sj/?q=utilitarista, utápajúci sa v témach, ktoré nie sú ako sa povie na programe dňa napr. voľné nedele, či absolútne stúpanie si po predvolebnom jazyku ako on garantuje, že nebudú žiadne čistky a že na tie funkcie sa trasú členovia iných politických strán čomu on zabráni, atď., atď.
 5. Totálna personálna nepripravenosť, rekordy v menovaní a odvolávaní rôznych vysokých štátnych úradníkov, či nedostatok kádrov z dôvodu koaličných strán bez členskej základne (p. Marosz, p. Mihál, p. Holý, p. Krištúfková, celé min. dopravy, p. Vlčan, ...)
 6. Zatvárenie očí nad jasným prešľapmi strany SME Rodina alebo aj plánmi OĽANO napr. v prípade obsadzovania predsedov krajských úradov

 

Víťazi a porazení po 100 dňoch od volieb.

Na strane koalície je to jednoznačne SME Rodina, ktorá získala ďaleko viac ako bol jej výsledok vo voľbách a táto strana sa stala tak povediac druhou nohou p. Matoviča.

Na strane opozície je to jednoznačne p. Pellegrini, ktorí sa javí ako vhodný nositeľ zástavy sociálnej demokracie na rozdiel p. Fica, ktorý tak ako jeho predchodcovia bývalí predsedovia vlád a to  p. Mečiar či p. Dzurinda pochovali svoje strany.

Aká je perspektíva?

Ak neustojí problém p. Kollár so svojou diplomovou prácou, neustojí to ani táto vláda a budú predčasné parlamentné voľby. Avšak najhoršie z toho už dnes vychádzajú kresťansko-konzervatívne sily, ktoré predstavuje alebo sú s nimi spájané osoby ako samotný p. Matovič či p. Krajčí, p. Heger, resp. p. Krajniak ale aj celá KÚ, ktorá sa tvári ako keby nebola súčasťou vlády a navyše otočila svoje vrcholné témy ochrany života ale aj hlas poukazovania na zlo do vôd alibistického bezpečia.

Ako sa to bude asi vyvíjať ďalej?

Prosím berte túto pasáž s rezervou, pretože nie som veštec, ale aj trochu s obavami, ktoré ma v poslednom čase stále viac a viac obchádzajú.

Inzercia

 • vláda sa udrží zložená len s OĽANO a SME Rodina
 • Za ľudí a SAS odídu z vlády
 • Za ľudí sa personálne rozpadne
  •  p. Remišová a jej krídlo sa vráti do OĽANO
  •  p. Šeliga s p. Žitňanskou sa budú snažiť spojiť s KDH (záleží kto sa stane predsedom KDH)
  •  liberáli okolo p. Kolíkovej budú uvažovať medzi SAS a PS
 • SMER-SD sa postupne presunie do Hlasu-SD, ostanú tam len pravoverní, avšak strana sa v prípade konania volieb v riadnom termíne už do parlamentu nedostane
 • v prípade KÚ pripúšťam dva scenáre a to:
  • ostane až do konca v spojení s OĽANO čím získa extrémna pravica ĽSNS obrovskú silu pred nasledovnými voľbami
  • odíde spod OĽANO čím skôr a nadviaže úzku spoluprácu s KDH čo je samozrejme podmienené osobou nového predsedu KDH
 • Predčasné parlamentné voľby budú najneskôr na jar budúceho roka.

Kto bude víťazom po tomto pokuse s OĽANO?

 • prvým viťazom bude p. Pellegrini a jeho strana Hlas-SD
 • a druhým víťazom extrémna pravica ĽSNS, kde skončí väčšia časť pravicovo – konzervatívneho voliča
 • v parlamente silno narastie liberálny hlas a to cez strany SAS či PS
 • mám obavu, že klasická kresťansko-demokratická strana nebude dlho zastúpená v NRSR a aj o to, že v období po nasledovných parlamentných voľbách bude reálnou silou presadzovať kresťanské hodnoty práve len extrémna pravica

Akú budúcnosť ma kresťanský-konzervativizmus na Slovensku?

Po vláde amatérskeho "hnutia OĽANO" sa všetko "zlé" zvezie práve vo všeobecnosti na kresťanov. Tu musím súhlasiť s tým, čo pred nejakým časom povedal emr. arc. Bezák a to, že nie je  vhodné každé zamestnanie či politická funkcia pre praktizujúceho kresťana, ktorý svoju vieru verejne vyznáva, pretože konfrontácia bude defacto lynčom progresivistických trendov dnešnej doby.
V blogu, na ktorý som sa vyššie odkazoval som v časti ohľadom budúcnosti kresťanskej domokracie vtedy uvažoval medzi kresťansko-demkratickou stranou ako realnou silou alebo pôsobením jednotlivých kresťanov naprieč politickými stranami, ktorí sa presadia najmä svojou odbornosťou a nie transparentom "ja som kresťansko-demokraticky politik" pričom svoje hodnoty budú reálne žiť a presadzovať do miery do akej ich dokážu presadiť. Dnes som presvedčený, že inej ako tej druhej cesty niet. Príkladom obdobnej cesty je prof. Krčméry, t.j. naprv dokázal, že je odborník a filantrop a až potom sa "zbytok sveta" dozvedel, že je kresťan (áno poniektorí z nás to vedeli naopak).

Ak by, ale predsa to ešte niekto skúšal cez politickú stranu navrhujem, aby to bolo dnešné KDH, ktoré by integrovalo dnešnú KÚ, konzervatívnu časť strany Za Ľudí  a pod vedením nových tvárí a za pomoci starých bardov to ešte skúsili. Dnes jedinou vhodnou osobou, ktorá je tohto schopná je Miriam Lexmann.

 

 

zdroj obrázka: https://cz24.news/wp-content/uploads/2020/06/matovic-100-780x470.jpg

Odporúčame

Blog
SaS a ich "kilečká“.

SaS a ich "kilečká“.

Myslím, že dozrel čas, aby sme si pozreli, čo nám bolo pred voľbami ponúkané a dnes, keď je jasné zloženie novej vlády, čo by sa malo začať realizovať. Keďže SaS a jej predstavitelia budú zodpovedať vo veľkej miere za ekonomickú časť a jej predstavitelia sa radi prezentujú tzv. podnikateľským kilečkom a kilečkom riešení pre ľudí na prvých 100 dní, pozrime sa na tieto dokumenty podrobnejšie.