Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. jún 2020

Koronavírus a situácia muslimov vo svete a na Slovensku

Koronavírus zasiahol do životov muslimov rovnako ako do životov ľudí iných vierovyznaní. Nákazy, bezpečnostné opatrenia, zákaz združovania sa a mnoho iného. V nasledujúcom článku sa dozviete: - ktoré muslimské krajiny vykazujú najväčší počet nakazených; - prijaté opatrenia a fatwy na zamedzenie šírenia vírusu vrámci islamských právnych škôl; - aká je situácia muslimov na Slovensku v súvislosti s nákazou.
Koronavírus a situácia muslimov vo svete a na Slovensku

NAJVIAC ZASIAHNUTÉ MUSLIMSKÉ KRAJINY
V počte nakazených ochorením Covid-19 vedú muslimské krajiny: Irán, Pakistan, Turecko, Saudská Arábia, Bangladéž, Katar, Egypt a Indonézia. 

IRÁN má aktuálne 217 tisíc nakazených (0,24% obyvateľstva) a približne 10.000 úmrtí pri počte obyvateľov 88 miliónov. Krajina zaznamenala prvý prípad nákazy už 25. februára 2020. Nasledovalo obdobie šírenia vírusu vrámci populácie. Vláda bola kritizovaná najmä za pomalé reakcie obmedzovania verejného združovania sa a za nedostatočnú informovanosť obyvateľstva. Postupne sa začalo obdobie zatvárania nákupných centier, mešít, parkov, rekreačných oblastí, reštaurácií.. až do 20. apríla, do dátumu ktorým sa začalo opätovné pomalé otváranie týchto stredísk. 12. mája boli opäť otvorené všetky mešity v krajine. Po uvoľnení reštrikčných opatrení dochádza k opätovnému šíreniu nákazy. Irán momentálne čelí 2.vlne koronavírusu. Prezident Rouhani varoval, že v prípade zhoršenia sa epidémie bude potrebné zaviesť obmedzenia znovu.

TURECKO má aktuálne spolu vyše 193 tisíc nakazených (0,23% obyvateľstva) a približne 5000 úmrtí pri počte obyvateľov 88 miliónov. Prvý prípad nákazy zaznamenalo Turecko 12. marca 2020. Turecký prezident Erdogan následne vyzval obyvateľstvo k zdržiavaniu sa v domácnostiach a vyhýbaniu sa verejným akciám. Od 6. apríla vláda zaviedla do platnosti protivírusové opatrenia: nariadenie pokrytia tváre rúškom alebo tkaninou vo verejnej doprave. Nariadenia však neboli dostačujúce a dokonca v nich chýbala povinná karanténa pre navrátilých sa do Turecka, a tak už začiatkom mája patrilo Turecko medzi 8 krajín s najvyšším počtom nakazených.

SAUDSKÁ ARÁBIA zaznamenala dodnes počet nakazených približne: 170 tisíc obyvateľov (0,5%  obyvateľstva) a 1400 úmrtí pri počte obyvateľov 33,7 miliónov. Prvý prípad nákazy bol zaznamenaný 8.marca 2020. Začiatok krízy definovalo sunnitsko-šítske napätie, kedy krajina izolovala Šítov žijúcich na jej území vrámci provincie Qatif. Väčšina nakazených v provincii Qatif mala totiž pozitívnu cestovateľskú anamnézu: Irán, kde sa nákaza už pár týždňov pred prenosom do Sauskej Arábie vyskytovala a šírila. Saudská Arábia začala zavádzať opatrenia na zamedzenie šírenia vírusu na začiatku Ramadánu, napríklad: zákaz spoločných modlitieb, obmedzenie nákupných hodín (od 9:00 do 17:00), obmedzenia vo verejnej doprave. Koncom Ramadánu, vo sviatok Íd al-Fitr (Sviatok prerušenia pôstu) boli v platnosti i nariadenia týkajúce sa zákazu celodenného vychádzania z príbytkov. 
Púť do Mekky (hajj) je momentálne pre pútnikov z iných krajín než zo Saudskej Arábie pozastavená. Zúčastniť sa jej tohto roku podľa odhadov bude môcť približne iba 1000 ľudí žijúcich a majúcich trvalý pobyt v kráľovstve, čo je oproti bežným približne 2 miliónom pútnikov z celého sveta ako kvapka v mori. Výpadky financií získaných z turizmu sa pravdepodobne negatívne odrazia na budúcoročných ponukách ubytovaní a služieb. Pre ilustráciu: t
akto vyzerá aktuálne vyprázdnená Mekka a okolie Káby: https://www.youtube.com/watch?v=yYTdzAgU-AMktorá v minulosti priam praskala vo švíkoch


OPATRENIA ISLAMSKÝCH PRÁVNYCH ŠKÔL
Medzinárodná únia muslimských učencov (IUMS, Katar) vydala 3. marca fatwu, ktorá muslimom umožňuje modliť sa vo vlastných domovoch miesto toho aby sa zúčastňovali spoločných piatkových bohoslužieb v mešitách. 14. marca vydala IUMS výzvu na pozastavenie všetkých spoločných modlitieb.

15. marca Koncil univerzitnej Al-Azharskej mešity v Egypte (Council od Senior Scholars) vydal stanovisko podľa ktorého môžu verejné orgány v prípade potreby pri zavádzaní reštrikčných opatrení zrušiť piatkové modlitby. 

Inzercia

SITUÁCIA V SLOVENSKÝCH MODLITEBNIACH
Od 10. marca do približne 12. mája bola väčšina muslimských modlitební na Slovensku úplne zatvorená. Neskôr od 12. mája sa začalo s postupným otváraním modlitební za prísnych bezpečnostných podmienok: 
- prekrytie úst a nosa (rúško, šál, šatka);
- dezinfekcia rúk pri vstupe alebo nosenie jednorázových rukavíc;
- povinnosť si priniesť vlastný modlitebný koberec a mať obuté ponožky;
- povinnosť zachovávať 2m odstupy pri pohybovaní sa i pri modlitbe.

24. mája sa spoločná sviatočná modlitba ukončenia Ramadánu, Íd Al-fitr, z dôvodov obáv pred šírením koronavírusu v muslimskom centre Cordóba v Bratislave nekonala, rovnako tak ani v modlitebni v Košiciach. 
Momentálne sa piatkové spoločné modlitby vo väčšine modlitební na Slovensku opäť konajú a sú opäť povinné (v prípade otvorenia miestnej modlitebne) pre všetkých zdravých mužov, okrem mužov nad 65 rokov alebo mužov trpiacich na chronické ochorenia. Stále platia vyššie spomínané pravidlá (povinnosť nosiť rúško, dezinfekcia, obutie ponožiek, vlastné koberce), okrem povinných rozostupov, ktoré už boli zrušené. 

 

Inzercia

Som Slovenka, ktorá konvertovala k islámu. Týmto blogom sa vám pokúsim priblížiť život a vieru islámu, náboženstva, ktoré patrí medzi striktne monoteistické vierovyznania. V prípade akýchkoľvek konštruktívnych otázok, neváhajte pridať svoj komentár.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Slovenský hold Adolfovi Hitlerovi

Slovenský hold Adolfovi Hitlerovi

Snem Slovenskej republiky na slávnostnom zasadaní za účasti celej vlády vzdal hold Adolfovi Hitlerovi, „najväčšiemu štátnikovi a tvorcovi Novej Európy, z príležitosti Compiègnského prímeria“, ktoré spečatilo kapituláciu Francúzska po úspešnom útoku nacistického Nemecka. Aj s textom tohto Vyhlásenia z 26. júna 1940 takto pred 80 rokmi informoval denník Slovenská politika. Dokument - význam a súvislosti tejto udalosti.

Blog
G. K. Chesterton - Teória tyranie

G. K. Chesterton - Teória tyranie

V poslednej dobe som dospel k určitej teórii o povahe tyranie. Môže byť správne, alebo nesprávne, ale myslím, že je to minimálne hodné uváženia v súvislosti s veľmi zaujímavou záležitosťou. Ak sa na to pozrieme z nadhľadu, všeobecná teória tyranie bola takáto: Ľudia počas storočí trpeli pod ťarchou systému, až kým sa proti nemu nevzbúrili.