Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. jún 2020

Zabawa w chowanego – zemetrasenie v poľskom episkopáte

Zabawa w chowanego – zemetrasenie v poľskom episkopáte

 

Hra na schovávačku“ je najnovší dokument bratov Sekielskych poukazujúci a na konkrétne prípady sexuálneho zneužívania maloletých v poľskej Cirkvi. Film mal premiéru v polovici mája (na youtube má po mesiaci 7 mil. videní) a voľne nadväzuje na úspešný minuloročný debut „Len to nikomu nehovor!“ (viac ako 24 mil. videní).

Hneď po premiére vydal poľský prímas arcibiskup W. Polak stanovisko, v ktorom informuje, že „po obdržaní spoľahlivých informácií o konaniach alebo opomenutiach zameraných na narušenie alebo zabránenie občianskym alebo kanonickým vyšetrovaniam týkajúcich sa sexuálneho zneužívania maloletého duchovným je povinný každý kňaz o tejto záležitosti informovať cirkevnú autoritu.“ A vec postúpil Svätej stolici na prešetrenie.

Zároveň prímas zverejnil video, v ktorom priznáva, že „v poľskej Cirkvi neboli vždy dodržané štandardy ochrany detí a mládeže pred sexuálnym zneužívaním týkajúce sa spôsobu zaobchádzania s obeťami a ich rodinami, podniknutia zodpovedných krokov pri objavení sa chúlostivých informácií o sexuálnom zneužívaní dieťaťa kňazom a neplnenia požiadaviek cirkevného práva, ktorými je viazaný diecézny biskup.“

Týmito slovami sa veľmi cítil byť dotknutý biskup diecézy Kalisz, v ktorej sa celý príbeh odohráva. Mons. E. Janiak a reaguje listom adresovaným všetkým poľským biskupom. Zdôrazňuje, že:

  • prímas Polak (zodpovedný za ochranu detí a mládeže v rámci KEP) zaútočil na diecézneho biskupa bez overenia si faktov
  • prímas sa ani nechcel oboznámiť s dokumentáciou ohľadne krokov Kaliszkej diecézy v danej veci
  • má nádej, že proces odhalí pravdu a ukáže klamstvá prezentované vo filme a porušenie (jeho) práv

Výstižne tento list komentoval katolícky publicista T. Terlikowski, ktorý tvrdí, že biskup Janiak predovšetkým „kompromituje sám seba“, keďže opäť len poukazuje na to, ako sa biskup(i) postaral(i) o „pomoc“ obetiam: Nie že by považovali za dôležité a potrebné ísť cestou, ktorú vytýčil už Benedikt XVI, ale mali na zreteli len to, aby unikli mediálnym špekuláciám, aby sa chránilo ich dobré meno a aby sa vyhli kompromitácii.  

Svätá stolica reagovala promptne:

  • Včera menovala apoštolského za administrátora sede plena kaliszkej diecézy arcibiskupa G. Rysia, ktorý nadobudol právomoci diecézneho biskupa pre danú diecézu.
  • Biskup E. Janiak, ktorý len formálne zostáva na čele diecézy, sa nesmie fyzicky zdržovať na jej území a ani akýmkoľvek spôsobom sa vmiešavať do jej riadenia.
  • Poznanský metropolita (do ktorého kompetencie spadá diecéza Kalisz) a predseda KEP arcibiskup S. Gądecki bol poverený vedením vstupného procesu vo veci signalizovaných zanedbaní kaliszkého biskupa.

Inzercia

Autor (1973) je bývalý matfyzák, oázista, futbalista, univerzitný učiteľ... súčasný manžel, otec, IT-špecialista pendler, univerzálny športovec amatér, podporučík v zálohe... budúci (ciele nie sú zoradené podľa priority) vlastník rodinného domu, starý otec, malý farmár, motorkár, občan neba - ideálne mučeník...

Odporúčame

Blog
Po krk pokroku

Po krk pokroku

Niektorí sú presvedčení, že majú patent na používanie prívlastku „progresívni“. Ostatní sú potom zrejme brzdami pokroku. Ale s pokrokom je väčší problém, než by sme od nenápadného dvojslabičného slova čakali...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.