Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. jún 2020

Vysviacka pomocného spišského biskupa Jána Kuboša

Práve sledujem nádhernú slávnosť vysviacky nového pomocného biskupa Jána Kuboša.
Vysviacka pomocného spišského biskupa Jána Kuboša

Moja prvá myšlienka pri pohľade na zhromaždený boží ľud a prichádzajúcich hierarchov je, že ak by bol dnes niekto na vysviacke pomocného spišského biskupa Jána Kuboša na Spišskej Kapitule v chráme sv. Martina chorý na COVID 19, či hoci len bol prenášačom vírusu SARS – COV – 2, s našou cirkevnou hierarchiou nemusí spadnúť lietadlo v Katyni, stačí byť vedľa seba v chráme bez potrebnej vzdialenosti a bez rúšok. Ostáva viera, že všetci zúčastnení sú na COVID - 19 negatívni. A modlitba, aby ak to tak nie je, Boh neodňal Slovensku svoju milosť, ktorú mu tak štedro dopriaval v súvislosti so súčasnou celosvetovou pandémiou.

Kto by tam dnes nechcel byť? Ak sadneme s trojročným synom do auta sme tam do hodiny. Pravdepodobne stihneme nielen záver. Obmedzená nie som len rozhodnutím neúmerne nezvyšovať počet veriacich na nádhernej slávnosti ale aj čoskorým príchodom ostatných synov zo školy.

Som rozhodnutá zúčastniť sa slávenia sviatku Navštívenia Panny Márie u Alžbety na Mariánskej hore 2. júla osobne, i keby žaby padali. No, človek mieni, Pán Boh mení.

Oceňujem rozhodnutie spišského diecézneho biskupa Štefana Sečku preventívne chrániť život a zdravie veriacich a zrušiť konanie tohtoročnej tradičnej púte s účasťou státisícov veriacich, a v čase, v ktorom sa mala konať zakázať slúžiť Eucharistiu i vysluhovať akékoľvek sviatosti v bazilike i v areáli Mariánskej hory.

Späť k slávnosti.

Mons. Anton Tyrol, i vítanie hostí dokáže predniesť s gráciou jemu vlastnou, v tóne jeho hlasu tak ako vždy zaznieva pokora a úcta k menám pozvaných.

Inzercia

Som prekvapená s akými ťažkosťami vyslovuje slová a vety Mons. Štefan Sečka. Netušila som. Pripomína mi Jána Pavla II. v Rožňave.

Snáď sa mi podarí odpútať od mojej obavy z prípadného šírenia SARS – COV – 2 v chráme sv. Martina a ponoriť sa do slávenia cez TV Lux.

Pri zrušení dišpenzu na nedeľné a prikázané bohoslužby sa mi vzhľadom na realitu v akej sväté omše prebiehajú (veľké množstvo veriacich blízko pri sebe, medzi nimi i pracujúci prichádzajúci zo zahraničia – malé rozostupy, nesprávne nasadené rúška, nevetrané priestory, povinnosť pre deti prvého stupňa i starých ľudí mať nasadené rúška a i tak ich nedišpenzovať od povinnej účasti) nedarí nepociťovať hnev, ale to je téma na iný blog.

K Spišskej kapitule sa viaže významná časť môjho života a k Mariánskej hore v Levoči celý môj dospelý život. Nech Matka Božia drží ochranu nad dnešnou slávnosťou i nad celým biskupským pôsobením nového spišského biskupa.

Odporúčame

Blog
Krátka encyklopédia pre mužov po roku 1989

Krátka encyklopédia pre mužov po roku 1989

Po páde Železnej opony bolo v Európe tak trochu jasné, že komunizmus zlyhal, a to fatálne. Východný blok bol oveľa chudobnejší, často iba dvojfarebný, a chrlil občanov s patentom na kradnutie a absenciou elementárnej ľudskej slušnosti. Nepriatelia tejto ideológie, teda „prehnití kapitalisti“, logicky vyhrali a duch marxizmu si musel obliecť nový kabát. Kto bude pre nich nepriateľom, keď nie kapitalizmus? Pretože každá ideológia potrebuje „Veľkého nepriateľa“, proti komu musí bojovať.