Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. jún 2020

Pomôž si sám, východniar

Počas troch po sebe idúcich dní vytopilo obec na východe Slovenska, ale keďže sú to východniari a ešte k tomu "bieli", musia si pomôcť sami.
Pomôž si sám, východniar

Počas svojho života som v rodnej obci zažila niekoľko povodní. Tá najväčšia bola si pred 17 rokmi. Počas noci po prietrži a po dlhotrvajúcich dažďoch stúpli všetky vodné toky. Bývame presne medzi nimi. Zaplavilo nás. Škody sme odpratávali týždeň a z niektorých domov obyvateľov evakuovali ešte v tú noc. 

V posledných dňoch vytopilo obec Pichne pri Snine až trikrát. Najhoršie to bolo v prvý deň, kedy namiesto cesty mali doslova rozbúrenú rieku. Dažde neustávali a vytopilo ich aj na druhý deň. Aj na ten ďalší. 

Neviem si predstaviť, ako dlho im bude trvať sa spamätať a odpratať to. V oblasti Zemplína sa niekedy stavali typické jednopodlažné a dlhé domy, až neskôr dvojpodlažné. Rozmýšľam, kde tí obyvatelia spia, keď mali vodu viac ako meter v dome. 

Ešte viac ma udivuje postoj našich politikov. Boris Kollár, ako predseda NR SR, prišiel hneď na druhý deň po prvej povodni, prihlásil sa k dobrovoľníkom, že bude odpratávať škody, daroval obci nejaké peniaze, ale upratať nestihol, lebo sa dvíhala druhá povodňová vlna. Na druhý deň už bol v Bratislave, lebo novopečená splnomocnenkyňa sa rozhodla odstúpiť. 

Igor Matiovič si pridával fotky na Facebook, aké krásne raňajky pripravil svojej manželke. Predpokladám, že zelenina bola z ich slávnej záhradky. Obyvatelia Pichného tohto roku úrodu mať nebudú. 

Inzercia

Zuzana Čaputová ako prezidentka, ktorá vyhlasovala, že tu chce byť pre všetkých obyvateľov Slovenska takisto na východniarov nejako zabudla. Alebo si ich nevšimla? 

Veľa sa v spoločnosti hovorí o diskriminácii Rómov, homosexuálov či iných skupín. A čo tak obyvatelia pohraničných oblastí, ktorí majú len to "šťastie", že bývajú príliš ďaleko Bratislavy? Sú azda menej Slovákmi a obyvateľmi našej krajiny? Keď už tu štát nebol pre nich, keď ich deň za dňom vytápalo, bude tu vtedy, ak budú žiadať pomoc, aby sa niečo také nestalo znova? 

Kde sú teraz tie slová, že sme tu pre všetkých, aj pre tých z vylúčených komunít, aj pre tých z regiónov? Región Snina zažíva ťažké časy a jediný, kto sa dal na pomoc sú znova prostí obyvatelia. Zriadili si sami transparetný účet, z okolia Popradu, Prešova a Košíc sa stretávajú dobrovoľníci a dlhé hodiny cestujú do Pichného, aby pomohli. 

Veru, pomož si východniar aj štát ti (ne)pomôže. 

Inzercia

Vyštudovala som mediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Vediem aktívny život, ale rada si nachádzam voľný čas na prechádzky v prírode a čítanie kníh. Ideálne oboje naraz. Snažím sa na skutočnosti pozerať z iného pohľadu a neustále hľadať pravdu, dobro a krásu.

Inzercia

Odporúčame