Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
16. jún 2020

Prahneš po Bohu?

Toto nie je žiadny politický komentár, ale úprimná túžba, aby si veriaci dali svoj život do poriadku. Mnohí sme totiž zakúsili Boží dotyk, ale z jednorazovej skúsenosti sa žiť nedá, je tu tendencia zaspať, kedy prestávame byť duchovne hladní a smädní a modlíme sa čoraz menej.
Prahneš po Bohu?

Dúfam, že vás môj nadpis s úvodom dostatočne nabudil, pozrime sa najskôr na učeníkov:

Sk 4:31 A keď sa pomodlili, zatriaslo sa miesto, kde boli zhromaždení, a zrazu boli všetci naplnení Svätým Duchom a hovorili slovo Božie prosto a smelo.

To nebolo len nejaké chabé ševelenie, modlitba pripomínajúca bolenie hláv, ale niečo burácajúce. Oni si uvedomovali potrebu byť znovu naplnení Duchom, vyliatie Ducha Svätého na Letnice ich nemohlo uspokojiť na celý život. Tí, ktorí sú zaspatí a chvália sa svojimi zážitkami z pred mnohých rokov, pripomínajú ľudí, ktorí sa predvčerom najedli a dnes nepociťujú hlad. To by bolo čudné. Práve teraz potrebuješ piť, dnes potrebuješ Ducha Svätého a nové naplnenie!

V duchovnom svete neexistuje vákuum - beztiažový stav. Ten môže nastať v rakete, ak kozmonauti opustia zemskú príťažlivosť. Ty však nie si v kozmickej lodi, ale na zemi a buď ťa priťahuje hriech alebo Boh. Oboje majú v sebe príťažlivú silu. Otázkou je, koho príťažlivosť bude mať na teba väčší vplyv. Platí, že čím má teleso väčšiu hmotnosť, tým má väčšiu príťažlivosť. Slnko má väčšiu príťažlivosť než Zem a tá zasa než mesiac. V duchovnom svete ťa priťahuje to, čo je pre teba väčším. Ak urobíš vo svojom živote "veľkým" Boha, bude ťa priťahovať. Ak však budeš v sebe živiť závislosti a rozkoše, stanú sa pre teba "väčšími" a budú ťa čoraz viac priťahovať.

Duch tohto sveta sa nás snaží omámiť, ponúka nám falošné nádeje. Alegoricky povedané - z Egypta nepríde nič, čo by ťa trvale naplnilo. Izaiáš nás varuje: "Spoliehaš sa na tú nalomenú trstinu, na Egypt, ktorá tomu, kto sa o ňu opiera, vojde do dlane a prepichne ju?" (Iz 36:7). Možno sa práve teraz cítiš ako v lise, uvedomuješ si svoje slabosti a nedokonalosti a oprávnene sa pýtaš, či sa to niekedy zmení, či vyhráš boj nad temnotou.

Ak sa Duch Svätý mohol vznášať nad pustou zemou a dokončiť Božie Stvoriteľské dielo, môže dokončiť dielo aj v tebe, ak ti pripadá tvoje srdce ako vyprahnutá pôda, aj keď sa pohybuješ tesne nad priepasťou hriechu.

Inzercia

Ako sa z tých suchôt dostať? Túžme po svätosti a novom naplnení. Nemusíme vymýšľať koleso. Berme si príklad z učeníkov. Oni boli znova a znova naplňovaní Duchom. Často tak nežijeme, pretože sme leniví. Sme pracovití v zamestnaní, robíme poctivo domáce práce, ale čo práca Svätého Ducha - čo takto byť aj v tomto usilovní?

Musíš sa držať cesty, Pána Ježiša - len na nej je život. Zaujímavý verš nachádzame v Jóbovi 6:18 Karavány odbočia zo svojej cesty, dostanú sa do pustatiny a hynú. Ak z nej zídeš, čaká ťa pustatina! Nenasleduj karavánu, nenasleduj dav, ale Ježiša. Putujeme po úzkej ceste, pričom z oboch strán na nás číha nebezpečenstvo. Ako na známej bolívijskej ceste smrti - Death road. Z jednej strany útesy a z druhej priepasť, samozrejme bez akýchkoľvek zvodidiel. No na rozdiel od nej je naša cesta chodníkom života a na rozdiel od cesty v Andách, ani najhlúpejší na tej ceste nezablúdi. (Iz 35:8).

Jedným z klúčov ako nezísť z cesty, je neustále po Bohu prahnúť. Nie nadarmo sa hovorí v Žalme 63:2 Bože, ty si môj Boh! Hľadám ťa za úsvitu, moja duša prahne po tebe. Po tebe túži moje telo ako suchá a pustá zem bez vody.

Vidíte, aj žalmista bol na tom podobne, aj on zažíval suchoty. Nemusí to však tak skončiť. V Izaiášovi nachádzame prisľúbenie: Vtedy chromý bude skákať ako jeleň a jazyk nemého zaplesá, lebo vyvrú vody na púšti a potoky na pustatine. Mnoho ľudí tento rok plánuje dovolenku v Tatrách a Slovenskom raji. Tam nie je núdza o vodu, odvšadiaľ vyvierajú pramene a zurčia potoky. Nech nám pripomínajú Božie vody, ba čo viac - vodopády tryskajúce z nášho vnútra. Nech je duchovná Sahara len tvoja prestupná stanica, neopúšťaj sa, Pán je blízko, pramene Ducha sú pripravené zavlažiť ta viac, než si dokážeš predstaviť.

Ak vás tieto myšlienky zaujali, celú prednášku nájdete na https://www.youtube.com/watch?v=RcxXo80NhL0

Odporúčame

Blog
S Duchom Svätým vo vode po členky, alebo si aj zaplávať?

S Duchom Svätým vo vode po členky, alebo si aj zaplávať?

Áno, môj nadpis je tak trochu zámerne provokatívny. Pripomíname si Turíce (Letnice) a v kostoloch počúvame kázne o Duchu Svätom. Vieme, že nie je nejakou silou, ale osobou, s ktorou môžeme mať vzťah. Vieme, že nás chce a môže zmocniť k tomu, aby sme boli svedkami Kristovho zmŕtvychvstania. To všetko je pravda, ale nesmie to ostať iba teóriou.

Denník Svet kresťanstva