Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
03. jún 2020

Dosiahli sme vrchol ľadovca?

Akú autoritu má dnes pre kresťana Biblia?
Dosiahli sme vrchol ľadovca?

Sväté Písmo je pre každého kresťana Alfou a Omegou čo sa týka náuky a učenia. Teda, malo by byť. Lenže čo ak sa so Slovom Božím začne nejaký kresťan "hrať"?

Ak by sme urobili "prierez" posledných 2000 rokov, natrafili by sme na nespočetné množstvo pokusov o vysvetlenie, či výklad Božieho Slova. Nebolo by na tom nič zlé, keby šlo len o akési podanie pohľadu človeka a prezentáciu svojho chápania, no ako všetci vieme, zvrtlo sa to a aj táto prezentácia to mierne "prepískla" a dnes máme tých pohľadov, výkladov, prekladov, prepisov, prehovorov a premien a názorov nespočetné množstvo. A to nehovorím o veľkom množstve prekladov, či prepisov Biblie (podľa seba väčšinou).

Naposledy ma zarazil "výber" novozákonných textov od francúzskeho pastora (?) Francois Du Toit, ktorý zašiel mierne ďalej a tieto texty nielen že vytrhol z evanjelií, ale ich stihol aj parafrázovať...

Lenže doba je samozrejme pokročilá a my ľudia tiež, takže prečo ostať len pri zmenách Slova Božieho? Či vyberaní našich obľúbených citátov, či vytrhávanie z kontextov? Poďme ďalej. Veď, je 21. storočie.

A tak nie je ničím novým, ak natrafíme na kresťana, ktorý s pokojom v duši podotkne, že aj tá Biblia by sa mala prispôsobovať danej dobe. Inak povedané Slovo Božie je zastarané a nemá v dnešnom svete svoje miesto. A ak aj hej, tak len z časti. A to tej, ktorá nám v danej chvíli vyhovuje, lebo sedí na našu dobu. V preklade: človek a jeho zákon je v rámci moderného storočia dôležitejší, ako nejaká Biblia, ktorá má tisícky rokov. Presne sem sme dospeli.

Tak sa pýtam: je toto vrchol ľadovca? Keď si kresťan kladie podmienky na to, čo môže byť dnes uplatnené zo Slova Božieho a čo nie? Keď chceme, aby sa Boh prispôsoboval nám a nie my Jemu? Až sem sme dospeli?

Inzercia

Milý kresťan, bez ohľadu na denominanciu, chcem ti len toľko: tak, ako povedal Pán Ježiš: Nebo a zem sa pominú, ale moje slová sa nikdy nepominú (Mt24,35).

Nie Boh sa má prispôsobiť tebe, ale ty sa máš podriadiť Bohu. Nie On má meniť svoje zákony podľa teba, ale ty máš meniť seba podľa Jeho zákonov.

Slovo Božie je nemenné a zasahovať doň nesmie nik.

 

Odporúčame