Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
31. máj 2020

Rúško nie je hanba – rúško je hlúposť

V časoch globalizovaného online sveta sa žiaden vírus nešíri tak rýchlo ako ľudská hlúposť.
Rúško nie je hanba – rúško je hlúposť

Povestný „Kažimírov graf“ pretromfol Matovičov graf. Graf vypracoval IZP v marci 2020 ešte tuším za Pellegriniho vlády a bol potom neskôr výrazne korigovaný. Ale budem ho nazývať „Matovičov“, pretože práve náš súčasný premiér celú našu spoločnosť drží v prísnom režime, ako keby tie čísla z prvého grafu IZP boli stále pravdivé (SME - V nemocniciach bude pre koronavírus vyše stotisíc ľudí).

Podľa nich mala epidémia COVID-19 vrcholiť na Slovensku v júli a nakazených v danom čase malo byť skoro dvestotisíc ľudí. Tisícky z nich mali byť hospitalizované v nemocnici a hrozil nedostatok pľúcnych ventilácií.

Hrozivé čísla a „neznámo“ okolo nového vírusu celkom prirodzene vystrašili všetkých ľudí a tí ochotne nasadili na tvár rúška. Kto mohol, zostal doma a život v spoločnosti sa takmer zastavil.

Koronavírus už nie je úplná neznáma a aj čísla sú úplne iné. Napr. včera zaznamenali ďalších 10 vyliečených a celkovo máme už len 155 infikovaných. Takáto správa v žiadnom médiu neodznie. Každé správy začínajú vetou: „Za včerajšok pribudli 0-1-2 infikovaní a celkovo máme 1500(+) pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19.“ Kto mi vysvetlí, aký zmysel má sčitovať počet infikovaných za celú históriu sledovania ochorenia? Aký význam – okrem šírenia strachu -  má neustále opakovanie tohto neustále rastúceho čísla?

Skoro nikto nie je chorý, ale rúška sú stále povinné. Na ulici už síce môžeme chodiť bez nich, ale len pri dodržiavaní päťmetrových odstupov(!).

Rúško sa stalo za posledné mesiace symbolom, hitom, až fetišom. Je symbolom zodpovedného prístupu k ochrane pred šírením vírusu – mnohí mu však tak dôverovali, že v ňom i spali, či športovali. Ich absolútna dôvera im dávala pocit bezpečia vo svete plnom hrôzostrašných správ s koronavírusom v hlavnej úlohe. Rúško sa stalo módnym hitom – mnohí sa s ním zžili, obľúbili si ho, povýšili na módny doplnok vo svojom šatníku. Pre ďalších sa rúško stalo zdrojom zaujímavých ziskov – cena jednorazového rúška, ktoré predtým stálo 10 centov, sa neraz šplhala až k 2 eurám. Z jednoduchého rúška sa stala zložitá veda – dostali sme množstvo informácií ako ho ušiť, ako ho nosiť, ako ho skladať z tváre, ako ho dezinfikovať, ako ho likvidovať. Rúško ľudia prijali do svojich životov celkom ľahko, bez reptania. Chodia s ním aj do prírody, robia si v ňom selfička a dávajú novomanželské bozky(!).

Inzercia

Človek k životu potrebuje kyslík. Potrebuje ho každá bunka nášho tela. Potrebuje ho mozog, srdce, svaly.... Bez neho nemôžeme fungovať, bez neho nemôžeme žiť (ŽIVOT - Život v každom nádychu). Dlhodobo dýchať vydýchaný vzduch z rúška je nezdravé a zdraviu škodlivé. Intenzívne pracovať každý deň osem hodín, či už fyzicky alebo duševne, s rúškom na nose sa jednoducho nedá.... teda pokiaľ vaša práca nespočíva len v prezentácii sa na tlačovkách a odosielaní fejsbúkových statusov.

Pre mňa je rúško nechceným doplnkom – obmedzuje ma, nedovoľuje mi slobodne dýchať. Nevidím dôvod v súčasnej priaznivej situácii na jeho povinné nosenie. Je to zbytočné a navyše kontraproduktívne. Chcem sa vrátiť do normálu a žiť tak, ako predtým.

Je to môj názor, na ktorý mám právo podľa ústavy. Protestujem proti súčasným protiepidemiologickým opatreniam – a to nosením tohto trička, keďže iná forma protestu v dnešnej situácii nie je možná. Verím, že z toho pán premiér neurobí trestný čin – nakoľko rovnakú formu protestov praktizoval prednedávnom aj on.

Odporúčame

Blog
O prezliekaní a porozumení

O prezliekaní a porozumení

Stará indiánska múdrosť hovorí, že „nesúď človeka, kým si aspoň pár dní nekráčal v jeho mokasínach“. Každému je, myslím, jasné, že reč nie je o obúvaní topánok. A ak by si snáď niekto chcel v duchu tohto príslovia a v snahe pochopiť toho druhého obuť či obliecť niečo z jeho zvrškov, vyzeral by prinajmenšom smiešne.

Blog
Mimóza

Mimóza (výber z blogov)

Ako ľahko sa namotáme na úspech. Stačí niekoľko slov uznania a už si staviame vzdušné zámky. Posadíme sa na vyvýšený trón a tam si celí oblečení v zlate hovieme. Z Babylonskej veže sa nám šéfuje veľmi ľahko. Svet je ako gombička, všetko nám je jasné. A ľudia nám pripadajú celkom malí. Až na nás.

Blog
S Duchom Svätým vo vode po členky, alebo si aj zaplávať?

S Duchom Svätým vo vode po členky, alebo si aj zaplávať?

Áno, môj nadpis je tak trochu zámerne provokatívny. Pripomíname si Turíce (Letnice) a v kostoloch počúvame kázne o Duchu Svätom. Vieme, že nie je nejakou silou, ale osobou, s ktorou môžeme mať vzťah. Vieme, že nás chce a môže zmocniť k tomu, aby sme boli svedkami Kristovho zmŕtvychvstania. To všetko je pravda, ale nesmie to ostať iba teóriou.