Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. máj 2020

Nesúhlasím s vami, doktor Bukovský (nedeľa pre ľudí, nie ľudia pre nedeľu)

Po zhliadnutí videí doktora Bukovského venovaných téme zákazu nedeľného predaja som sa rozhodol, že mu napíšem. Pri písaní mi však stále naliehavejšie rezonovala myšlienka, že argumenty, ktoré použijem, by som rád sprostredkoval nielen jemu, ale aj čitateľom Postoja. Takže list bude otvorený:
Nesúhlasím s vami, doktor Bukovský (nedeľa pre ľudí, nie ľudia pre nedeľu)

Dobrý deň, pán doktor,

chcem s vami polemizovať na tému zatvárania obchodných prevádzok v nedeľu. Najskôr pár vašich citátov s mojimi komentármi:

"Presakovanie nápadov, ktoré obmedzujú práva iných ľudí"...? A vyžadovanie od matiek malých detí aby pracovali v nedeľu pracovnoprávnym či ekonomickým donucovaním neobmedzuje ich práva?

"Je to veľmi kontraproduktívne pre našu krajinu"...? A to odkiaľ viete? Pokiaľ sa to v našej krajine nezavedie, nikto nemôže dôveryhodne tvrdiť to, čo vy tvrdíte.

"Vypadne zo štátneho príjmu ekonomické podnikanie... v 50 dňoch roka."? Predstavte si, že je pravdepodobné, že rovnaké tržby podnikatelia dosiahnu za menej dní, že si oddýchnu, lepšie sa zotavia, prestanú si tak "šliapať po jazykoch", budú zdravší, viac usmiati, uzdravia si vzťahy, dostanú nové nápady...

"Sedmina výpadku obchodnej činnosti"...? Vychádzate z ekonomických nezmyslov - ja naopak tvrdím, že ľudia nebudú jesť len 6 dní v týždni a siedmy hladovať, ani chodiť oblečení len 6 dní v týždni a siedmy nahí atď, ale sa predzásobia. 

"Mnoho tých ľudí, čo robia v nedeľu, je vďačných, že majú prácu"...? To máte čím podopreté? Ja tvrdím, že oveľa viac by ich by bolo radšej v nedeľu doma. Tvrdím to na základe poľských skúseností a nemyslím si, že Slováci sú kultúrne od Poliakov tak veľmi vzdialení. Okrem toho existujú štatistiky aj na Slovensku a tie tvrdia to, čo hovorím ja.

Ľudia, ktorí chcú napriek tomu pracovať v nedeľu kvôli príplatkom, si budú môcť nájsť prácu tam, kde sa v nedeľu aj naďalej pracovať bude.

"Nebuďte v práci v nedeľu, zmeňte zamestnanie, hm!"...? Povedzte toto ženám v Lidli či Kauflande na Gemeri či na Východe alebo hocikde, kde je značne obmedzená možnosť zamestnania...

"Ak chcete svojím aktivizmom znemožniť ľuďom čokoľvek, nie je to v poriadku"...? Ja tvrdím, že máme slobodu slova a každý si v rámci slobody slova môže hlásať, čo uzná za vhodné. Prečo sa mu v tom snažíte brániť? To podľa mňa nie je v poriadku. Okrem toho mnohí obyvatelia Slovenska svojím "aktivizmom" - rôznymi aktivitami bojovali proti drancovaniu krajiny, proti ďalšiemu prenikaniu mafií do exekutívnych, ústavodarných, justičných štruktúr - aj to bola snaha niektorým ľuďom "znemožniť čokoľvek". Aj to je podľa vás zlé?! 

"Ak zavrieme obchody v nedeľu, nepôjde viac ľudí do prírody"...? Toto odkiaľ viete?

"Akým právom chcete nútiť ľudí, aby išli do kostola"...? A toto kto tvrdí, že sa má diať?

Inzercia

"Akým právom chcete presadiť svoj názor na nedeľný predaj?" - takým istým, ako vy ten svoj.

"Máme právo sa slobodne rozhodnúť, či pôjdeme v nedeľu nakupovať"...? A vy si myslíte, že Nemci, Rakúšania, Taliani, Španieli, Portugalci, Fínsko, Dánsko, Nórsko, Veľká Británia... atď sú ľudia druhej kategórie, keďže majú v nedeľu veľké reťazce či iné obchody väčšinou zatvorené a postkomunistické skanzeny, kde zatiaľ značne chudobnejší ľudia hrdlačia po nedeliach, sú vzorom, ako má vyzerať moderný biznis a život? Podľa vás všetky vymenované západné krajiny konajú v rozpore so slobodou podnikania, ľudského konania, so slobodou, ktorú nám dáva Boh? Ja si to nemyslím.

Pán doktor, musím s vami polemizovať, ignorujete totiž fakty, keď hovoríte, že nemáme s čím porovnávať. Môžeme totiž veselo a kvalifikovane porovnávať - s Poľskom. Ak by ste sa chceli na vec pozrieť objektívne, máte práve tam veľmi aktuálnu možnosť. Poliaci zavádzajú zákaz nedeľného predaja pre obchodné prevádzky postupne od marca 2018 . V r. 2018 bol predaj možný 2 nedele v mesiaci, v r. 2019 jednu nedeľu v mesiaci. V r. 2020 bol pôvodne naplánovaný predaj na 7 nedieľ v roku. 

Keby vás to úprimne zaujímalo, isto by ste si našli informácie, ktoré hovoria, že za roky 2018 a 2019 v Poľsku v sektore obchodu napriek voľným nedeliam plynulo rástla zamestnanosť, mzdy, tržby aj zisky. Došlo k istým presunom pracovníkov napr. zo sektora obchodných mikroprevádzok (do 9 zamestnancov) do sektora cestovného ruchu a do veľkých predajní.

Keby vás úprimne zaujímal problém, isto by ste sa dozvedeli, že okolo 90% pracovníkom obchodu, v drvivej väčšine matkám s nezaopatrenými deťmi, tento stav vyhovuje, vítajú ho, vykazujú štatisticky významnú spokojnosť so zlepšením svojho psychického aj fyzického zdravia (60-65% opýtaných).

Vaše tvrdošijné dôvodenie ignoruje názory výraznej väčšiny populácie, zvlášť pracovníkov obchodu, a sústreďuje sa len na presadenie vášho menšinového, akože nonkonformného, vami zanovito presadzovaného názoru, že opatrenia proti epidémii  SARS-CoV-2 prijaté v krajinách, ktoré s ňou úspešnejšie bojujú, sú prehnané. Podľa mňa vôbec nie ste až taký nonkonformný, podobných hlasov je množstvo, spoločné majú napr. to, že im je jedno, či niekde zomrie o 4000 či o 50 000 ľudí viac, než je nevyhnutné. Za podstatné považujú to, aby zviditeľnili seba. Napr. nezmyselný ignorantský švédsky experiment na ľuďoch s "premorenim" obyvateľstva sa dá vyhodnotiť už dnes, keď je jasné, že švédska ekonomika tento rok (podľa odhadu švédskej centrálnej banky) poklesne o 6,9%, čo je viac ako predpokladá min. financií Česka (pokles o 5,6%). Obe krajiny majú podobný počet obyvateľov, avšak Švédsko má 6-krát nižšiu hustotu osídlenia, a teda oveľa lepšie možnosti zabrániť epidémii. Napriek tomu však kým v Česku dosiaľ zomrelo 315 ľudí, vo Švédsku svojím ignorantským prístupom vláda pripravila o život 4000 nevinných ľudí. A to sme možno stále na začiatku švédskeho šialenstva. Kým v Česku majú od 12. apríla klesajúci trend aktívnych prípadov - aktuálne cca 2500, vo Švédsku ich majú cca 10-krát viac a stále stúpajúci trend! Tento celý pokus na živých ľuďoch však Švédom nedal žiadanú "premorenosť", keďže podľa odhadov  vírusom SARS-CoV-2  bolo dosiaľ nakazených len 7% obyvateľstva. A to, prosím pekne, stále nevieme, aké následky toto ochorenie môže u pacientov trvalo zanechať. 

Vaša zanovitosť dochádza až tak ďaleko, že ponižujete matky rodín tým, že ich obviňujete z neschopnosti si zorganizovať čas pre rodinu v iný deň v týždni... To sa naozaj nedokážete vžiť do situácie, že množstvo rodín (v obchode je na Slovensku zamestnaných cca 400 000 pracovníkov) si naozaj objektívne nemôže nájsť jeden celý deň v týždni pre strávenie spoločného času, ak napr. jeden rodič pracuje na zmeny, druhý v obchode a deti sú päť dní v škole?

Podľa mňa je nezmyslom vaša obhajoba nedeľných predajov poukazovaním na právo na podnikanie. To akože vy chcete západnej Európe radiť, ako sa robí biznis? To fakt? 

Alebo keď ako dôvod proti zatváraniu maloobchodných prevádzok uvádzate, že v Rakúsku či v Nemecku sa na zatvorených prevádzkach dohodli nejaké organizácie. Čo je toto za argument? Ak sa niekto relevantný dohodne u nás, bude to aj u nás. Ak sa nedohodne, nebude to.

Ani váš kľúčový argument nemá zvláštnu váhu. To, že zatvorenie predajní v nedeľu nemala žiadna vládna strana v programe, neobstojí. Žiadna právna norma predsa netvrdí, že vláda je povinná pri tvorbe a napĺňaní svojho vládneho programu vychádzať výhradne z volebných prísľubov. Tu by sa dalo dlho poukazovať na to, ako rôzne vlády ad hoc konali nad rámec svojich volebných programov. A vždy to spoločnosť prežila, často jej to slúžilo na dobré. 

Dúfam, že napokon zvíťazí zdravý rozum a uštvaní Slováci dostanú šancu spomaliť skôr ako pár rokov pred svojou predčasnou smrťou, ku ktorej ich doženie dnešný prevažujúci materialistický, hektický, konzumný spôsob života.

Odporúčame

Blog
Pribudne medzi obete koronavírusu aj Európska únia?

Pribudne medzi obete koronavírusu aj Európska únia?

V posledných týždňoch koronavírus zmenil prakticky všetko, čo sme doteraz poznali. Jednou z oblastí, ktorá tiež vyznieva nápadne paralyzovane, sú inštitúcie EÚ. Ponúka sa otázka, či práve "koronakríza" neposkytuje vzácnu možnosť odhaliť pravú tvár EÚ. O čom svedčia opustené budovy európskych inštitúcií? Neznamenajú náhodou, že kolos s astronomickým rozpočtom je vhodný len do dobrého počasia? Alebo nebodaj do šrotu?

Blog
Dobrom na zlo

Dobrom na zlo

O čom by sa rozprávali Anton Neuwirth a Paul Young keby sa stretli? Čo majú spoločné ich knihy „Liečiť zlo láskou“ a „Chatrč“ a čo je podstatou ich posolstva? Dá sa na zlo odpovedať dobrom každý deň?