Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. máj 2020

O správnom smerovaní, alebo prečo vydávame Chestertona

Ktosi nedávno vyslovil myšlienku, že v časoch krízy by sa ľudia nemali zaoberať zbytočným filozofovaním, ale mal by sa posunúť vpred.
O správnom smerovaní, alebo prečo vydávame Chestertona

Samozrejme, tento princíp je jednoduchý, ak vieme, čo je správny smer. Možno aj preto sme sa rozhodli vydať krátku knihu "Na ostrie argumentu". V preklade Michala Šveca tu čitateľ nájde spis "Polemika s Blatchfordom" a výber Chestertonových esejí, ktoré majú do dnešných dní povedať viac, ako si chceme pripustiť.

"...moderná morálka dokáže s absolútnym presvedčením len poukazovať na hrôzy, ktoré sú dôsledkom porušovania zákona, a jej jediná istota je istota skazy. Vie poukázať len na nedokonalosť, lebo nemá žiadnu dokonalosť, na ktorú by mohla ukázať..."

 

 

Samozrejme nájdeme v nich aj to, prečo bol Chesterton nazývaný princom paradoxu.

"Nakoniec treba stručne spomenúť Pád. Bude to naozaj len stručné - konkrétne: bez doktríny Pádu celá myšlienka pokroku stráca zmysel. Pán Blatchford tvrdí, že nebol žiadny Pád, je len postupný rast. Lenže samotné slovo „rast“ implikuje, že vnímate pozdvihnutie. Pokiaľ neexistuje pevný štandard, nemôžete povedať, či vzrastáte alebo upadáte. Hlavne však ide o to, že Pád je rovnako ako mnohé iné veľké prvky kresťanstva vpletený do bežnej reči, akú počujete hoci ráno v autobuse. Hocikto môže prehodiť: „Len málo mužov je dnes naozaj mužných.“ Nikto nepovie: „ Len málo veľrýb je dnes naozaj veľrybých.“
Keby ste chceli, aby niekto odolal pokušeniu vypiť svoj desiaty pohárik pálenky, plesli by ste ho po chrbte a povedali: „No tak, buď chlap!“ Nikto, kto by chcel, aby krokodíl odolal pokušeniu skonzumovať desiateho cestovateľa, by ho neplesol po chrbte so slovami, „No tak, buď krokodíl“. "

Inzercia


V prípade, že by ste chceli podporiť našu knihu, môžete tak urobiť buď priamo, alebo zdieľaním profilu projektu sociálnych sieťach.

Doplnené 22.5.2020

Ďakujeme za reakcie. Obsah blogu bol komunikovaný pred vydaním s redakciou a diskusia bola povolená už pri prvom zverejnení.

 

Odporúčame

Blog
G. K. Chesterton - Blud úspechu

G. K. Chesterton - Blud úspechu

V našej dobe sa objavuje špeciálny druh kníh a článkov, o ktorých si úprimne a vážne myslím, že môžu byť nazvané najväčšími hlúposťami, s akými sa kedy človek stretol. Sú divokejšie ako najdivokejšie rytierske romance a oveľa nudnejšie ako najnudnejší náboženský traktát. Navyše, rytierske romance boli aspoň o rytieroch a náboženské traktáty sú o náboženstve. Ale tieto veci sú o ničom; sú o čomsi, čo sa nazýva Úspech.

Blog
Odpočívajte v pokoji madame Lejeune

Odpočívajte v pokoji madame Lejeune (výber z blogov)

V stredu 6. mája zomrela po dlhej a ťažkej chorobe vo veku 92 rokov Birthe Lejeunová, vdova po profesorovi Jérômovi Lejeunovi, vedcovi, ktorý objavil Downov syndróm a celý život zasvätil výskumu tejto choroby. Po jeho smrti Birthe Leujenová stála pri založení Nadácie Jérôme Lejeune, prostredníctvom ktorej aktívne pokračovala v diele svojho manžela.