Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. máj 2020

O zatvorených nedeliach

I povedal im: "Sobota bola ustanovená pre človeka, a nie človek pre sobotu."
O zatvorených nedeliach

Ževraj 80% Slovákov súhlasí s tým, aby obchody zostali zavreté v nedeľu aj po skončení mimoriadnej situácie. https://www.dobrenoviny.sk/c/184053/slovaci-chcu-aby-obchody-ostali-v-nedelu-zatvorene-ukazal-to-prieskum Nechcem hneď odsudzovať ľudí, ktorí tak odpovedali, keďže neviem ako presne zneli dané otázky. Ja osobne nemám nič proti tomu, ak majiteľ obchodu dobrovoľne zavrie v nedeľu, ale pokiaľ to chce štát nakázať všetkým, tak s tým už problém mám. Ale obávam sa, že väčšina z dotazovaných ľudí súhlasí s tým, aby to štát prikazoval, pretože ak sme my Slováci v niečom majstri tak je to určite „virtue signalling“ a potreba kecať druhým do života. Verím, že v budúcnosti budú z týchto ľudí novodobí svetci, pretože nikdy za svojho života v nedeľu nenakupovali v obchodoch, nechodili do reštaurácií a kín a prechádzali sa po vonku iba toľko, koľko je v nedeľu povolené a pokiaľ to stopercentne nedodržovali, tak sa to aspoň snažili vnútiť všetkým ostatným.

Pre tých, ktorí naozaj hľadajú, čo je správne, mám jednu otázku. Prečo by sme mali mať právo hovoriť majiteľovi obchodu, reštaurácie, kina atď. kedy musí mať zatvorené? Ten človek (skupina osôb) si vybudoval za vlastné náklady svoj obchod a dobrovoľne ponúka zamestnanie druhým ľuďom. Nenúti ich k ničomu. Dáva im aj dosť voľného času. Prečo by do toho mal vstupovať niekto tretí a narúšať ich dohodu?

Verím, že sa zhodneme aspoň na tom že minimálne študenti z chudobnejších rodín by radi pracovali v nedeľu, keďže cez týždeň nemajú moc času a v nedeľu ešte dostanú aj príplatky. Ale čo urobia, ak prídu o tento príjem? Ťažko povedať...Čo ak sa niektorí uchýlia ku kradnutiu, obchodovaniu s drogami alebo predávaniu svojho tela? Stále budete spokojní s tým, že aspoň nesedia v nedeľu za pokladňou? Je to síce trochu emočný argument, ale to sú aj argumenty zástancov zákazu. Ak chcete vecné argumenty, tak odporúčam túto stránku: https://iness.sk/sk/proti-zakazu-predaja-v-nedelu

 

Inzercia

Inzercia

Mám rád slobodu. Mám rád kresťanskú vieru a tradíciu a verím, že sa tieto veci nevylučujú. Chcel by som preto o nich písať a aspoň trochu prispieť k dielu kresťanských mysliteľov ako Michael Novak (jeho myšlienky ovplyvnili pápeža Jána Pavla II. pri písaní sociálnej encykliky Centesimus annus) alebo Robert Sirico (prezident Acton Institute), ktorí presadzovali myšlienky slobody a voľného trhu. Budem vďačný za vaše postrehy a spätnú väzbu, keďže som zrejme ešte nedosiahol dokonalosť a môžem sa v mnohých veciach mýliť.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Reflexia na dokument Istambulská dohoda

Reflexia na dokument Istambulská dohoda

Čo je obsahom a zmyslom Istambulskej dohody ? Neohrozuje český či slovenský štýl tradičnej rodiny? V akom zmysle slova sa slovo Gender v Istambulskej dohode používa? Čo toto slovo znamená a v akom zmysle je ohrozením? Pre koho? Prečo sa katolícka Cirkev v Česku ostro stavia proti obidvom skutočnostiam? Odkiaľ tento odpor vychádza? Aký bol motív vystúpenia Petra Piťhy?