Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. máj 2020

Poučenie z korony

Krátko po skončení druhej svetovej vojny napísal nemecký filozof Karl Jaspers esej s názvom Otázka viny, v ktorej reflektuje vojnové časy. Boj proti korone bol (a stále je) vojnou proti neviditeľnému nepriateľovi s veľkým počtom obetí. Je pravdepodobné, že s koronou sa budeme musieť naučiť žiť až do doby, kým nebude vynájdená účinná vakcína. No súčasný stav pobáda k reflexii a ohliadnutiu za uplynulými mesiacmi.
Poučenie z korony

Koncom januára tohto roku sme v médiách sledovali dramatické zábery z činskeho Wuhanu. Počítali sme čísla nakazených a zomrelých. Videli sme ľudí s rúškami na tvári. Koho by vtedy napadlo, že sa tento scenár bude opakovať v našich zemepisných šírkach? Nepredstaviteľné sa stalo skutočnosťou.

Na odhľačenie, čítal som, že hymnou koronakrízy sa stal diskohit 90. rokov „The Rythm On the Night“ od skupiny s príznačným názvom „Corona.“ Ironické je, že kapela pochádza z Talianska a hlavná speváčka sa narodila v Brazílii. Komentáre na sociálnych sieťach rytmickú pieseň nešetrili. Najčastejšie sa skloňoval nový názov skladby - „The Virus On the Night.“ 

Teraz však trochu vážnejšie: Korona v istom zmysle postihla nás všetkých. Bola by škoda, keby nám tento čas ušiel a nestačili by sme sa nad tým všetkým zamyslieť.

Korona zmenila svet natoľko, že už zrejme nebude taký, ako predtým. Máme však dôvod smútiť za minulým svetom? Ja si myslím, že nie. Kedysi slovo kríza malo v čínskom myslení význam, ktorý nebol nutne negatívny. Kríza mala motivovať k zmene života, k novým pohľadom na svet. A práve tento postoj by sme si mali osvojiť. Každá kríza je šanca, no je na každom z nás, ako sa k tejto šanci postavíme. 

Korona bola pre nás pôvodne niečím nepoznaným a vzdialeným. A nielen to. Významnejšie prírodné katastrofy ako zemetrasenie, tsunami alebo choroby európsku civilizáciu obchádzali. Korona však zbúrala predstavu, že naša civilizácia je nedotknuteľná a že sa nám prakticky nič nemôže stať. Stalo sa. Všetky obmedzenia nabúrali náš komfort a plány. Človek zrazu nie je pánom svojho osudu, pretože osud mu môže nastaviť neviditeľný vírus. 

Korona je tou povestnou ihlou, ktorá praskla bublinu veľkolepých ilúzii a pochybných istôt. Korona strhla modlám masku z tváre. Multimilionárske športové idoly sa pre tieto ťažké časy ukázali prakticky nepoužiteľné. Kríza vyniesla skutočných hrdinov (lekárov, zdravotníkov) na svetlo sveta. 

Inzercia

Kríza vyniesla na svetlo sveta aj iné skutočnosti. Človek, oklieštený opatreniami, si mohol obnoviť svoj vzťah k prírode. Príroda bola okrem domova a pracoviska vari jediným miestom, kde sme mohli tráviť svoj čas. Nenahraditeľné sú pocity údivu nad mohutnou hviezdnou klenbou alebo nad krásnymi kvetmi, ktoré nútia človeka žasnúť. Korona postihla Slovensko počas jarného obdobia, práve v dobe keď sa príroda regeneruje a zažíva vzostup. Človek v lone matky prírody mohol spomaliť a zažiť vlastnú obnovu. 

Počas tejto doby sa ukázalo ako je dôležitá a nenahraditeľná rodina. Pevné rodinné vzťahy sú možno najúčinnejšou zbraňou voči každej kríze a depresii. Kolektívna spoločnosť a vedomie vzájomnej zodpovednosti sú (nielen) v ťažkých časoch oveľa životaschopnejšie ako individualizmus. Kým individualizmus so svojimi ilúziami degraduje človeka, spoločnosť s fungujúcou rodinou nielen prežíva, ale aj prekvitá.   

Úsporný režim koronakrízy mal jedno veľké pozitívum: Spoločnosť a ľudia sa konečne zastavili. Potvrdila sa pravdivosť hesla „niekedy menej je viac.“ Zrazu sa ukázalo, že človek nepotrebuje viac vlastniť (dovolenku pri mori), viac vedieť, mať viac vzťahov či úspechov, ale byť iba človekom jednoduchej disciplíny a solidarity. 

Nič nie je samozrejmé - nie je samozrejmé mať priateľov, ísť na kávu, na koncert,  na svätú omšu, vybaviť si duchovný rozhovor či spoveď u kňaza. Zdá sa, že práve toto je šanca začať chápať svoj život ako dar, nie ako samozrejmosť. A zdá sa, že si budeme viac vážiť aj jednoduché objatie. Korona sa ukázala ako lekcia, no v istom zmysle vzácnou lekcia, aby sme videli veci, ktoré sme obyčajne neboli schopní vidieť.   

Titulný obrázok 
https://en.wikipedia.org/wiki/COVID-19_pandemic

Inzercia

Zaujímam sa o kresťanskú vieru vo vzťahu k spoločnosti, rozumu a vede. „Každý človek sa môže stať kresťanom, ale iba ten, kto sa ním skutočne stane, je bratom.“ (Joseph Ratzinger, Úvod do kresťanstva) Kontakt: bloger.kc@gmail.com

Inzercia

Odporúčame

Blog
Dobrodružstvo s mlynčekmi...

Dobrodružstvo s mlynčekmi...

"Čože je človek, že naň pamätáš, a syn človeka, že sa ho ujímaš? Stvoril si ho len o niečo menšieho od anjelov, slávou a cťou si ho ovenčil a ustanovil si ho za vládcu nad dielami tvojich rúk. (Ž 8,5 -7)".

Blog
Deň boja proti homofóbii a transfóbii alebo snaha o ideologickú kolonizáciu SR?

Deň boja proti homofóbii a transfóbii alebo snaha o ideologickú kolonizáciu SR?

Včera sa mi na nástenke objavilo viacero príspevkov s dúhovými farbami. (Dúhu mám rád, lebo predstavuje krásny meteorologický fenomén a zároveň biblicky znak zmluvy medzi človekom a Bohom, no v tomto kontexte som nadšený nebol.) Patrili tam aj príspevky niektorých ambasád a Kancelárie EP na Slovensku. Pripomínali si Medzinárodný deň boja proti homofóbii a transfóbii. Pár bodov, prečo považujem takýto počin za nerozumný.