Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. máj 2020

Deň boja proti homofóbii a transfóbii alebo snaha o ideologickú kolonizáciu SR?

Včera sa mi na nástenke objavilo viacero príspevkov s dúhovými farbami. (Dúhu mám rád, lebo predstavuje krásny meteorologický fenomén a zároveň biblicky znak zmluvy medzi človekom a Bohom, no v tomto kontexte som nadšený nebol.) Patrili tam aj príspevky niektorých ambasád a Kancelárie EP na Slovensku. Pripomínali si Medzinárodný deň boja proti homofóbii a transfóbii. Pár bodov, prečo považujem takýto počin za nerozumný.
Deň boja proti homofóbii a transfóbii alebo snaha o ideologickú kolonizáciu SR?

1. Je zjavné, že so strany týchto ambasád (Nemecko, Francúzsko, Kanada, Holandsko, Írsko, USA, UK) ide o ideologickú nadprácu. Keby si rovnako pripomínali Medzinárodný deň rodiny, Deň počatého života a odsudzovali prenasledovanie kresťanov vo svete, asi by som to vedel akceptovať, lebo by to bolo proporčne vyvážené. Avšak toto správanie je skôr hodné mimovládnych organizácií alebo aktivistov, nie národných diplomatických misií.

2. Kancelária Európskeho parlamentu by mala byť neutrálna, lebo jedným z pilierov EÚ je subsidiarita a kultúrno-etické otázky sú v kompetencii členských štátov EÚ. Vzhľadom na pesimistickú demografiu štátov EÚ by som skôr očakával od EP, že bude vyzývať k pro-rodinným reformám. Okrem toho aj tu platí tá istá hodnotová disproporcia ako pri ambasádach.


Budova Európskej komisie

3. Ideologické správanie podkopáva dôveru v západné demokracie a EÚ, čoho dôsledkom je nárast národného populizmu, ktorý šíri anti-EÚ a anti-NATO politiky. Ja osobne som pro-západne orientovaný a verím, že Slovensko patrí na západ (do EÚ, NATO). K mocnostiam ako je Čína a Rusko som skôr skeptický. Aj preto hodnotím deklaráciu o spoločnom postupe v zahraničnej politike SR podpísanú troma najvyššími ústavnými činiteľmi SR za správny krok. Napriek tomu považujem správanie týchto ambasád a kancelárie EP za veľmi nerozumné a neprezieravé. Prečo dráždiť? Presne to využíva napr. ĽSNS, niekedy SNS a Smer. Nečudujme sa potom, že niekto navrhne referendum za vystúpenia SR z EÚ alebo NATO, alebo chce zakázať financovanie mimovládnych organizácií zo zahraničia, alebo sa utieka k Rusku a Číne, a sociálne siete sú premnožené pro-ruskými trollmi a fake news.

4. Obviniť niekoho z homofóbie sa dá ľahko zneužiť. Som proti násiliu a diskriminácii páchanom na komkoľvek. So zástancami lbti+ (to „plus“ znamená desiatky rôznych rodov, lebo vraj je to nekonečná škála, v ktorej sa každý môže niekde nájsť) sa však ťažko diskutuje a neraz obvinia svojho oponenta z homofóbie, či transfóbie len preto, že s nimi nesúhlasí. Existuje stránka ludskeprava.sk, ktorá „udeľuje cenu homofób roka.“ Napr. za rok 2019 patria k prvým dvom kandidátom poslankyňa Anna Záborská a arcibiskup Ján Orosch, ktorí nie sú žiadni extrémisti. Keď žijeme v liberálnej demokracii, hádam platí sloboda slova, a človek môže vysloviť slušný kritický názor bez toho, aby ho hneď onálepkovali.

5. K nútenej sterilizácii. Keď sa niekto chce dať preoperovať napr. z muža na ženu alebo naopak, súčasťou operácie je sterilizácia. Samozrejme, nikto nemôže byť donútený podstúpiť zdravotný úkon, ktorý si neželá. Avšak tu ide aj o niečo iné. Snahou LGBT aktivistov je trvalý stav, kedy sa niekto nechá preoperovať na opačné pohlavie bez zásahu do reprodukčných orgánov. Čo sa môže stať? Muž preoperovaný na ženu oplodní ženu preoperovanú na muža a budú mať dieťa. Na matrike sa muž-otec bude domáhať, aby bol zapísaný ako matka, a žena ako otec. Toto sa stalo napr. v Spojenom kráľovstve. Teda predtým, než budeme akokoľvek meniť legislatívu pri transrodových osobách, poctivo sa zamyslime nad možnými dôsledkami. Okrem toho, keď chce niekto zmeniť pohlavie, psychológ by ma preskúmať, či táto osoba nezažila v minulosti traumu, lebo nie zmena pohlavia, ale vyliečenie z traumy by tejto osobe skutočne pomohlo a urobilo jej život šťastnejším.

Inzercia

Inzercia

Študent katolíckej filozofie a teológie na pápežskom inštitúte v Rakúsku. Absolvent Bc. matfyzu a Kolégia Antona Neuwirtha. Podpredseda Kresťanskodemokratickej mládeže Slovenska. Člen Spoločenstva Ladislava Hanusa.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Medzinárodný deň rodiny 2020, vplyv na rodinu na Slovensku

Medzinárodný deň rodiny 2020, vplyv na rodinu na Slovensku

Od roku 1994 slávime Medzinárodný deň rodiny 15. mája. Sviatok vznikol ako praktická realizácia iniciatívy OSN Medzinárodného roku rodiny 1994. Tento rok oslavy majú iný charakter, ako mnoho spoločenských aktivít. Zostali sme doma a zisťujeme, čo všetko je zbytočné, hoci sme si pred tým nevedeli bez toho predstaviť život. Preto dnes je o to väčšia príležitosť sa obhliadnuť, všimnúť si význam MDR (IFD). Poznámka: tento blog bol publikovaný 15.5., ale z neznámych dôvodov po určitej dobe sa stal nedostupný.

Blog
V blízkosti svätca

V blízkosti svätca

    Pri návšteve Jána Pavla II. na Slovensku v r. 1995 pápež povedal pamätné slová: „Slovensko má osobitnú úlohu pri budovaní Európy tretieho tisícročia! Dobre si to uvedomte!“ Občas by sme si na túto tému mali spytovať svedomie. Mal Slovensko rád a Slováci ho tiež milovali. Jeho prvá historická návšteva sa narýchlo uskutočnila 21.-22.4.1990. Slovenský denník 19.4. uverejnil môj úvodník: Nebojte sa, nemajte strach: „...Je charizmatikom, ktorého uznáva celý svet. Je mužom živej viery, hlbokej modlitby a a dobrého srdca. Na cestách je poslom lásky, dobroty a pokoja. Ľuďom hovorí pravdu  nezaobalenú do diplomacie, aj tak si ich získava. Často zdôrazňuje význam obety, modlitby a utrpenia. Za svoje heslo si zvolil: Mária, celý tvoj...“