Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. máj 2020

V blízkosti svätca

    Pri návšteve Jána Pavla II. na Slovensku v r. 1995 pápež povedal pamätné slová: „Slovensko má osobitnú úlohu pri budovaní Európy tretieho tisícročia! Dobre si to uvedomte!“ Občas by sme si na túto tému mali spytovať svedomie. Mal Slovensko rád a Slováci ho tiež milovali. Jeho prvá historická návšteva sa narýchlo uskutočnila 21.-22.4.1990. Slovenský denník 19.4. uverejnil môj úvodník: Nebojte sa, nemajte strach: „...Je charizmatikom, ktorého uznáva celý svet. Je mužom živej viery, hlbokej modlitby a a dobrého srdca. Na cestách je poslom lásky, dobroty a pokoja. Ľuďom hovorí pravdu  nezaobalenú do diplomacie, aj tak si ich získava. Často zdôrazňuje význam obety, modlitby a utrpenia. Za svoje heslo si zvolil: Mária, celý tvoj...“
V blízkosti svätca

   Mal som šťastie veľakrát ho osobne stretnúť, aj vymeniť si s ním pár slov. Vždy to bolo dobitím akumulátorov radosťou a energiou. Mal charizmu oslovovať ľudí a nadviazať s nimi bezprostredný kontakt.

   Najväčší zážitok s ním som zažil pri pristávané helikoptéry vo Vajnoroch, keď pápež proti protokolu pobozkal slovenskú zem, čím vyslovil uznanie krajine tvrdo skúšanej ateistickým režimom a urobil prorocké gesto jej budúcej samostatnosti.

     Narodil sa pred sto rokmi 14 km od Slovenska, vo Wadoviciach. Keby sa nebol narodil, história by išla iným smerom. Doma ho volali Lolek, bol všestranný talent, aj športový, literárny a dramatický. 16.10.1978 bol zvolený za 264. pápeža. Bol ním 27 rokov, v treťom najdlhšom pontifikáte. Jeho predchodca Ján Pavol I. žil iba 33 dní, urýchlilo to zvolenie prvého Netaliana od r. 1522. Vedel deväť jazykov, zúčastnil sa 2. Vatikánskeho koncilu. Bol kritický ku komunizmu, aj liberalizmu. M. Gorbačova, R. Reagana a K. Wojtylu pokladali za hlavných iniciátorov pádu železnej opony. Napísal 14 encyklík, za najdôležitejšiu pokladám Evanjelium Vitae o hodnote ľudského života a Christefideles laici o spolupráci hierarchie s laikmi. Vydal 15 apoštolských exhortácií, 45 listov, zvolal 15 biskupských synod, menoval 231 kardinálov, vysvätil 321 biskupov, kanonizoval 482 a beatifikoval 1338 ľudí. Tisícu generálnu audienciu mal 1.8.2001. Mal víziu Európy až po Vladivostok, viedol dialóg so židovstvom a islamom. Prežil atentát 13.5.1981, na 64. výročie fatimských udalostí. Rok po ňom zasvätil vo Fatime svet Panne Márii.

    Na svojej prvej audiencii, ako veľvyslanec Slovenska v Taliansku, som mu 28.2.2001 povedal:   Svätý Otec, ďakujeme za všetko. Slováci Vás majú radi, modlíme sa za Vás a Cirkev. Dovoľte mi odovzdať Vám ilustrovanú bibliu pre deti od Vincenta Hložníka.  

   Na veľkonočnú nedeľu 2001 po Urbi et Orbi v 60-tich rečiach pozdravil svet. Oznámil ľuďom 3.tisícročia, že svet sa dá zmeniť, mier je možný, aj keď sa zdá, že zlo triumfuje.     

    Nostradamus predpovedal, že príde deň, keď sa kone ruských kozákov napijú z fontány na námestí sv. Petra. Nestalo sa to, ale 15.10.2004 prišiel od Volgy k Tiberu Zbor ruskej armády -   Alexandrovovci, pápeža privítal s „urá“. Zazneli piesne o širokých stepiach, tajgách a riekach Sibíri. Talianom ulahodil Zbor Židov, pápež tlieskal, v prejave hovoril aj po ruský.  

    Posledné roky pápeža boli bojom s chorobou a starobou, povedal k tomu: „Z kríža sa nezostupuje, na kríži sa umiera.“ 1.2.2005 opustil nemocnicu, rozhodol sa zomrieť vo Vatikáne. Na Veľkonočnú nedeľu sa objavil v okne, ale hlas nevydal. 2.4.2005, sa jeho stav zhoršil. Bola fatimská sobota, deň pred nedeľou Božieho milosrdenstva, sviatkom, ktorý on zaviedol. On blahorečil sestru Faustínu, ktorá svetu zvestovala Božie milosrdenstvo.

    Na námestie som prišiel o 21,15 hod., bolo tam asi 100 tisíc ľudí. Zrazu sa zapálilo svetlo v tretej izbe pápežského bytu a potom arcibiskup L. Sandri  oznámil:  „O 21,37 náš milovaný pápež Ján Pavol II. sa vrátil do domu Otca.“ Zaznel veľký potlesk, mladí, v jednej ruke ruženec, v druhej mobil, vyprevádzali dušu pápeža na ceste do neba

    Stál som vedľa Madernovej fontány, ktorá vždy rovnako šumí svoju pieseň, plnú ticha a tajomstiev. Teraz smutno spievala pieseň o smrti. Sviečky blikali, gitary hrali a mladí spievali „Z mŕtvych vstal Pán, Aleluja.“ Zaznel zvuk umieračika, ktorý mestu a svetu ohlasoval, že sa skončila veľká epocha cirkvi a začína sa nová.    

    Ján Pavol II. bol jedným z najväčších pápežov v histórii. Volali ho Karol Veľký. Mal k ľuďom láskavý vzťah, chodil za nimi po svete, pri odchode na svoju najdlhšiu, 105. cestu, z ktorej sa už nevrátil, svet prišiel za ním.  Ležal vystavený v bazilike sv. Petra, ľudia aj 12 hodín čakali, aby mu vzdali úctu. Cez deň v teple a v noci v zime, asi 5 miliónov ľudí stálo v pomaly sa posúvajúcom rade.    

Inzercia

    Na pohrebe 8.4. bolo 4 mil. veriacich a 142 oficiálnych delegácií z celého sveta, aj zo Slovenska. Na letisku mi povedali, že pokloniť sa pápežovi môžu iba vrcholní predstavitelia.   Keď sme došli k bočnej bráne baziliky, z áut vystúpilo 60 Slovákov a po krátkom rozhovore všetkých vpustili dnu.  

    V deň pohrebu, 9.4.2005, bol Rím a Vatikán  ožiarený slnkom. Fúkal vietor, červené sutany kardinálov viali ako zástavy. V Evanjeliu na rakve listoval Duch Svätý, až knihu zabuchol. Nosiči prišli k truhle a ukázali ju tvárou k zástupu. Pred vchodom do baziliky sa s pápežom otočili k státisícom na námestí, stámiliónom pri obrazovkách, miliarde katolíkov vo svete a 6 miliardám obyvateľov planéty. Pápež urobil to, čo robil vždy pred odchodom - otočil sa, usmial sa a zamával.  

   Keď truhla zmizla, nastala chvíľa ticha. Pripomenulo mi to Vajnory, keď sa pápež 22.4.1990 lúčil a milión ľudí spievalo „Ó, Mária bolestivá...“. Keď odišiel, dav zmĺkol v slzách, dojatí z neopakovateľnosti chvíle, na ktorú čakali 42 rokov.  

    Ľudia Jána Pavla II. milovali, aj keď hovoril tvrdé pravdy. Mal neobyčajne pekný vzťah s mladými, zaviedol Svetové dni mládeže. Bol na 104 apoštolských cestách po svete, 102. cesta bola na Slovensko (11.-14. 9.2003), ako napísal L´Osservatore Romano, v zemi hrdinských svedkov evanjelia. Navštívil 129 krajín, z nich 24 s moslimskou väčšinou. Videlo ho vyše 400 mil. ľudí. Prvý navštívil synagógu, Biely dom a Kubu. V Assisi sedel ako jeden medzi reprezentantmi náboženstiev, v Damašku navštívil mešitu, v Casablanke bozkal kópiu koránu, v Jeruzaleme dal do múru nárekov lístok, žiadal odpustenie za postoje kresťanov v minulosti. Nepodarilo sa mu navštíviť Rusko, Čínu a Vietnam. V r. 1989 ho Gorbačov pozval na návštevu Ruska, ale moskovský patriarcha nesúhlasil.  

    Pápež 9x navštívil Poľsko - poľský režisér K. Zanussi, ktorý v r. 1981 nakrútil film o ňom „Z ďalekej krajiny“ povedal, že pápež bol jedinou osobou, ktorá vedela Poliakov zjednotiť.

    Po atentáte 13.5.1981 mal zdravotné problémy. Podstúpil viacero operácií a od r. 1997 sa u neho prejavovala Parkinsonova choroba. Osobný kríž a utrpenie nezakrýval, boli prostriedkom jeho apoštolátu. Počas rokov choroby nepovedal jediné skľúčené slovo, ukázal, ako treba bojovať.  Čelil politickému a kultúrnemu úpadku Európy s nástupom iných ideológií, najmä islamu. Vzal do ruky evanjelium a obrátil sa na všetkých ľudí  bez ohľadu na etnické, politické a náboženské rozdiely.

    Svätý Ján Pavol II., oroduj za nás! Katolícka cirkev, loďka na rozbúrenom mori, dostala aj po ňom výborných pápežov: Benedikta XVI. a Františka. Tešíme sa, že ich máme, správnych ľudí v správnom čase na správnom mieste. Treba sa za nich modliť a počúvať ich múdre slová.

 

 

Inzercia

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 5 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal osem kníh literatúry faktu. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Ladislav Hanus, svedok „ťažkého storočia“

Ladislav Hanus, svedok „ťažkého storočia“

   12. mája Šimon Sádovský zorganizoval a bol moderátorom internetového konferenčného rozhovoru so mnou a so študentami akademického programu Spoločenstva Ladislava Hanusa. Témou bolo dielo L. Hanusa (*1907, +1994), najmä jeho kniha Pamäti svedka storočia (Lúč, 2006, 717 s.). Ďakujem organizátorom za 1,5 hodinový rozhovor cez ZOOM. Som rád, že aj Juraj Šust, predseda spoločnosti L. Hanusa a organizátor Hanusových dní v Bratislave a Košiciach, sa zapojil do debaty.  

Blog
Ahoj Wojtyła! (list pápežovi)

Ahoj Wojtyła! (list pápežovi)

Pamätám sa na tú chvíľu, keď som sa ponáhľal z badateľne v SNA (Slovenský národný archív) k autobusu, aby som vycestoval do Ríma. Ráno sme už stáli neďaleko obelisku na Námestí sv. Petra. Počúvali sme homíliu Tvojho neskoršieho nástupcu Benedikta XVI. Deň rozlúčky. Kniha sa zatvorila.