Desatoro pre seniorov v čase krízy
Milí seniori, ste najväčším pokladom, ktoré Slovensko má. Vaša múdrosť a životné skúsenosti nám pomáhajú posúvať sa dopredu a nezabúdať pri tom na naše korene a tradície. V súčasnej pandémii ste práve Vy najviac ohrození a celá spoločnosť Vás chráni. Dovoľte, aby som Vám predstavil desatoro jednoduchých rád, ktoré som spracoval v spolupráci s mojimi priateľmi z Vašich radov. Verím, že Vám pomôžu tieto dni a týždne prekonať ľahšie.
1. Opatrnosť na prvom mieste, nielen z pohľadu svojho zdravia, ale aj z pohľadu sociálnej neistoty v spoločnosti, ktorá bude prameniť z ekonomickej záťaže a bude prebiehať rôznou intenzitou u rôznych sociálnych skupín z dôvodu "zastavenia" ekonomiky, ktorú spôsobil COVID-19. Bohužiaľ, tak ako boli seniori najzraniteľnejší podčas šírenia vírusu COVID-19, tak sa budu stávať najzraniteľnejší aj po nej. Pravdou je, že seniori a hlavne staršia generácia pozná čo je to "zvýšená opatrnosť", väčšina z nich sa už stretla s pokusom o zneužitie ich dôverčivosti a láskavosti. Preto je dnes pre seniorov dôležité , aby sa chránili nielen pred dozvukmi šírenia COVID-19 a dodržiavali všetky základné hygienické návyky, ale aby boli ostražití aj pred rôznymi nástrahami napr. "zneužitia" hlavne cudzími ľuďmi.
2. Stále platí pohyb na čerstvom vzduchu, tráviť čas na slnku kvôli vitamínu D.
3. Dopriať si ovocie a zeleninu kvôli imunite.
4. Pokiaľ je to čo len trochu možné tak je dôležité byť v telefonickom, dnes už aj osobnom kontakte s rodinou (deťmi, s vnúčatami), s kamarátmi/kamarátkami, lebo rodina, priatelia a známi sú dnes ostrovom istoty, že to zvládneme.
5. Veľmi dôležitý je aj pohyb (posielam link na cvičenie pre seniorov začiatočníkov, ktorý realizuje Centrum pohybovej aktivity Biomedicinskeho centra SAV a cvičí sa každý štvrtok od 8:15 hod. link: https://www.facebook.
6. Pripomínam, že väčšina samospráv zabezpečuje obedy/ stravu/ rúška, netreba sa ostýchať a treba byť v kontakte s pracovníkmi sociálneho oddelenia, alebo odboru (viacerí máte s nimi dobré osobné skúsenosti keď si počas roka žiadate o dotácie na rôzne činnosti Vašich klubov).
7. Nehanbiť sa v prípade, že nie ste zručný v používaní počítača, požiadať svoje detí, alebo vnukov o rychlokurz, aby ste s nimi mohli byť v kontakte cez sociálne siete. Verte, že to radi pre Vás urobia. Pre tých, ktorí nemaju počítač, tak odporúčam sociálnu komunikáciu prostredníctvom rodiny, respektíve sociálnych úradov na to určených (samospráva).
8. Čítať knihy, hráť spoločenské hry a hlavne rozprávať sa so svojimi blízkymi, neuzatvarať sa do seba s pocitom, že sme sami, lebo my kresťania vieme, že nie sme sami.
9. Zároveň zdôrazňujem nevpúšťať cudzích ľudí do bytov a domov, pokiaľ Vám telefonujú cudzí ľudia a snažia sa Vám nahovoriť, aký mate dnes "šťastný deň", že ste vyhrali niečo zadarmo, tak okamžite zložte telefón, lebo my "dospelí" vieme, že nič nie je zadarmo to isté platí aj pre rôzne sľuby prostredníctvom počitačových sieti.
10. Verím, aj keď to možná vyznie pre niektorých až neuveriteľné, že keď táto nepríjemná situácia s COVID-19 skončí, tak seniori vo svojom prostredí sa stanú oázou pokoja a dôvery, lebo väčšina z nich ukázala, že svojou disciplinovasťou sa stali príkladom pre mladšie generácie, lebo vydržať v izolácií (zostaň doma) tak dlhý čas si vyžaduje nielen silu ducha, ale aj dôveru, že to má zmysel.
Záver:
Dnes už vieme, že prijatím opatrení, ktoré nás zastavili v normalnom chode života na začiatku marca pred agresívne šíriacim vírusom COVID-19, sme celý proces nákazy vírusu v spoločnosti výrazne spomalili. Treba mať ale stále napamäti, že vírusy a baktérie sú súčasťou nášho každodenného života, ale to či sa premnožia a spôsobia nám neprijemnosti (zdravotné a spoločenské), tak veľa záleži aj od nás samotných.
Vďaka Vám za Vašu disciplinovanosť. Zvládneme to!