Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
15. máj 2020

Desatoro pre seniorov v čase krízy

Milí seniori, ste najväčším pokladom, ktoré Slovensko má. Vaša múdrosť a životné skúsenosti nám pomáhajú posúvať sa dopredu a nezabúdať pri tom na naše korene a tradície. V súčasnej pandémii ste práve Vy najviac ohrození a celá spoločnosť Vás chráni. Dovoľte, aby som Vám predstavil desatoro jednoduchých rád, ktoré som spracoval v spolupráci s mojimi priateľmi z Vašich radov. Verím, že Vám pomôžu tieto dni a týždne prekonať ľahšie.

1. Opatrnosť na prvom mieste, nielen z pohľadu svojho zdravia, ale aj z pohľadu sociálnej neistoty v spoločnosti, ktorá  bude prameniť z ekonomickej záťaže a bude prebiehať rôznou intenzitou u rôznych sociálnych skupín z dôvodu "zastavenia" ekonomiky, ktorú spôsobil  COVID-19. Bohužiaľ, tak ako boli seniori najzraniteľnejší podčas šírenia vírusu COVID-19, tak sa budu stávať  najzraniteľnejší aj po nej. Pravdou je, že  seniori a hlavne staršia generácia pozná čo je to "zvýšená opatrnosť", väčšina z nich sa už  stretla s pokusom o zneužitie ich dôverčivosti a láskavosti. Preto je dnes pre seniorov dôležité , aby sa chránili nielen pred dozvukmi šírenia COVID-19 a dodržiavali všetky základné hygienické návyky,  ale aby boli ostražití aj pred rôznymi nástrahami napr.  "zneužitia" hlavne cudzími ľuďmi.

 

2. Stále platí pohyb na čerstvom vzduchu, tráviť čas na slnku kvôli vitamínu D. 

 

3. Dopriať si ovocie a zeleninu kvôli imunite.

 

4. Pokiaľ je to čo len trochu možné tak je dôležité  byť v telefonickom, dnes už aj osobnom kontakte  s rodinou (deťmi, s vnúčatami), s kamarátmi/kamarátkami, lebo rodina, priatelia a známi sú dnes ostrovom istoty, že to zvládneme. 

 

5. Veľmi dôležitý je aj pohyb (posielam link na cvičenie pre seniorov začiatočníkov, ktorý realizuje Centrum pohybovej aktivity Biomedicinskeho centra SAV  a cvičí sa každý štvrtok od 8:15 hod. link: https://www.facebook.com/bmcsav/

 

6. Pripomínam, že  väčšina  samospráv zabezpečuje obedy/ stravu/ rúška, netreba sa ostýchať a treba byť v kontakte s pracovníkmi sociálneho oddelenia, alebo odboru (viacerí máte s nimi dobré osobné  skúsenosti keď si počas roka žiadate o dotácie na rôzne činnosti Vašich klubov).  

7. Nehanbiť sa v prípade, že nie ste zručný v používaní počítača, požiadať svoje detí, alebo vnukov o rychlokurz, aby ste s nimi mohli byť v kontakte cez sociálne siete. Verte, že to radi  pre Vás urobia. Pre tých, ktorí nemaju počítač, tak odporúčam sociálnu komunikáciu prostredníctvom rodiny, respektíve sociálnych úradov na to určených (samospráva).

Inzercia

 

8. Čítať knihy, hráť spoločenské hry a hlavne rozprávať sa so svojimi blízkymi, neuzatvarať sa do seba s pocitom, že sme sami, lebo my kresťania vieme, že nie sme sami.

 

9. Zároveň zdôrazňujem nevpúšťať cudzích ľudí do bytov a domov, pokiaľ Vám telefonujú cudzí ľudia a snažia sa Vám nahovoriť, aký mate dnes "šťastný deň", že ste vyhrali niečo zadarmo, tak okamžite zložte  telefón, lebo my "dospelí" vieme, že nič nie je zadarmo to isté platí aj  pre rôzne sľuby prostredníctvom počitačových sieti. 

 

10. Verím, aj keď to možná vyznie pre niektorých až neuveriteľné, že keď táto nepríjemná situácia s COVID-19 skončí, tak seniori vo svojom prostredí  sa stanú oázou pokoja a dôvery, lebo väčšina z nich ukázala, že svojou disciplinovasťou sa stali príkladom pre mladšie generácie, lebo vydržať  v izolácií  (zostaň doma)  tak dlhý čas si vyžaduje nielen silu ducha, ale aj dôveru, že to má zmysel. 

 

Záver:

Dnes už vieme, že prijatím opatrení, ktoré nás zastavili v normalnom chode života na začiatku marca pred agresívne šíriacim vírusom COVID-19, sme celý proces nákazy vírusu v spoločnosti výrazne  spomalili. Treba mať ale stále napamäti, že vírusy a baktérie sú súčasťou nášho každodenného života, ale to či sa premnožia a spôsobia nám neprijemnosti (zdravotné a spoločenské), tak veľa záleži aj od nás samotných.

Vďaka Vám za Vašu disciplinovanosť. Zvládneme to!

Odporúčame

Blog
V Štrasburgu  sme si pripomenuli 30. výročie Novembra

V Štrasburgu  sme si pripomenuli 30. výročie Novembra

Ivan Štefanec (EPP Group): Nežná revolúcia spred tridsiatich rokov priniesla do našich životov množstvo zmien. Okrem znovunastolenia demokratického systému považujem za najdôležitejšie obnovenie náboženskej slobody a vytvorenie podmienok pre integráciu Slovenska do vyspelej Európy, od ktorej nás štyri desaťročia oddeľovala umelá a pre mnohých fyzicky neprekonateľná bariéra Železnej opony. Preto je November 1989 bezpochyby významný nielen v kontexte nášho bývalého spoločného štátu, ale aj celej Európy a považoval som za potrebné si ho pripomenúť i na pôde Európskeho parlamentu. 

Blog
Pár postrehov k aktuálnej politickej a spoločenskej situácii

Pár postrehov k aktuálnej politickej a spoločenskej situácii

Všímam si, čo sa deje na politickom a mediálnom poli. Všímam si boj medzi konzervatívcami a progresívne orientovanými ľuďmi. Áno, boj. Áno, progresívcami, lebo slovo liberál sa od volieb stalo v kresťanských kruhoch nadávkou s konotáciou hodnou zatratenia. Medzi tým všetkým rozmýšľam či my to náhodou nerobíme úplne, ale že úplne zle.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.