Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
12. máj 2020

Je uctievanie relikvií prejavom poverčivosti?

O prostriedkoch Božej milosti a pomoci.
Je uctievanie relikvií prejavom poverčivosti?

Ak niekedy budete mať možnosť navštíviť východoslovenskú dedinku Vysoká nad Uhom, nezabudnite nahliadnuť do tamojšieho rímskokatolíckeho kostola Sedembolestnej Panny Márie, kde je uložený relikviár blahoslavenej Anny Kolesárovej. Počas druhej svetovej vojny bola mladučká Anna Kolesárová zastrelená vojakom Červenej armády pri obrane svojej čistoty. Ankin relikviár má tvar srdca uloženého na kamennom podklade. V strede strieborného srdca je umiestnená sklenená perla a v nej je uložená samotná relikvia Anny Kolesárovej - čelová kosť. 

V Katolíckej Cirkvi sú relikvie pekne odstupňované. Telesné pozostatky svätcov (kosti, vlasy atď) sú relikviami prvého stupňa. Medzi relikvie druhého stupňa môžeme zaradiť šaty, spisy a ostatné osobné veci svätca. A nakoniec tu máme relikvie tretieho stupňa - ide napríklad o kúsok látky, ktorý bol v kontakte s relikviou prvého stupňa. 

V prípade našej blahoslavenej Anny Kolesárovej sa relikvií prvého a druhého stupňa zachovalo veľmi málo. Relikvií tretieho stupňa je suverénne najviac. Je to malá kartička - na prvej strane sa na vás usmieva Anka a nájdeme tu aj kúsok bielej látky, ktorý bol predtým „ošúchaný“ o jej kosť. Na opačnej strane sa nachádza modlitba k blahoslavenej Anne Kolesárovej. 

Vysoká nad Uhom je dnes skutočne pútnickým miestom (ak neberieme do úvahy koronačas, v ktorom ešte splatia opatrenia) a k jej relikviáru obyčajne prichádzajú stovky, ba tisíce ľudí.

Pri pohľade na pútnikov, ktorí si uctievajú Ankine relikvie by sa však nejednému protestantovi snáď zježili vlasy. Protestantskí kresťania majú k uctievaniu pozostatkov svätých väčšinou kritický prístup, pretože uctievať máme jedine Boha. Katolík by s úctou k Bohu určite súhlasil, no zároveň by dodal, že Boh sa predsa oslávil aj cez životy svätých. Lebo každý svätec je iba odleskom Božej svätosti. Svätec je ako Mesiac, ktorý sám od seba svetlo nevyžaruje, iba ho odráža od Slnka. 

Nie je však celkom nepochopiteľné, prečo v protestantských kruhoch je odpor (alebo odstup) k relikviám tak vžitý. V životopisnom filme o Martinovi Lutherovi z roku 2003 ma zaujala scéna, v ktorej Luther putuje do Ríma a prichádza aj ku jednej relikvii, k hlave Jána Krstiteľa. V pozadí pokrikuje kazateľ o poplatkoch za omše pre mŕtvych. Duchovná, nemerateľná udalosť svätej omše ako biznis. Pri spomínanej relikvii mladý mních Luther odrieka svoju modlitbu. Kazateľovi sa Lutherova modlitba vidí dlhá a vyháňa ho preč. Veď rad je dlhý. Filmy síce zvyknem brať s rezervou, no tento snímok nemá ďaleko od reálnej histórie. Rezervovaný, až odmietavý postoj protestantov voči katolíckej úcte k svätým, Panne Márii, relikviám, pápežstve má svoj pôvod aj v zvrátenom chápaní týchto vo svojej podstate dobrých náboženských praktík.   

Poďme však k samotným relikviám. Prednedávnom emeritný trnavský arcibiskup Ján Sokol z lietadla požehnal Slovensko relikviou (išlo o vlasy) svätého pápeža Jána Pavla II. Ignorujúc pre mňa nepodstatné polemiky o samotnom spôsobe požehnania, je logika relikvií celkom jednoduchá. Relikvia, pozostatok svätca, o ktorom som písal vyššie, je nástrojom Božej milosti. Boh môže cez tento predmet urobiť požehnať ľudí, prípadne urobiť zázrak. 

Inzercia

Predmet sám o sebe žiaden zázrak nevyrobí. Ak by sme verili, že nám pomôžu kosti alebo vlasy svätca samé o sebe, tak by sme v tomto prípade upadli do mágie a povery. Tento postoj je pochopiteľne nebezpečný, pretože iba Božia moc môže spôsobiť uzdravenie alebo zázrak. Podobne v prípade sviatostí, ani voda, olej alebo chlieb nemajú samé o sebe žiaden učínok. Boh však používa tieto materiálne veci, aby prejavil svoju moc a cez ne sprostredkoval svoje milosti. Mimochodom, Cirkev sa aj vďaka sviatostiam a relikviám vymedzila voči dualistickým názorom o zlej hmote a dobrom duchu.  

Prax uctievania relikvií je starodávna záležitosť. V súvislosti s uctievaním pozostatkov biskupa Polykarpa zo Smyrny píšu jeho veriaci toto: „Vzali sme jeho kosti, ktoré sú cennejšie ako drahé kamene a vzácnejšie ako zlato, a položili sme ich na vhodné miesto, kde nám Pán dovolí, aby sme sa zhromaždili a aby sme v pokoji a radosti oslavovali narodeniny jeho (Polykarpovho) mučeníctva.“ Písal sa rok 156. Svätý Hieronym vo štvrtom storočí v spise Ad Riparium upozorňuje, že „kresťania neuctievajú relikvie ako božské a ani sa im neklaňajú.“

Koniec koncov, aj Biblia opisuje momenty, ktoré by sa dali pomenovať ako kontakt veriaceho s relikviou. V Evanjeliu podľa Marka 5, 25-35 nájdeme príbeh ženy trpiacej na krvotok, ktorá sa s vierou dotkla Ježišovho odevu. Za zmienku nepochybne stojí aj vari najznámejšia kresťanská relikvia Turínske plátno, kus ľanovej látky, do ktorej bolo uložené ukrižované telo Ježiša Krista, ktoré je relikviou samo o sebe. V Skutkoch apoštoloch sa dočítame, že „Boh konal skrze Pavla neobyčajné mocné činy. Preto ľudia donášali chorým šatky a zástery, ktorými sa dotkli jeho tela; a neduhy ich opúšťali a zlí duchovia z nich vychádzali.“ (Sk 19,11-12) 

Príklad pôsobenia Božej milosti cez pozostatky svätého človeka môžeme nájsť dokonca v Starom zákona, konkrétne v Druhej knihe kráľov (13,20-21). Istý muž, ktorý padol v boji proti Moabským bandám ožil vďaka kostiam proroka Elizea. Nuž, aby sme boli presní: Ožil jedine vďaka Božej milosti, ktorá pôsobí nielen cez životy svätcov, ale aj cez ich pozostatky. Uctievanie relikvii tak nemôže byť prejavom povery, ak relikvie chápeme ako prostriedok Božej moci a človeka, ktorý s vierou pristupuje k týmto prostriedkom. 

Zdroje
https://www.catholic.com/tract/relics

Titulný obrázok
https://www.cas.sk/fotogaleria/263429/unikat-na-slovensku-v-tomto-kostole-skryvaju-kvapku-krvi-jana-pavla-ii/4/

Inzercia

Zaujímam sa o kresťanskú vieru vo vzťahu k spoločnosti, rozumu a vede. „Každý človek sa môže stať kresťanom, ale iba ten, kto sa ním skutočne stane, je bratom.“ (Joseph Ratzinger, Úvod do kresťanstva) Kontakt: bloger.kc@gmail.com

Inzercia

Odporúčame