Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
10. máj 2020

Katolícka Cirkev v orechovej škrupinke

Mnohí ľudia poznajú Katolícku Cirkev iba veľmi hmlisto. V tomto článku im v stručnosti priblížim čomu alebo komu veria jej ovečky.
Katolícka Cirkev v orechovej škrupinke

Katolíci veria, že ich Cirkev nie je iba pozemské spoločenstvo, ale že je to projekt, ktorý kedysi dávno vznikol v Božej mysli. Boh zanechal v prírode viacero svojich podpisov, čím sa takto dáva na známosť. Tento Boh stvoril dobrý svet a dobré stvorenia, vrátane človeka, ktorý v istom momente svojich dejín zablúdil a márne hľadal cestu naspäť. Boh mu preto poslal svojho vyslanca Ježiša Krista, aby vrátil stratené ľudstvo späť k Bohu. 

Katolícka viera sa zakladá na tom, čo Ježiš počas svojho života učil a ďalej odovzdal svojim učeníkom. Ježišova message sa dá zhrnúť takto: Boh miluje každého človeka a chce, aby každý človek mu opätoval túto lásku a rozdával ju aj druhým ľuďom vo forme dobrých skutkov. Každý však má slobodnú vôľu - možnosť prijať a odmietnuť Božiu ponuku.

Niekedy sa narába so slovným spojením Božie zjavenie? Ako tomu máme rozumieť? Nuž, keď sa niekto zamiluje, túži sa dať nejakým spôsobom poznať svojmu milému/milej. A podobne koná aj Boh cez Bibliu a učenie Cirkvi. Ježiš vedel, že je potrebný človek, ktorý by bol jeho ministrom a strážcom tejto správy. A tak ustanovil hlavu svojej Cirkvi - pápeža. Ježiš krátko po svojej smrti, vstal z mŕtvych a odišiel do neba s prísľubom, že raz sa vráti a bude súdiť živých aj mŕtvych. 

Ježiš počas svojho života položil základy Cirkvi, rodiny veriacich, do ktorej neustále pozýva nových a nových nasledovateľov. Okrem telesnej potravy, potrebuje katolík aj duchovnú obživu (sviatosti), aby zvládal životné boje a prekážky. Kým sviatosti sú duchovnou výživou, zvláštnu pozornosť musíme venovať modlitbe, ktorá je komunikáciou s Bohom.

Katolícka Cirkev je skutočnou rodinou, v ktorej môžeme spoznať našu Matku, Pannu Máriu a aj našich priateľov svätcov. Je potrebné modliť sa k svätým, keď už máme prístup k Bohu? V živote je dobré mať nejaké známosti, o to lepšie keď ich máme na skutočne vysokých miestach, z ktorých môžu od Šéfa vyprosiť potrebnú pomoc. 

Inzercia

Hoci niektorí ľudia zastávajú názor „Boh áno, Cirkev nie,“ podľa mňa je lepšie mať rodinu (hoci aj nedokonalú), ako si ísť vlastnou, osamelou cestou. Bez Cirkvi totiž strácame prístup napríklad k sviatostiam. Odmietavý postoj k Cirkvi sa neraz zakladá na zlých skúsenostiach s katolíkmi a neraz na skreslených informáciach prevzatých z médii. Katolíci by mali o Bohu vydávať čo najlepšie svedectvo, no zároveň zvážme toto: Aj keby by bol Albert Einstein pedofil, neznamenalo by to, že jeho teória relativity je chybná. Skúsme niekedy oddeliť prečiny členov Cirkvi od pravdy, ktorú ponúka. 

Niektorí kritici vyčítajú Cirkvi, prečo sa toľko mieša do životov ľudí. Ostro debatujeme o potratoch, o sexualite, o identite človeka. Skúsme vziať do úvahy tento pohľad: Predstavte si, že vaše dieťa stojí na tenkom ľade a pod ním je hlboká voda. Čo urobíte? Čo najrýchlejšie sa ho snažíte aj s pomocou kriku dostať z ľadu preč. Bolo by prinajmenšom hlúpe, keby v tejto situácii rodič povedal: „Rešpektujem ťa. Ja mám svoju pravdu a ty si maj tú svoju.“ 

Titulný obrázokhttps://www.americamagazine.org/faith/2020/03/20/new-catholics-are-sign-hope

 

Inzercia

Zaujímam sa o kresťanskú vieru vo vzťahu k spoločnosti, rozumu a vede. „Každý človek sa môže stať kresťanom, ale iba ten, kto sa ním skutočne stane, je bratom.“ (Joseph Ratzinger, Úvod do kresťanstva) Kontakt: bloger.kc@gmail.com

Inzercia

Odporúčame