Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. máj 2020

Si sirota alebo Boží syn?

Aký je tvoj vzťah s Bohom? Nie každý dokáže na túto otázku odpovedať jasným áno. Cítiš sa ako Božie dieťa alebo si skôr pripadáš ako sirota? Ak si prijal Ježiša ako Pána a Spasiteľa, stal si sa Božím synom (dcérou). Jedna vec je byť súčasťou Božej rodiny, druhá vec je, ako túto realitu v skutočnosti prežívaš. Tvoje vnímanie je zväčša ovplyvnené tým, ako si vyrastal, okolnosťami a skúsenosťami, prípadne poznačené sklamaniami z ľudí.
Si sirota alebo Boží syn?

Možno si pod vplyvom zlých zážitkov zalezený ako slimák v ulite. Nič príjemné. Rád by som objasnil 10 rozdielov medzi sirotou a synom a pomohol ti odtiaľ vyjsť. Teda, ja som len prostredník, Božie slovo je tým svetlom a pomocnou rukou, pravda nás všetkých vyslobodzuje. Zastav sa na chvíľu a popremýšľaj, či by nestálo za to urobiť nejaké korekcie v nesprávnom postoji či premýšľaní.

1. Sirota vníma Boha ako otrokára, Božie dieťa vidí Boha ako milujúceho Otca. Nie niekoho, kto ho neustále komanduje a ja som tu len na to, aby som "držal hubu a krok". Ak sme si vedomí Božej lásky k nám, budeme tiež schopní milovať ľudí okolo nás. Najlepšie to vystihuje sám Pán Ježiš: " To je moje prikázanie, aby ste sa milovali navzájom tak, ako som vás miloval ja." (Jn 15:12).

2. Mentalita siroty vedie k nezdravej sebestačnosti až nezávislosti. Naopak, Boží syn si uvedomuje potrebu vzájomnej závislosti. Nezabúdajme na odstrašujúce príklady z Biblie, akými bol samotár Samson a Jonáš, u ktorého sa deficit priateľských vzťahov premietol do vzťahu s Bohom, často sa hneval, bol plný výčitiek a upadal do depresie.

3. Sirota žije láskou k zákonu, Boží syn žije podľa zákona lásky. Je ľahké kritizovať ľudí, ktorí žili pred 2000 rokmi, všetci by sme si však mali dať pozor na novodobé farizejstvo, tvárnosť pobožnosti, ktorá má rôzne vyjadrenie u katolíkov i protestantov.

4. Sirota pociťuje vnútornú neistotu a nepokoj, zatiaľ čo Boží syn sa teší z pokoja a odpočinku. Výstražným príkladom je pre nás kráľ Šaul, ktorý sa po celý život snažil zbaviť Dávida, dokonca ho obavy o budúcnosť doviedli až k veštici. Z kráľa Dávida zas naopak vyžaroval Boží pokoj, celý žalm 23 "Pán je môj pastier," to potvrdzuje.

5.  Sirota baží po uznaní a pochvale od ľudí, Boží syn vie, že ho Boh bezvýhradne miluje a prijíma takého, akým je. Túžba po uznaní má aj novodobé podoby - napríklad cez sociálne siete, kde ľudia môžu mať tendenciu medzi sebou "súťažiť" v krajších príspevkoch, fotkách a počte followerov.

6. Sirota chce urobiť dojem na Boha i na ľudí. Často je práve toto jej motiváciou k službe. Boží syn však slúži z hlbokej vďačnosti za to, že ho Boh bezpodmienečne prijíma a miluje, nepotrebuje nikomu nič dokazovať.

Inzercia

7. Hnacou silou siroty pri rozvíjaní duchovného života je povinnosť, potreba za každú cenu si získať Božiu priazeň. Boží syn srší ochotou a jeho motorom je Božia radosť spojená s chválou (Pozri Neh 8:10).

8. Sirota vníma svätosť ako nevyhnutnosť, čo v nej len posilňuje pocit hanby a viny, keď to nezvláda (a zvládať to veru nebude...) Boží syn túži po svätosti, nevníma ju len ako prostriedok, ale aj ako cieľ. Nechce ničím zraniť Pána a čím mu je bližšie, tým viac sa túži pre neho oddeliť.

9. Sirota sa neustále porovnáva s inými, čo ju napokon vedie k sebaodmietaniu. Nie je neobvyklé, ak sa vidí ako nemehlo alebo bez akejkoľvek hodnoty. Naproti tomu si každý Boží syn uvedomuje, že bol "kúpený" drahocennou krvou Baránka a teda jeho hodnota je hodnotou samotného Ježiša. Avšak neposilňuje v sebe svetské sebavedomie, ale tzv. "bohavedomie", ktoré mu pomáha vo vytváraní správneho sebaobrazu.

10. Sirota vyhľadáva zdroj útechy v závislostiach, nutkavom správaní, úniku z reality, v zaneprázdnenosti a prehnanej nábožnosti. Všetko sú to falošné zdroje. Boží syn však čerpá inde - vyhľadáva okamihy ticha a samoty, kde odpočíva v Otcovej prítomnosti.

Moje úvahy sú inšpirované vyučovaním od Jacka Frosta: Z otroctva k synovstvu (From Spiritual Slavery to Spiritual Sonship). Ak vás daná téma oslovila, podrobnejšie si môžete vypočuť moju celú nahrávku na https://www.youtube.com/watch?v=KfNcb02TLbM&t=544s

Odporúčame

Blog
Traja malí bohovia - Pohodlie, zábava a falošné istoty

Traja malí bohovia - Pohodlie, zábava a falošné istoty

V minulosti ľudia často zápasili o holé prežitie, nemysleli na pohodlie a zábavu tak ako my. Pre mnohých je pohodlie, zábava a falošné istoty viac než koníček, či životný spôsob, ale sú to bohovia, ktorým sú verní. Dôvod prečo o tom hovorím, je ten, aby neboli zakorenení v nás veriacich!

Blog
Astráli a astrálne cestovanie

Astráli a astrálne cestovanie

Stáva sa Ti, že pociťuješ veci, ktoré nevnímaš, že sú z Teba? Pociťuješ smútok, depresiu, nervozitu, úzkosť, strach...., i keď na to nemáš racionálny dôvod? Vnímaš vo svojej mysli, že sú Ti podsúvané myšlienky, ktoré nie sú z Teba ani od Boha? Potom máš pravdepodobne problém s astrálnymi telami, ktoré sú v Tebe.

Blog
Ako nadchnúť deti pre modlitbu? (5)

Ako nadchnúť deti pre modlitbu? (5)

Vedia sa deti skutočne modliť? Môže byť modlitba detí hlboká? V akom veku treba dieťa naučiť Otčenáš? Ako a kde sa s deťmi modliť? Na tieto a podobné otázky sme prinášali odpovede v našej sérii blogov. Dovoľte nám ešte krátku rekapituláciu:

Denník Svet kresťanstva