Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. máj 2020

Boh v ére umelej inteligencie

O dnešných výzvach a o vzťahu kresťanskej viery a umelej inteligencie.
Boh v ére umelej inteligencie

Ľudstvo stojí na prahu novej doby. Priemyselná revolúcia zmenila nielen výrobné prostriedky a postupy, ale mala dopad na všetky oblasti ľudskej spoločnosti. Nastupujúca kyber revolúcia bude mať podobné dôsledky na priemysel, spoločnosť a aj na chápanie človeka ako takého. Určite poznáte sci-fi filmy ako Terminátor alebo A.I. Umelá inteligencia. Fikcia je fikcia, no či sa nám to páči alebo nie, pripravme sa na to, že prichádza doba umelej inteligencia, ba už je tu. S touto skutočnosťou zároveň prichádza nemálo otázok.  

Máme dôvod na obavy? Pripravia nás roboti o väčšinu pracovných miest? Ba dokonca, môže nás umelá inteligencia prerásť a zotročiť? A ako obstojí v novej dobe viera v Boha? 

Od človeka k robotom

Znie to neuveriteľne, no umelá inteligencia nás sprevádza oddávna. Už staroveké národy vyvíjali technológie, ktoré istým spôsobom napodobňovali prirodzenú, ľudskú inteligenciu. Títo starovekí roboti (hoci je ťažké povedať, či toto je ten dobrý názov pre vtedajšiu techniku) dokázali nahradiť a zdokonaliť ľudskú prácu. Dávni Egypťania vytvorili sochy, ktoré dávali rady ľuďom. Aj keď by bolo dobré povedať, že tieto sochy neboli skutočnými robotmi - vo vnútri sôch sa totiž skrývali kňazi. Istý indický príbeh hovorí o mechanických vojakoch, ktorí strážia hrobky. Počas obdobia renesancie navrhol slávny Leonardo da Vinci automatického rytiera, ktorý dokázal napodobňovať ľudské pohyby. A teraz sa posuňme v čase výrazne dopredu. 

Rok 1996. Ruský šachový veľmajster Garry Kasparov sa stretáva pri šachovej partičke so superpočítačom Deep Blue, ktorý bol vyvinutý spoločnosťou IBM. Kasparov bol vtedy desať rokov svetovou šachovou jednotkou a mnohí sa domnievali, že ak niekto tohto borca konečne dá dole, bude to iba nejaký superinteligentný stroj. A stalo sa. Počítač Deep Blue v prvej partii série zvíťazil nad svetovým šampiónom. O rok na to, už tento počítač vyhral nad Kasparovom celú sériu. Dnešné smartfóny sú už natoľko inteligentné, že nemajú veľký problém dať šach-mat akémukoľvek veľmajstrovi. 

Majster sveta Garry Kasparov verzus počítač Deep Blue (Foto: www.pri.org) 

V roku 2016 program AlphaGo zvíťazil nad kórejským majstrom v hre Go v pomere 5 ku 4. V tom istom roku spoločnosť Microsoft vytvorila na sociálnej sieti Twitter UI profil pod názvom Tay. Tay sa spočiatku prejavoval ako celkom milá osôbka  Jeho prvou správou bolo priateľské: „Hello world.“ Čoskoro sa však výchovy nového stvorenia ujali internetoví trolovia, ktorí ho preškolili na vyznávača rôznych extrémistických názorov. Umelá inteligencia Tay tak mala tragikomický koniec. 

Aj vďaka hollywoodským snímkom máme o umelej inteligencii neraz predstavu, že ide o robotov, ktorí sú svojou inteligenciou blízki ľuďom alebo ich dokonca prekonávajú. V skutočnosti sa so systémami UI stretávame dennodenne. Tieto systémy nám napríklad filtrujú spamy v našej emailovej schránke. Navrhujú nám preferovanú hudbu alebo filmy na internete. Prekladajú nám slovíčka z jedného jazyka do druhého. S UI sa stretávame na sociálnych sietiach či v systémoch v autách, ktoré vyhľadajú najvýhodnejšiu trasu. Ba čo viac - už teraz existujú autonómne automobily, kde je šoférom inteligentný program, nie človek.  

Dôsledky nového kopernikovského obratu

Nástup tzv. všeobecnej umelej inteligencie bude mať výrazny dopad nielen na priemyslné odvetvia, ale aj na školstvo alebo zdravotníctvo. Je možné, že nastávajúce generácie budú učiť inteligentní roboti. Tu však neide iba o otázky ekonomiky či priemyslu, ale aj o to, akým spôsobom budú tieto technológie zasahovať do našich vzťahov. Už teraz sú naše sociálne kontakty nahradzované virtuálnymi kontaktmi. Budú nasledujúce generácie mať možnosť komunikovať, ba vytvárať vzťah s robotom, ktorý vyzerá, rozpráva, cíti, premýšľa a robí rozhodnutia ako človek? A dá sa vôbec milovať ľudskú napodobeninu? A nielen to. 

Kým sa technológie stávajú ľudskejšími a človek sa stáva technologickejším, s nástupom UI vzniká viacero etických a právnych otázok. Výzva Európskeho parlamentu dokonca zahŕňa aj zmienku o statuse „elektronickej osoby“ popri už existujúcej fyzickej a právnickej osobe. V tomto kontexte už by sa dalo uvažovať podobne ako o právach zvierat, aj o právach robotov. To je síce viac-menej hudba budúcnosti, no je dobré sa nad ňou už teraz zamýšľať.  

Umelá inteligencia je obrovskou možnosťou, ako posunúť ľudskú spoločnosť dopredu. Technológie UI nám môžu veľmi uľahčiť život a zvýšiť produktivitu práce. Je možné, že tieto technológie odstránia mnohé choroby, ba možno aj chudobu. Nie je to ale absolútne zaručené. Nesmieme však zabúdať na odvrátenú stránku mince. Ak by sa nám roboti vymkli z rúk, znamenalo by to pre nás katastrofu. Prípadnej superinteligencii by sme s našim slimačím evolúčným vývojom nedokázali vzdorovať ani s ňou pretekať. Pokušenie siahnuť na zakázané jablko by mohlo byť pre nás v tomto prípade osudné.

Nemalý problém prestavuje aj potenciálny čierny trh s UI vojenskými systémami. Už teraz musíme urobiť všetko preto, aby nám umelá inteligencia slúžila, nie naopak. Je to podobné ako s jadrovou energiou. Buď ju človek skrotí a využije vo svoj prospech alebo zneužije na sebazničenie. Technológie nie sú samé o sebe morálne dobré alebo zlé. Dobrý alebo zlý je človek, ktorý môže napríklad nôž využiť pre kuchynské potreby alebo na vraždenie nevinných. Podobne to platí aj v prípade umelej inteligencie. 

Ako to bude s nami kresťanmi? 

Rozmach umelej inteligencie oslovuje a zaujíma aj teológov. Na konci febuári 2020 sa vo Vatikáne uskutočnilo stretnutie na tému umelej inteligencie a etiky pod záštitou Pápežskej akadémie pre život. Na konci sa pod výzvu s názvom „Call for an AI Ethics“ podpísal aj riaditeľ Microsoftu Brad Smith a zástupca výkonného riaditeľa IMB John Kelly. Pápež František pri tejto príležitostí na margo UI technológii  poznamenal že „máme pred sebou Boží dar, čiže zdroj, ktorý môže priniesť ovocie dobra“.  

Inzercia

Pápež František sa stretol s riaditeľom Microsoftu Bradom Smithom, aby spoločne diskutovali aj na tému umelej inteligencie. (Foto: www.businessinsider.com)

Páter Paolo Benantino dodáva: „Ak sa iné priemyselné revolúcie týkali tzv. „modrých golierov“, tá, ktorá prebieha, sa týka predovšetkým „bielych golierov“. Umelá inteligencia neprinesie apokalypsu, ale môže priniesť koniec tzv. „middle class“, čiže strednej vrstvy.“

Tieto myšlienky je potrebné reflektovať. Ako obstojí kresťanská viera v ére robotov? Pochodí teologické vnímanie človeka ako Božieho stvorenia vo svete plného podobne inteligentných strojov? Situáciu vidím asi tak, ako keď kedysi kopernikovský obrat pozmenil chápanie nášho miesta vo vesmíre. Už sme zrazu neboli centrom sveta, ale iba jedným z mnohých nepatrných telies. Darwinizmus zmenil nielen náš pohľad na Boha, na jeho pôsobenie vo svete a na vysvetľovanie Biblie, ale aj na miesto ľudskej rodiny v prírode. Zotrela sa ostrá a jasná hranica medzi človekom a zvieraťom. No ani tieto zmeny v zásade nepoškodili kresťanskú vieru, skôr jej pomohli k hlbšiemu vnímaniu a interpretácii skutočnosti. Aj v tomto prípade sa v istom zmysle spochybní jasné ohraničenie medzi človekom a strojom. Človek však nie je človekom iba kvôli svojej inteligencii. Je celistvou bytosťou tela, ducha a duše.

Stephen Hawking vo svojej poslednej knihe Stručné otázky na veľké odpovede uvádza takúto úsmevnú anektodu: Ľudia položili počítaču otázku: „Existuje Boh?“ A počítač odvetil: „Teraz už áno.“ A následne sa odpojil od zásuvky. 

Teraz však trošku vážnejšie. Umelá inteligencia nemôže ohroziť vieru v Boha, ktorý je prameňom všetkej inteligencie. Ale keby niekto vyhlasoval, že áno podobal by sa intelektuálom 18. a 19. storočia, ktorí prorokovali, že s nastupujúcim vedeckým pokrokom vymizne potreba veriť v Boha. Nič také sa však nestalo.   

Titulný obrázok 
https://codeburst.io/god-artificial-intelligence-and-afterlife-5649a95b4d0f

Zdroje
Stephen Hawking: Stručné odpovede na veľké otázky. 2018
Martin Spano: Umelá inteligencia v orechovej škrupinke. 2019

https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20200226023

 

 

Inzercia

Zaujímam sa o kresťanskú vieru vo vzťahu k spoločnosti, rozumu a vede. „Každý človek sa môže stať kresťanom, ale iba ten, kto sa ním skutočne stane, je bratom.“ (Joseph Ratzinger, Úvod do kresťanstva) Kontakt: bloger.kc@gmail.com

Inzercia

Odporúčame