Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
04. máj 2020

4. mája 1950 komunisti likvidovali misionárov SVD

V apríli a máji 1950 komunisti likvidovali všetko rehole a rády v Československu. Vyše 10.000 rehoľníkov a rehoľníčky zavreli do pracovných táborov a väzenia. Vyše 900 budov kráštorov ukradli, 40 rokov využívali a keď ich mali vrátiť v r. 1990 boli urazení a neochotní. Niečo o tom viem, mal som tieto reštitučné zákony na starosti vo Federálnej vláde ČSFR.
4. mája 1950 komunisti likvidovali misionárov SVD

 

 

    Aj misionári Spoločnosti Božieho Slova SVD dopadli rovnako. Naspäť do života sa zasa vrátili až temer po 40 rokoch. Toľko blúdili Židia po púšti, my v komunistickej Biafre ducha.

    V r. 1948 odcestovali z Nitry poslední misionári SVD do misii, napr. páter Jozef Kližan do Indonézie a páter Ján Jamrich do Indie. Omšu mal arcibiskup Karol Kmeťko, s mnohými kamarátmi sme miništrovali. Vtedy sa odchádzalo navždy, zostal vo mne z toho zvláštny pocit. Mama nám hovorila o ťažkých časoch, ktoré prichádzajú. Komunisti boli stále drzejší, všetko zakazovali, netrúfli si iba na púť na Matku Božiu a Krížové cesty. Masy sa tam nebojácne modlili, obe slávnosti boli vonku pod dohľadom tajných. Na Matku Božiu, v sobotu a v nedeľu okolo 15. augusta, zvonili často zvony - vítali pešie púte. Dievky a ženy v krojoch s bielymi stužkami, mužov so zástavami a sochou Panny Márie na pleciach. Dychovky vyhrávali, predspeváci spievali vetu po vete, ostatní to opakovali. Kalvárska ulica bola plná šiatrov, predávali sa sväté veci,  aj perníky, turecký med, a mačku vo vreci – mačkažáky.

    Náboženské veci mal vtedy na starosti súdruh Gustáv Husák. Aprílová a májová likvidácia náboženských reholí a rádov v r. 1950 bola aj jeho zodpovednosťou. Ešte v tomto roku však komunisti odvolali a zatkli aj Husáka a ako buržoázneho nacionalistu ho odsúdili na doživotie. V tom čase to bola ich bežná metóda práce podľa návodu sovietskych poradcov.

    Noc zo 3. na 4. mája 1950 bola tragická. Večer na rozlúčku sa v kostole v Nitre na Kalvárii spievalo: „Matka, neopúšťaj nás,...“ Odišli sme vystrašení a nechápajúci, nevedeli sme spať. Okolo polnoci sme počuli hukot aut a autobusov, komunisti obkľúčili Misijný dom vojakmi, policajtmi, štbákmi a milicionármi a jeho obyvateľov uniesli do kláštora v Podolínci. Tí grázli a hulváti neboli Česi, Rusi ani Maďari, boli to Slováci, synovia kresťanského národa, ktorí za mysu šošovice zapredali svoje matere. Darmo ich dali pokrstiť a naučili prežehnať. Mama s otcom pozorovali cez okno, čo sa deje. Za svitania odchádzali posledné vetriesky. Keď jedna išla okolo, mama sa im z okna pohrozila päsťou. Auto zabrzdilo a milicionár zakričal: „Zapíš ju!“ Bolo to zbytočné, náš dom bol už u ŠTB dávno „zapísaný“. My, deti, sme potom blúdili po Misijnom dome a „kradli“ z povale ružence a sväté obrázky. Čo tam zostalo, komunisti zlikvidovali. 

Inzercia

    Na streche Misijného domu bol obraz misionárov odchádzajúcich do misií, hneď ho zatreli. Niekedy v 50-tich rokoch v noci začal Misijný dom horieť, uderil blesk a strecha bola v plameňoch. Niektorí to pokladali za prst Boží.

    Neďaleko nás, v bývalom chudobinci, bolo ŠTB - tam ľudí zatvárali a vypočúvali. Apolka s inými ženami, niekedy aj s mamou, sa pred budovou modlievali a kropili ju svätenou vodou. Apolka bola v čiernom, z vlasov mala  venček, na púte chodila s veľkým krížom, netrúfli si na ňu. Snáď toto odháňanie diabla oslabilo jeho moc, takže sila ŠTB na nás nestačila?

 

(z pripravovanej knihy Strieborná ruža)

Inzercia

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 5 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal osem kníh literatúry faktu. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Nemecko - vtedy a dnes

Nemecko - vtedy a dnes

Dnes som v rámci karantény robil poriadok medzi stovkami magnetofónových kaziet. Našiel som nahrávky zo západného Nemecka (BRD) z r. 1970 - zabudnuté slaďaky: Leben - geben, Liebe - Lied - Abschied - Dieb. Pripomínajú mníchovskú Kaufinger strasse s Woolworthom a Oktoberfest na Teresienwiese.

Blog
Levoča

Levoča

Tento rok to bude poprvýkrát, kedy sa každoročná púť na toto najvýznamnejšie slovenské pútnické miesto neuskutoční. Pandémia COVID-19 nám však ponúka možnosť zamyslieť sa nad zmyslom putovania ako takého.