Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
02. máj 2020

Traja malí bohovia - Pohodlie, zábava a falošné istoty

V minulosti ľudia často zápasili o holé prežitie, nemysleli na pohodlie a zábavu tak ako my. Pre mnohých je pohodlie, zábava a falošné istoty viac než koníček, či životný spôsob, ale sú to bohovia, ktorým sú verní. Dôvod prečo o tom hovorím, je ten, aby neboli zakorenení v nás veriacich!
Traja malí bohovia - Pohodlie, zábava a falošné istoty

Bôžik číslo 1 - Pohodlie

Problém nie je, ak si chceš unavený na chvíľu posedieť večer vo svojom kresle, horšie je, ak si to kreslo zamiluješ natoľko, že nebudeš schopný robiť to, k čomu ťa Boh povoláva. V nebi naozaj bude pohodlie, blahobyt, zdravie, pokoj, bezpečnosť a predovšetkým láska – všetko po čom ľudia túžia, ale život na tomto svete je len akási maturita, pred ktorou sa musíme veľa učiť. Život pred skúškou a na skúške sa nedá ani očakávať ako pohodlný, ale po skúške prichádza uvoľnenie. Na tomto svete prechádzame jedným testom za druhým a preto máme právo len na niečo, čo nazývam čiastočným pohodlím (pre mňa je to napríklad vybehnúť si do lesa a pokochať sa v prírode) – to konečné, na nás čaká. Ak to však teraz preženieš s pohodlím a začneš ho „uctievať“, to večné ti môže uniknúť, v tom lepšom prípade budeš iba niekde kempovať na kraji raja. Nechcel by som. Nebol si stvorený pre pohodlie, ale pre poslanie. A ak splníš poslanie, čaká ťa na večnosti pohodlie.

Keď vypukla koronakríza, jednu ženu v Austrálii, dali do karantény. Ona sa však sťažovala na 4-hviezdičkový hotel, že musí jedlo jesť na posteli. Za hotel ani stravu neplatila, mala prekrásny apartmán. Ale nebola spokojná, pretože chcela niečo lepšie. Ozval sa z nej boh pohodlia.

Izraelský kráľ Saul si užíval pohodlie pod granátovníkom, zatiaľ čo Jonatán so svojím zbrojnošom zápasili na život a na smrť s posádkou Filištíncov. Aj Dávid si užíval pohodlie svojho paláca a zahľadel sa na Batšebu, ženu, ktorá mu nepatrila, zhrešil s ňou a dal zabiť muža, aby si ju mohol zobrať za ženu. Boha pohodlia však "zabil" Abrahám, porazil ho aj Mojžiš. Radšej si zvolil trpieť s Božím ľudom, než mať dočasné potešenie z hriechu a Kristovu potupu pokladal za väčšie bohatstvo ako poklady Egypta. Mal totiž na zreteli budúcu odmenu....

Nad pohodlím zvíťazil aj Ján Krstiteľ - naozaj si nepotrpel na imidži - na "pridruženej výrobe" boha pohodlia. Imidž dostáva po tieto dni na frak. Rúška, rúška, rúška. Komu ukážeš svoju peknú tváričku? Ján Krstiteľ kázal na púšti – nemal ani budovu, ani stan, bez klimatizácie, bez kazateľnice, bez stoličiek. Ani nezabezpečoval svojim poslucháčom pitný režim. Keď odišli, pochutnal si na kobylkách a v dobrý deň si ich namáčal do medu. Čo za atypického človeka to bolo!

Bôžik číslo 2 - Zábava

Inzercia

Korona vírus sa v Európe rozvinul najmä cez futbalové zápasy v severnom Taliansku. A je zaujímavé, že tam, kde sú najsilnejšie ligy, zúri korona najviac – Taliansko, Španielsko, Anglicko, Francúzsko a Nemecko. Fut-bál! Ja nie som extrémista, ak si chlap pozrie raz do týždňa nejaký obľúbený zápas, tak sa svet nezrúti, ak deti hrajú futbal, tak lepšie ako keby čumeli do počítača. Pre mnohých je to však naozaj viac, oveľa viac – mnoho fanúšikov je viac verných svojmu klubu, ako veriaci svojej cirkvi. Koľko mužov nenapĺňa Božie povolanie, lebo sú myšlienkami, nohami i peniazmi pri futbale. Fut-bál! A aj tento „boh“ dostal svoju ranu, ale zotavuje sa, niektoré ligy znova štartujú, pretože sú v tom obrovské peniaze.

Bôžik číslo 3 - Falošné istoty

Dostávame výplatu, máme poistenia, ďalší aj investície na trhu akcií a ďalší dobrodruhovia dôverujú bitcoinu a iným kryptomenám. Niektoré investície môžu priniesť zisk a niekedy zase stratu. Ja netvrdím, že odkladať si na dôchodok je hriech, že šetriť deťom je nemúdre, ja len kladiem otázku, či je toto naozaj naša istota? Žalmista hovorí: "Títo dúfajú vo vozoch a tamtí v koňoch, ale my si pripomíname meno Hospodina, svojho Boha." Hovorí sa, že ekonomika sa prepadne rádovo plus mínus o 10% Ak by sa napĺňali horšie scenáre a museli by sme sa viac uskromniť, táto otázka – kto je tvojím zdrojom, bude rezonovať viac a viac. Neochráni ťa ani zdravotná poisťovňa (ale platiť samozrejme treba),  dobrá imunita nikdy nie je na zahodenie, ale nie to tá konečná, ultimatívna ochrana. Tou je jedine Boh.

Ak vás tieto slová zaujali a chcete si vypočuť celé posolstvo, pozrite si ho na https://www.youtube.com/watch?v=MfHBPnctWrQ&t=80s

Odporúčame

Blog
Čím skôr sa adaptuj!

Čím skôr sa adaptuj!

Niektorí z nás si stále nezvykli na zmenu a netrpezlivo čakáme, kedy sa už život vráti do starých dobrých koľají. Kiež by už korona bola navždy porazená. Kým však ten stav nenastane, urobíme najlepšie, ak sa prispôsobíme a využijeme ponúkané príležitosti.

Blog
Sme spasení iba vierou alebo aj skutkami?

Sme spasení iba vierou alebo aj skutkami?

Nie je to neexistujúci problém? Nevnášame rozpor tam, kde nie je? V nasledujúcom texte by som chcel popísať svoj pohľad na katolícke učenie o ospravedlnení, jeho vývoj v protestantsko-katolíckom spore a úryvky Nového zákona ako skripturálnu podporu pre celostné chápanie náuky o ospravedlnení.

Denník Svet kresťanstva