Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
29. apríl 2020

Žlté a zelené šialenstvo

Po koronavíruse zelená a žltá pandémia.
Žlté a zelené šialenstvo

Keď v súčasnej dobe prejdeme Slovenskom tak nám oči vidia popri cestách nekonečné lány žltej farby. Kvitne repka olejka. Niekto by sa potešil, to je krása, také nádherné rozkvitnuté polia. Radosť sa pozerať. Odborník, ktorý vidí čo je za tým, iba zastená. Monokultúry technickej repky, ktorá skončí v zahraničných spracovateľských firmách a nakoniec, ako prísada do nafty. Tiež vie, čo všetko sa pri jej pestovaní deje. Minimum pracovníkov pri pestovaní a žiadni pri spracovaní. V týchto dňoch aj náš miestny rozhlas ohlásil, že idú robiť postreky repky, nech si včelári skryjú svoje včely do úľov. Bije sa to síce s vládnym programom „včely ako chráneného živočíšneho druhu“, ale čo už. Repka bola posiata ešte za Pelegríniho. Dúfajme, že v budúcnosti to bude ináč. Ak sa však radikálne nezmenia dotačné pravidlá, tak sa toho ťažko dočkáme.

Vráťme sa však k postrekom.

Uvedený postrek samozrejme nebol jediný. Jednoducho pestovanie repky olejky je samá chémia. V takejto pôde už dážďovku, alebo iného živočícha, či rastlinku by ste márne hľadali. No a na koniec pestovania to ešte postriekajú takým čertom, že všetko sčernie. To aby nevypadla zo strukov ani jedna bobuľka. Dnes proti vypadaniu zrniek sa strieka všetko. Tie čierne slnečnice, ktoré vidíte na konci leta, sú toho svedectvom. Kde sú tie časy, kedy sme na jeseň videli nádherné taniere slnečníc, z ktorých si mohol nielen vtáčik, ale aj človek vziať bez obavy o život, slnečnicové semienko. Teraz iba ak by sa chcel otráviť.

Takto sa hazarduje s Božím darom, povie kresťan. Skutočný ochranár tiež horko zaplače, lebo vidí všetky súvislosti. Naši „zelení“ sú však ticho. Obklopili nového ministra životného prostredia Budaja a snažia sa Slovensko po koronavíruse doraziť svojimi nápadmi. Kovit im zrejme nestačí. V čase sucha a otráveného podložia chemičkami, chcú zastaviť výstavbu všetkých vodných nádrží. Na východnom Slovensku sa môžu definitívne rozlúčiť s pitnou vodou z vodovodu. Budú musieť naďalej si kupovať balenú, v plastových fľašiach a keďže sú mnohí žobráci, tak tú najlacnejšiu z Talianska. Vôbec Budajovi ochranári zrejme majú s obchodnými reťazcami veľmi dobré vzťahy, lebo v rámci prvého zákonného opatrenia(novela Zákona č. 302/2019 Z. z. o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje)  oddialili vykupovanie prázdnych plastových fliaš o ďalší rok (5.schôdza NR SR). Nedávno boli publikované zábery, ako sa člnkári v riekach na východnom Slovensku brodili po dažďoch v rieke plnej plasťákov. Keď som o tom hovoril s otcom Gombitom, tak ten mi povedal, že kedy našim Rómom zaplatili za zber plastových fliaš, tak na Slovensku by sme nikde nenašli ani jednu. Budajovi „ochranári“ zariadili, že sa tak ďalší rok nestane, budeme naďalej zamorený odpadom.

Niekto v minulosti neprozreteľne presunul vodné hospodárstvo z rezortu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka do rezortu životného prostredia. Teraz Budajovi ochranári si prídu na svoje. Vode síce venovali vo vládnom programe iba 6 malých odsekov, ale bez konkrétnych riešení. Preferované budú vraj „zelené“ riešenia ako sú mokrade, prirodzené záplavové územia, meandre riek, zadržiavanie dažďovej vody a pod. Jasne však majú v tom, že treba zrušiť výstavbu všetkých vodných nádrží ako je Slatinka, Tichý potok, vodná nádrž Ipeľ. Tak isto podľa nich treba zrušiť tiež výstavbu zdrží pre malé vodné elektrárne. Čo tam po ľuďoch bez pitnej vody a poľnohospodároch v čase sucha. Nech sa idú napiť z mokradí. No a poľnohospodári a lesníci tí ich už úplne nezaujímajú. Iba ak bude treba ich šikanovať, že nerobia v súlade s prírodou. Určite si trúfnu iba na tých malých. Ako ukázali aj pri plastových fľašiach oligarchovia a nadnárodné reťazce, tí zostanú nedotknuteľní.

No a pre tých čo tvrdia, že nemám riešenia tak jedno na záver. Okamžite treba presunúť vodné hospodárstvo späť z rezortu životného prostredia do rezortu pôdohospodárstva, kde voda svojou povahou patrí. Každý normálny hospodár predsa musí vedieť, že rozumne hospodáriť na pôde, v lesoch a pri rozvoji vidieka sa dá iba pri previazanosti rozvojových projektov s vodným hospodárstvom.

Viliam Oberhauser  

Inzercia

Odporúčame

Blog
Politici tvrdia, že sa boja o životy seniorov, skutočne tak aj konajú?

Politici tvrdia, že sa boja o životy seniorov, skutočne tak aj konajú?

Je starosť o seniorov úprimná, alebo falošná ? Z výhody a ohľaduplnosti sa stalo obmedzenie a šikanovanie. Príprava na negatívne zmeny v dôchodkoch, pričom sa nehľadajú skutočne efektívne riešenia. Je naivitou si myslieť, že dusenie ekonomiky postihne iba dôchodcov. Ak je dôchodcom tak dobre, tak záujemcom rád požičiam masku na obrázku. Nech si to vyskúšajú.

Blog
Pomoc po zemetrasení je požehnaním aj v čase pandémie

Pomoc po zemetrasení je požehnaním aj v čase pandémie

Centrum Laura Vicuña v albánskej dedinke Tale je bežne plné miestnych detí. V týchto dňoch sa však vzhľadom na celosvetovú pandémiu akoby zastavil život a priestory zívajú prázdnotou. Slovenské sestry saleziánky sa starajú o toto centrum a deti zapojené v projekte Adopcia na diaľku®. Napriek aktuálnej situácii sestry robia všetko pre to, aby deťom a ich rodinám pomohli aspoň so základnými potrebami.