Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. apríl 2020

Politici tvrdia, že sa boja o životy seniorov, skutočne tak aj konajú?

Je starosť o seniorov úprimná, alebo falošná ? Z výhody a ohľaduplnosti sa stalo obmedzenie a šikanovanie. Príprava na negatívne zmeny v dôchodkoch, pričom sa nehľadajú skutočne efektívne riešenia. Je naivitou si myslieť, že dusenie ekonomiky postihne iba dôchodcov. Ak je dôchodcom tak dobre, tak záujemcom rád požičiam masku na obrázku. Nech si to vyskúšajú.
Politici tvrdia, že sa boja o životy seniorov, skutočne tak aj konajú?

 Moje nasledovné slová sa zrejme stanú u mnohých mladých ľudí impulzom pre komentáre „čo ten starý plesnivý dedko zase otravuje, kto je na tie jeho múdrosti zvedavý, veď má bez práce plno peňazí a nemusí nič robiť, veď sa má ako v raji“. Ibaže pritom zabúdajú, že my sme robili celý život a mnohokrát veľmi ťažko, že veľká časť toho čo tu bola vybudovaná vznikla na úkor našej životnej úrovne a teraz sme sa museli dívať, ako sa to všetko rozkradlo a nezostalo ani na slušné dôchodky pre tých, čo to vytvorili. No a na dôvažok všetci, čo ešte vládzeme budeme robiť až do smrti, lebo ani inak žiť nevieme a nakoniec nás to aj baví.

A teraz k veci.

Zobudil som sa do krásneho slnečného rána a hneď prvá správa, ktorú som prečítal ma naplnila nadšením.

Hurá otvárajú sa ďalšie obchody. Samozrejme aj auto predajne a golfové ihriská.

Konečne si budem môcť ísť kúpiť nové auto a zahrať golf. Problém je iba či to stihnem v určenom čase medzi 9,00-11,00 hod. https://www.aktuality.sk/clanok/784297/koronavirus-seniori-budu-mat-zakaz-nakupovat-mimo-vyhradenych-hodin/  

Nové auto budem potrebovať z dvoch dôvodov.

Po prvé preto lebo to staré mi voľajako zahaprovalo. Asi sa mi zbláznil počítač. Môj kamarát automechanik mi síce hovoril, že musí vždy načerpať plnú nádrž, lebo systém s malými dávkami nafty nie je spokojný. Zabudol však povedať, že ak musím poplatiť všetky poplatky, tak z mojej penzie nemám kde nabrať peniaze na natankovanie plnej nádrže.

Po druhé preto, lebo idú zrušiť dôchodcom dopravu vlakom zadarmo, aby sme si neohrozovali životy zbytočným cestovaním. Tiež sa hovorilo, že nie všetci majú vo svojej obci železnicu a preto nás treba zrovnoprávniť a najľahšie je to práve zrušením uvedenej dopravy vlakom. Ani v našej obci nemáme vlakovú stanicu a tak musím ísť autom do najbližšieho mesta a tam ho nechať na parkovisku a ďalej cestovať vlakom. Pán Sulík však to asi nevie. Škoda mala by mu to pani Kišová, alebo Mihál prezradiť, že aj tak vieme tie vlaky zadarmo využiť. Auto však potrebujem tak či tak a preto mi zostáva sa iba modliť, aby na tom mojom starom, si to počítač rozmyslel a zmieril sa aj z menšími dávkami nafty.

No a golf si nezahrám. Nikdy som k takýmto aktivitám nemal vzťah. Keď som chcel ísť do prírody, tak som to najradšej spojil s hľadaním húb, alebo zberom čučoriedok, malín, alebo černíc. Istý čas som aj rybárčil, ale to je dnes také komplikované a drahé, že som to už vzdal. Takže v súčasnosti pobyt na čerstvom vzduchu najradšej spájam s prácou v záhrade. Nuž, čo sa dá robiť, v Slovákovi sa sedliak nezaprie. Keď však pozerám čo sa u nás v súčasnosti deje, tak zabezpečiť si z vlastných zdrojov obživu môže byť aj existenčné. Keď som zháňal sadbové zemiaky, tak veľkoproducent  z Bánoviec mi povedal, že nestíha s dodávkami. Naveľa som ho našťastie presvedčil, aby predsa si ma zaradil do zoznamu. Takže nie som sám čo pochopil čo sa deje. Ja zvažujem, že porýľujem aj tie časti pozemkov, čo boli doteraz iba trávnikmi. Pritom je zaujímavé sledovať, že ešte stále si niektorí myslia, že je všetko v poriadku a jedla bude dosť. Sused, ktorý prepísal svoj dom na vnučku zažíva ťažké chvíle, lebo mladí, ktorí sa ihneď ujali vlády, to vidia ináč. Tí v tejto situácii práve zlikvidovali jeho zeleninovú záhradu a z celej urobili trávnik a postavili si trampolínu. Namiesto zabezpečovania vlastných zásob budú skackať na trampolíne a s deťmi hrať futbal. On chudák iba sa  zúfalo na to díva. Ešte mu aj krčmu koronavírus zavrel, tak ani nemá kde zapíjať žiaľ nad svojim rozhodnutím, že za života prepísať svoj dom so záhradou na vnukov.

Radosť z otvorených obchodov ma však skoro prešla. Blížila sa deviata hodina a ja som vyštartoval do najbližšieho záhradkárstva, kde som predpokladal, že konečne dostanem čo potrebujem. Super, prišiel som obchod prázdny, mladšie ročníky do neho nepustili. Predsa som sa však pri výbere kúsok zdržal. Rýchlo som sa presunul ešte do potravín, ale tam to tiež manželke nejaký čas trvalo kým si vybrala čo potrebovala. A behom do tretieho obchodu lebo mi ešte chýbalo semiačko fazule, ktoré som v predošlom záhradkárstve nedostal. Keď som si vyberal peniaze z bankomatu pred Kauflandom  tak bolo za 5 minút 11,00hod. Do obchodu som už samozrejme ísť nemohol. Videl som však, ako posledný zúfalec so šedinami dobiehal k obchodu, pred ktorým už stál zástup mladších ročníkov opretých o nákupné vozíky. Geniálne zorganizované. Ani komunisti by sa nemuseli hanbiť. Keď už žijeme v tom digitálnom svete, ešte by nám pritom mohli aj snímať tvár a posielať pokuty, kto nedodrží nariadenia.

Inzercia

Niekoho veľmi mrzelo, že donedávna bol pre navštevovanie obchodov seniormi vymedzený čas medzi 9-12-tou hodinou, čiže až 3 hodiny a dokonca dobrovoľne. Takže teraz nám to skrátili na 2 hodiny a povinne. Inokedy už nakupovať nesmieme. Neviem ako to bude teraz v sobotu, lebo sa vravelo, že vtedy sú kratšie otvorené obchody a my sme ostatným ročníkom strašne uberali čas z nákupov. Počul som dokonca, že v sobotu budeme mať úplný zákaz nakupovať. Neviem však ako to bude na tržnici, ktorá je plná tovaru iba v sobotu. Asi si tak priesady a čerstvú zeleninu nenakúpime. Nuž čo, už aby som mal vlastnú úrodu a mohol jesť normálne ovocie a zeleninu, nie tú x-krát postriekanú a otrávenú z obchodných reťazcov, ktorú ktovie skade doviezli.

Ak si dobre spomínam, pán Matovič pred voľbami povedal, že do takej vlády nevstúpi, ktorá siahne na sociálne výhody, ktoré dostali mládež a dôchodcovia za predošlej vlády. Teraz som však v strachu, že za chvíľu bude takto po novej vláde, lebo hoci je na jej čele, podchvíľou sa hovorí o ich rušení. Študentom boli zrušené už vlaky zadarmo (síce iba dočasne, ale z pobytu sovietskych vojsk vieme, že dočasne môže byť aj viac ako 20rokov) a pán minister Sulík už viac krát povedal, že to treba urobiť aj voči dôchodcom, aby sa obmedzilo ich cestovanie. Rovnako aj pán minister Krajniak, ktorý sám hlasoval za minimálny dôchodok, 13.dôchodky a zastropovanie veku odchodu do dôchodku, tiež spochybňuje, že by to malo zostať tak, ako to sám podporil. A vo vláde je viacero členov, ktorí by to radi zmenili. Takže istota, že konečne dostaneme 13.dôchodok sa blíži k nule. Ak pán Matovič dodrží slovo padne vláda ešte toho roku.

Radosť dôchodcom, najmä tým čo boli väznení a prenasledovaní komunistickým režimom, chce zrejme vláda urobiť zrušením vysokých výsluhových dôchodkov bývalým eštebákom a potom možno pridá tým, ktorých mučili a prenasledovali. Má to však chybu krásy. Tí najväčší grázli z 50-tych rokov minulého storočia si totiž svoje vysoké dôchodky dávno vybrali a poväčšine skladajú účty zo svojich lotrovín na druhom svete. Rovnako aj ich väzni, ibaže tí naopak aspoň na druhom svete sa dožili ocenenia. Náplasťou pre ich pamiatku a rodiny, ktoré rovnako trpeli prenasledovaním má byť múzeum obetí totality a podpora činnosti Ústavu pamäti národa. Treba sa ich spýtať čo na to povedia.

No proste je to geniálne. Eštebáci po odchode do civilu dostali odstupné a výsluhové dôchodky o akých sa iným dôchodcom ani nesnívalo. Doteraz také vysoké brali a po 30 rokoch ideme hľadať, kto z nich prežil, aby sme mu ten dôchodok znížili. V tejto súvislosti budeme žiadať poslancov, aby vláda predložila do parlamentu, koľko eur sa týmto znižovaní dôchodkov eštebákom ušetrilo a koľko poškodeným sa pridalo.

Ak by vláda chcela skutočne ušetriť na dôchodky máme lepší návrh. Treba zrušiť štátom garantované odvody do druhého piliera. Na začiatok treba položiť Dôchodcovským správcovským spoločnostiam (DSS) otázku aký je stav na účtoch ich klientov. Ako sa v tejto kríze vyvíja efektivita investovania do cenných papierov a ktoré z nich sú vôbec bez straty obchodovateľné, ak vôbec sú obchodovateľné. Kedy konečne zodpovední politici pochopia, že po Horizont Slovakia a BNG-Invest išlo iba o ďalšiu pyramídovú hru tentoraz organizovanú tandemom Kaník- Mikloš. Doteraz žiaden sporiteľ z DSS nedostal švajčiarsky dôchodok a zrejme ani nikdy žiaden nedostane. Istý zisk mali a zrejme až do ich zrušenia budú mať iba majitelia DSS. Predsa každému normálnemu ekonómovi musí byť jasné (okrem tých čo na tom profitujú), že tento systém mohol platiť v minulosti v stabilnom finančnom prostredí, ale určite nie v takýchto turbulentných časoch aké žijeme. V rokoch 2007-2008 zničila výnosy vtedajšia finančná kríza a teraz ich ničí koronavírus. Čo to bude o ďalších pár rokov? Do kedy sa budeme učiť? Slovenské porekadlo hovorí „múdry sa učí na chybách druhých a sprostý ani na svojich“. To chceme naozaj byť za sprostých?

Jediné čo s istotou vieme, že okrem toho, že sa nabaľujú majitelia DSS tak o odvody do druhého piliera sú nižšie príjmy dôchodkového fondu pre súčasných dôchodcov.  Preto sú také nízke dôchodky, preto ani nebude na zvyšovanie dôchodkov a 13.dôchodok. Je to nehoráznosť, že mladých ľudí nabláznili na vysoké budúce dôchodky, ktoré nikdy nedostanú a peniaze ukradli ich rodičom. To je pravda o druhom pilieri. Preto napríklad Orban v Maďarsku zrušil druhý pilier a Česi ho ani nezaviedli.  

Nuž prvé skúsenosti s najnovšími opatrenia na „pomoc“ najzraniteľnejších a to seniorov máme za sebou. Bolo by dobré aby naši terajší vládcovia vystúpili zo svojich limuzín a keď niečo chcú zaviesť do praxe na pomoc ľuďom, najprv si to išli vyskúšať na sebe. Už teraz máme vážne obavy z toho, čo na pomoc najviac ohrozeným seniorom nachystajú naši vládcovia najbližšie.

Viliam Oberhauser

Odporúčame

Blog
Komplot obchodných reťazcov s WHO ?

Komplot obchodných reťazcov s WHO ?

Prezident Trumph oznámil, že USA zastaví financovanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), asi vedel prečo. Strach má veľké oči. Kto má z koronapandémie prospech? Dohodli sa obchodné reťazce s WHO, alebo iba s našou vládou?