Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. apríl 2020

Francis Chan mi niečo pripomenul

Kto nepoznáte Francisa Chana, trošku vám ho predstavím.
Francis Chan mi niečo pripomenul

Francis je protestantský (evanjelický) pastor z USA. Prednášateľ, učiteľ, autor. V minulosti veľakrát protestoval proti učeniu Katolíckej cirkvi. No ku začiatku tohto roku sa na internete objavila jedna z jeho prednášok, ktorá takpovediac prekvapila svet.

Prvý krát sa nejaký protestantský pastor zreteľne začal vo svojom príhovore venovať reálnej prítomnosti Krista v Eucharistii. No nie o tom presne by som chcela, ale o inom...O jeho poznámke o rozdelení Cirkvi...

Ako sa Francis vyjadril, je neskutočné, že dnes máme v rámci kresťanskej viery 30 tisíc "odnoží". Je to 30 tisíc rôznych, odlišných pohľadov na kresťanskú vieru. Prečo?

Ako sa Francis priznáva, nevedel, že prvých 1500 rokov bolo jediným stredom kresťanského života veriacich prijímanie Eucharistie. To bolo niečo, čo ho prekvapilo. Ako ďalej pokračuje, je zarážajúce, že stredom praktizovania  a učenia viery nebol žiaden pastor. Žiaden človek, ktorý 20 hodín denne študoval Bibliu a potom ju prednášal ľuďom. Cirkev sa netočila okolo žiadneho pastora. Jej stredom nebol on. Ale Prijímanie Tela a Krvi nášho Pána.

No potom prišiel človek, ktorý túto pozornosť takpovediac uprel na seba a od tohto momentu, momentu rozdelenia spred 500 rokov, máme ďalších 30 tisíc ľudí, okolo ktorých sa točí ďalších 30 tisíc myšlienkových pochodov. Čiže od jedného, primárneho stredu, sme dopustili, aby sa vytvorilo niekoľko tisíc ďalších stredov, ľudí. Už to nebolo primárne prijímanie Tela a krvi Pána, ktoré kresťanov spájalo, ale myšlienky a učenia ľudí, ktoré kresťanov rozdelilo..Nedali sme prednosť Telu, dali sme prednosť svojím názorom...Prosím pekne toto nepovedal katolícky teológ. Ale protestantský pastor.

A ja sa pravdupovediac teraz zamýšľam s ním. Čo spôsobilo toto rozdelenie? Veľakrát som si v rámci odpovede osvojila myšlienku, že za týmto rozdelením bola pýcha. A možno to tak aj je. Kto nechceme mať pravdu a kto sme nezažili, ako sa o ňu hádame, doťahujeme?

Inzercia

No zabúdame pritom na to, že jedinou Pravdou je Kristus sám. Nie moja, nie tvoja, či ich pravda. Ale On.

A tak sa máme možnosť dnes pozerať na to, ako jednotná, Kristom ustanovená Cirkev je dnes rozdelená. Dlhé roky sme sa zaoberali vonkajším životom iných ľudí, až sme zabudli na to, že samy máme vovnútri úplný zmätok a rozdelenie...

Kedy je správny čas na znovuspojenie? A čo treba k tomu spraviť? Odvrhnúť to, čo nás k tomu ako kresťanské spoločenstvo v minulosti priviedlo. Pýchu. A zamerať sa späť na Ježišovo Telo, nie na naše názory, či rozličné chápania Písma.

Prikladám video , na ktorom je zachytená prednáška Francisa Chana o Eucharistii a prvých kresťanoch

https://catholicconnect.co/pray-for-francis-chan-to-come-to-the-catholic-church/

Odporúčame