Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. apríl 2020

Developerské šialenstvo v Bratislave bujne rozkvitá

Len sa trochu zlepšilo počasie a do ulíc a uličiek Bratislavy sa vyhrnuli stavebné stoje a mechanizmy. V meste v podstate neexistuje oblasť, kde by ste každých pár metrov nevideli stavebnú činnosť.
Developerské šialenstvo v Bratislave bujne rozkvitá

Či už sú to bytovky-paneláky, rodinné domy, nadstavby, prestavby, dostavby. Keď ste registrovali, že developerská činnosť išla v posledných rokoch - tak od roku 2015-2019 na tristo percent - teraz je to na 1000 percent. Tie veľké projekty pozná takmer každý: Napríklad prípravu stavby najvyššej budovy v Bratislave pri Eurovei. Lenže pripravených a teraz už aj rozostavaných stredne veľkých projektov, sú desiatky a menších stovky. 

Len na Štefánikovej ulici, kde sa pred troma rokmi nemihlo za celý deň nákladné auto, dnes perchádzajú denne desiatky domiešavacích nákladných áut, nákladných áut voziacich zeminu, stavebný materiál, atď. Inak táto ulica je Krajským dopravných inšpektorátom definovaná ulica, kde je zákaz prejazdu nákladných áut nad 7,5 tony. V minulosti tu policajti často dávali pokuty. Vedenie Bratislavy sa už roky pokúša urobiť z tejto ulice akýsi bulvár, taký aký bol v minulosti, keďže sa tu nachádza na jednej ulici niekoľko palácov - vlastne celá ulica je palácová, neviem, kde v Európe by sme takú hľadali. Všetko však nasvedčuje tomu, že sa to nikdy magistrátu nepodarí. A nie ich vinou.

Ďalším šialenstvom je, že sa nedordžuje stavebný zákon. Ten je v Bratislave len zdrapom papiera. Už roky. Stavebný zákon totiž ukladá, že pri každej stavebnej činnosti si musíte zabezpečiť stavebný dvor. A keďže sa často stavia v rozpore s Územným plánom Bratislavy a územnými plánmi zón - čo sú v hlavnom meste ďaľšie zdrapy papiera - stavebnými dvormi sa už nejaký čas stávajú verejné komunkácie, už nie chodníky, ale cesty. Zastavanosť nie je napríklad 30 percent parcely ako to určuje územný plán, ale 80 až 90 percent. No a keďže inšitút zbúrania čiernej stavby sa na Slovensku neuplatňuje a nebude sa uplatňovať ani o sto rokov, bude to čoraz horšie.

K samotnému územnému plánu. Ten platný z roku 2007 bol už v podstate neaktuálny a nezmyselný už pri jeho schválení a jeho doplnky z roku 2011 - tie boli spravené pre developerov, aby mali voľnú ruku a stavali si čo chcú, kde chcú a ako chcú. Tak to odhlasovali poslanci, z ktorých niektorí stále sedia v mestskom zastupiteľstve. 

V poslednej dobe sa hovorí, že štát zoberie samosprávam možnosť zasahovať do výstavby, lebo teraz je prenesený výkon štátnej správy na obce. Stavebné úrady sú pritom tým najskorumpovanejším úradom v rámci celej štátnej, verejnej správy a samospráv. Lenže korupcia bola aj na nadriadených zložkách - teda okresných úradoch. Zlé jazyky hovoria, že tieto úrady mal pod palcom Glváč. Tí ľudia motajúci sa okolo výstavby - napríklad na Okresnom úrade v Bratislave sú pomerne známi stovkám ľudí, osobne veľmi dobre poznám ich "pracovné postupy", zatiaľ sú stále vo svojich funkciach a arogantne bačujú ďalej.

Ak sa inde bude v najbližšom čase prepúšťať, stavebné firmy budú v Bratislave v čo najbližšom čase potrebovať tisíce pracovníkov. A všetkých remesiel.

Inzercia

A ešte jedna poznámka, toto developerské šialenstvo bude pokračovať a to z dvoch dôvodov: investori do menších projektov-luxusných víl potrebujú preprať peniaze nakradnuté z úplatkov, rozkrádania eurofondov a štátneho rozpočtu a po druhé veľké finančné skupiny a nadnárodné developerské skupiny sú zadĺžené, ak berieme ich spoločný dlh, už nie stovkami, ale miliardami eur, stačí si pozrieť ich finančné reporty a záväzky a takých banky nenechajú padnúť. Ekonomická kríza totiž neprišla s vírusou pandémiou, ale tá tu je aj keď skrytá už dlhé mesiace. A aby som nebol "konšpirátor", veľmi citlivo na ňu už dlhší čas upozorňovali nielen slovenskí, ale aj svetoví ekonónovia. Lenže koho zomelie? No nás! 

Foto: Robert Puk.

 

Inzercia

Od marca 2014 do marca 2019 som mal blog v denníku SME, písal som o bratislavskej komunálnej politike. Na stránkach Postoja sa v nich snažím pokračovať.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Komplot obchodných reťazcov s WHO ?

Komplot obchodných reťazcov s WHO ?

Prezident Trumph oznámil, že USA zastaví financovanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), asi vedel prečo. Strach má veľké oči. Kto má z koronapandémie prospech? Dohodli sa obchodné reťazce s WHO, alebo iba s našou vládou?