Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. apríl 2020

Komplot obchodných reťazcov s WHO ?

Prezident Trumph oznámil, že USA zastaví financovanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), asi vedel prečo. Strach má veľké oči. Kto má z koronapandémie prospech? Dohodli sa obchodné reťazce s WHO, alebo iba s našou vládou?
Komplot obchodných reťazcov s WHO ?

Nie je mojím zámerom analyzovať všetky tie publikované tvrdenia týkajúce sa pôvodu koronavírusu, rizika ochorenia, dôsledky pre zdravie a ohrozenie života a pod. Ide mi o absurdnosť opatrení, ktoré nahrávajú niektorým účastníkom na trhu.

Isté je, že vírusové ochorenie, ktoré sa rozbehlo svetom, vyvolalo strach a ako hovoria psychológovia, „strach je zlý radca a ešte horší pán“. Živia ho aj novinári, výkrikmi typu „sme ako vo vojne“, smrteľný vírus zabíja, koľko je denne mŕtvych po svete vinou koronavírusu. Pritom chýbajú štatistiky koľko denne zomrie ľudí na iné choroby a koľko na podobné virózy zomrelo v minulosti. Hovoril o tom aj Prof.MUDr.Jan Žaloudík v Senáte ČR https://www.facebook.com/zaloudik/videos/518105515529770/ 

Keďže chýbajú tieto porovnania a ide o nové a neznáme ochorenie, ťažko bolo predpokladať čo spôsobí. Preto bolo logické, potom, ako to prebiehalo v Číne, pripravovať sa na to najhoršie. Wuhan je však oproti nám úplne iný svet, ako to môžeme vidieť aj na tomto videu https://www.youtube.com/watch?v=3LLf0z4U7OE . V 11 miliónovom mravenisku ľudí pri takom ochorení ako je koronavírus, musia byť opatrenia náležité takýmto podmienkam. Kopírovať ich u nás nemá zmysel a ani to nedokážeme. Naše najväčšie mesto Bratislava je oproti nemu malá dedinka.  Preto totálna karanténa, monitorovanie ľudí, celý systém ostrého sledovania každého človeka, to v podmienkach tohto ľudského mraveniska malo svoj význam. U nás je to minimálne neprimerané, ak nie absurdné. Aj mne, ako iste z mnohým z vás, prišla v utorok správa, že ma špicľovali celu Veľkú Noc a ďakujú mi že som nikde nebol. To, že mi pripomenuli, že vedia o každom mojom pohybe, ma nejako zvlášť nepotešilo.

Už Európa, ako celok, je úplne iná. Každý štát má svoje špecifiká a preto bolo logické, že sa štáty uzavreli a riešili si problémy po svojom. Slovensko je vidiecka krajina. U nás ani v mestách nie je taká koncentrácia obyvateľstva ako v Číne. Iste Bratislava, Košice a krajské mestá majú svoje špecifické podmienky, ale ostatok Slovenska sa dá pri takýchto situáciách oveľa ľahšie organizovať. Preto sa snažím od začiatku upozorniť, že stále nie je v zmysle zákona aktivovaný systém civilnej ochrany, v ktorom odbory civilnej ochrany na okresných úradoch s primátormi miest a starostami obcí, ako aj ďalšími predstaviteľmi potrebných organizácii, by vedeli situáciu riešiť oveľa lepšie, ako nejaký centrálny krízový štáb v Bratislave. Potom by nevznikali také absurdné situácie ako teraz, že nakoniec nás nezabije vírus, ale prijaté opatrenia, ktoré nás pred ním majú chrániť. Značná časť ekonomiky by mohla normálne fungovať a neznižovali by sa tak dramaticky príjmy štátu. Na druhej strane aj rizikové skupiny obyvateľstva by boli lepšie cieľovo ochránené a to nielen domovy dôchodcov, ale aj marginalizované skupiny obyvateľstva, vrátane rómskych osád.

Prvé absurdné opatrenie bolo  zavrieť všetky obchody (okrem potravín, chovateľských potrieb pre zvieratá a drogérií) a pritom nechať otvorené obchodné centrá, ktoré sú po všetkých väčších mestách na Slovensku. Potom síce nasledovala oprava, že sa aj v obchodných centrách analogicky zatvorili všetky iné prevádzky, ale Tesco, Kaufland, Lídl, Billa, Terno a Coop Jednota, ktoré zostali otvorené, nie sú iba predajne potravín, ale sú to vlastne predajne so „zmiešaným tovarom“. A tak sa stalo, že predajne domácich potrieb, elektropotrieb,  papiernictva, autopotrieb, záhradkárskych potrieb, atď. boli po celom Slovensku zatvorené, ale ten istý tovar ste si mohli kúpiť v uvedených obchodných reťazcoch. Zvláštnosťou bolo, že i keď majú aj drogistický tovar a potreby pre chov zvierat, tieto obchody mali výnimku a mohli byť otvorené.

Samozrejme, že takýto prístup teraz už Matovičovej vlády, ktorá tieto reštrikcie ďalej pritvrdzovala, spôsobil pre majiteľov obchodov po celom Slovensku zničujúce problémy. Na druhej strane obchodné reťaze si mastili vrecká. Hoci tam bola obrovská koncentrácia ľudí, ako povedal podpredseda vlády Sulík, ani jedna predavačka nedostala tú „hnusobu“ a neochorela. Teraz vláda je postavená pred problém, ako kompenzovať straty našim obchodníkom po celom Slovensku. Otázne je či pri takých malých kompenzáciách, ako to doteraz schválila, či sa tí obchodníci na podnikanie ďalej nevykašlú a dajú svoje obchody do krachu.

Inzercia

Na druhej strane je otázka, či obchodné reťazce nezneužívali svoje výsadné postavenie a nezvyšovali si svoje obchodné marže. Rast cien mnohých tovarov tomu jednoznačne nasvedčuje. Tiež je potrebné sa pozrieť aj aké mali tržby a koľko odviedli daní z DPH. Dobre by bolo tiež aby sa Protimonopolný úrad pozrel či nedochádzalo ku kartelovým dohodám, lebo ceny mnohých tovarov boli v reťazcoch všade nápadne podobné.

Preto budeme žiadať našich poslancov, aby sa pána ministra financií Hogera opýtali koľko tržieb v čase karantény dosiahli jednotlivé obchodné reťazce, ako to bolo s kartelovými dohodami a rastom cien, koľko priznali vybratých DPH a koľko odviedli do štátnej kasy.

Ak vláda nebude na obchodné reťazce prísna a okamžite neuvoľní prevádzku všetkých špecializovaných obchodov, ktoré doteraz museli byť zatvorené a neuhradí všetky škody, ktoré im spôsobila, tak podozrenie o komplote vlády s reťazcami bude oprávnené.

Viliam Oberhauser, KDŽP-Aliancia za Slovensko

Odporúčame

Blog
Bieda katolicizmu a nielen slovenského - pokračovanie diskusie

Bieda katolicizmu a nielen slovenského - pokračovanie diskusie

Následky rastúceho komunistického protikatolíckeho útlaku. Vývoj po 2.vatikánskom koncile, pozitíva aj negatíva zmien. Vplyvy na vývoj v čase slobody a postupný odchod od tradícií a hodnôt. Verbálne a neverbálne ovplyvňovanie postojov a zrieďovanie vzťahu k tradičným hodnotám. Zobudí svet koronavírus, alebo sa dožijeme ďalších prekvapení?