Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
16. apríl 2020

Nemecko - vtedy a dnes

Dnes som v rámci karantény robil poriadok medzi stovkami magnetofónových kaziet. Našiel som nahrávky zo západného Nemecka (BRD) z r. 1970 - zabudnuté slaďaky: Leben - geben, Liebe - Lied - Abschied - Dieb. Pripomínajú mníchovskú Kaufinger strasse s Woolworthom a Oktoberfest na Teresienwiese.
Nemecko - vtedy a dnes

V roku 1968, keď Československo bolo v titulkoch, som získal nemecké vedecké štipendium Alexandra von Humboldta (AvH). V r. 1969 som ho nastúpiť nemohol, narodil sa nám syn, takže na začiatku normalizácie, ktorá trvala 20 rokov, päť minút predtým, ako komunisti zavreli hranice, som s manželkou a dvoma deťmi vycestoval do Mníchova, kde som pracoval na Matematickou ústave.  

Pri prechode hraníc pred českými colníkmi syn Jozef prejavil politickú nekorektnosť a roztrhal colné prehlásenie. O 10 mesiacov, pri ceste domov, bol z toho škandál. Ak sme z Nemecka vtedy chceli telefonovať domov, čakali sme hodiny na pošte, neraz sa do konca úradných hodín spojenie nepodarilo.

BRD z trosiek vybudovala povojnová generácia: plné obchodné domy, biele autostrády, sklenené mrakodrapy. Firmy vyrábali kvalitu pre celú Európu. Pod heslami „Unersetzlich aber unerträglich – nenahraditeľní ale neznesiteľní“, tam pracovalo v r. 1970 4 mil. "gastarbeiterov" najmä z Turecka a „Jugošky“.

Počas 9700 km výletu Humboldťákov po Nemecku sme z Hannoveru zaleteli do Západného Berlína. Pohľad odtiaľ na Unter den Linden ukázal, že je „jeden svet a predsa sú dva svety“.

Som vďačný BRD a AvH, že mi umožnili postupne vyčerpať v celosvetovej komunite vedcov 24 mesiacov špičkového výskumu. Slobodný svet mi otvoril oči, moje hlavné vedecké výsledky a literárne nápady vznikli v Mníchove.

Inzercia

Na blahobyt si mladí Nemci rýchlo zvykli. Zabudli na „harte Arbeit“ svojich otcov, zapáčilo sa im „žiť a užiť“. Keď slávika príliš kŕmite, prestane spievať. Rodinné firmy nemali nasledovníkov, konzumná spoločnosť zabúdala na Boha, "neprodukovala" deti, takže nemal kto pracovať, ani vytvárať dôchodkové fondy. Návod na zbohatnutie v kapitalizme je jasný. Nesúvisí však len s talentom a prácou, aj s finančnými špekuláciami na burze, kde je hlavnou otázkou: predať, kúpiť alebo počkať?

Američania sú aj za nemecké peniaze stále v Nemecku. Krajina je plná imigrantov, časovaná bomba už tiká. Prebytok tovarov sa tlačí najmä na východné trhy a ničí konkurenciu. Po 30 rokoch vieme, že pád komunizmu neznamenal víťazstvo kapitalizmu. Posledným hitom všetkých je koronavírus.

Kazeta spred 50 rokov hovorí o inom svete - o umelej romantike, láske, zamilovanosti a konzume: Sonnenschein..., nur wir zwei..., unsere ewige Liebe..., muss es sein. Na konci býva často „ja“, chýbajú fungujúce rodiny a dobre vychované deti. Nezastúpia ich emigranti z ďalekých krajín, ktorí sa ťažko integrujú. Nevyzerá to na happyend. Filmy so zlými koncami nemáme radi, ale existujú.

Na rodnom dome Marie Curie vo Varšave je napísané: „Patrím k tým, ktorí sú presvedčení, že veda je niečo krásne“. Vďaka aj nadácii Alexandra von Humboldta túto vetu potvrdzujem.

Inzercia

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 5 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal osem kníh literatúry faktu. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Inzercia

Odporúčame

Blog
 Mimoriadna Krížová cesta vo Vatikáne

Mimoriadna Krížová cesta vo Vatikáne

Sú témy, o ktorých sa v našich médiách, ale aj v médiách Európy málo, alebo vôbec nehovorí. Týkajú sa aj skrytého života ťažkých väzníc, ich dlhoročných odsúdených obyvateľov, strážcov a vychovávateľov. Krížovou cestou 10.apríla na prázdnom svätopeterskom námestí pod vedením pápeža Františka sa toto tabu prelomilo. Via Crucis sa stala Via Lucis, krížová cesta cestou svetla.

Blog
 Koronavírus! Zastav sa človeče a premýšľaj!

Koronavírus! Zastav sa človeče a premýšľaj!

Zbesilý beh naše civilizácie bol náhle zastavený! Mnohé veci sa stali takmer z jedného dňa na druhý podružné. Pracujúci majú voľno a deti prázdniny. V prevádzke je len najnutnejšie minimum. Voľný čas, ktorý tisíce ľudí doteraz v takej miere nikdy nemali, zrazu majú.