Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. apríl 2020

Memento mori

Existuje veľmi prísny mníšsky rád, kde sa mnísi každý deň v roku pozdravujú „Memento mori!“ – pamätaj na smrť. Až na jeden deň – na Pánovo Vzkriesenie. Na Veľkonočnú nedeľu sa zdravia „Memento vivere!“ – pamätaj na život. Aby si boli vedomí, že Boh Ježišovým vzkriesením dal našim životom možnosť iného rozmeru.
Memento mori

Jeden môj drahý priateľ mi rozprával o mnohých situáciách, ktoré ako kňaz zažíval pri stretnutiach so smrťou. Mal som vtedy po tridsiatke, takže som jeho slová bral viac ako zaujímavé rozprávanie.

Trochu s cynickým úsmevom hovorieval, že šťastná hodinka smrti je dlhý čas, lebo smrť prichádza rýchlo ... Pýtal som sa ho, či je možné zmieriť sa a vyrovnať so smrťou. Povedal mi, že nikoho takého nepoznal. Vysvetľoval mi, že smrť je taký zásadný predel a keďže nevieme, čo je za ňou, všetci sa jej bojíme a nie sme s ňou vyrovnaní.

Dnešná doba sa smrti veľmi bojí. O smrti hovoriť je politicky nekorektné. Marketing modernej doby sa ju snaží vymazať zo slovníka. Život si treba užívať! Svet je kŕmený rôznymi hračkami a nezmyslami, aby sme sa náhodou nezamysleli nad svojou smrteľnosťou a zmyslom života. Aby sme si nekládli otázku, či potrebujeme vždy zarábať viac, mať nové autá, domy, peniaze.

Ľudia umierajú v nemocniciach, o svojich rodičov sa nestaráme na smrteľnej posteli, smrť je vytesňovaná z našich životov. Lenže umierať začíname momentom, keď sa narodíme. Smrť je súčasťou nášho života rovnako ako noc je súčasťou dňa.

Aktuálne máme všetci so smrťou intenzívnejšiu skúsenosť – je jej veľa v médiách, štatistiky sa na denno-dennej báze predbiehajú v prezentovaní čísel o zomrelých na Covid-19. Choroba a smrť je hlavnou témou dnešných dní. Pre mnohých depresívne, negatívne, frustrujúce.

Inzercia

Spomínaný priateľ mi však vtedy dokončil svoje rozprávanie o smrti prekvapivo: Existuje veľmi prísny mníšsky rád, kde sa mnísi každý deň v roku pozdravujú „Memento mori!“ – pamätaj na smrť. Až na jeden deň – na Pánovo Vzkriesenie. Na Veľkonočnú nedeľu sa zdravia „Memento vivere!“ – pamätaj na život. Aby si boli vedomí, že Boh Ježišovým vzkriesením dal našim životom možnosť iného rozmeru.

Nie som vyrovnaný so smrťou, asi mám z nej strach. Ale každý deň – a o to viac dnes – sa modlím „...verím vo vzkriesenie tela a v život večný. Amen.“.

Dnes nám Ježiš hovorí:" Nebojte sa!". Musím na tom ešte popracovať.

Zmŕtvychvstalý Ježišu – zmiluj sa nad nami a pomáhaj nám raz zvládnuť prechod do večnosti.

Odporúčame

Blog
Zostúpil do podsvetia alebo bol v hrobe? Kde je Ježiš, tam je nebo!

Zostúpil do podsvetia alebo bol v hrobe? Kde je Ježiš, tam je nebo!

So slávením veľkonočného Trojdnia je v našich krajoch spojená pobožnosť eucharistickej adorácie v Božom hrobe na Bielu sobotu. Na druhej strane však vo Vyznaní viery vyznávame článok viery, ktorý sa nachádza medzi tajomstvom umučenia/smrti a zmŕtvychvstaním, a je to článok o tom, že "zostúpil k zosnulým". Aký má tento článok spásonosný význam? Dnes sa nemôžme ísť na adoráciu do Božieho hrobu, tak sa zamyslime nad týmto článkom viery, aby sme ho mohli vo viere a v nádeji hlbšie prežiť.

Blog
 Mimoriadna Krížová cesta vo Vatikáne

Mimoriadna Krížová cesta vo Vatikáne

Sú témy, o ktorých sa v našich médiách, ale aj v médiách Európy málo, alebo vôbec nehovorí. Týkajú sa aj skrytého života ťažkých väzníc, ich dlhoročných odsúdených obyvateľov, strážcov a vychovávateľov. Krížovou cestou 10.apríla na prázdnom svätopeterskom námestí pod vedením pápeža Františka sa toto tabu prelomilo. Via Crucis sa stala Via Lucis, krížová cesta cestou svetla.