Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. apríl 2020

Mimoriadna Krížová cesta vo Vatikáne

Sú témy, o ktorých sa v našich médiách, ale aj v médiách Európy málo, alebo vôbec nehovorí. Týkajú sa aj skrytého života ťažkých väzníc, ich dlhoročných odsúdených obyvateľov, strážcov a vychovávateľov. Krížovou cestou 10.apríla na prázdnom svätopeterskom námestí pod vedením pápeža Františka sa toto tabu prelomilo. Via Crucis sa stala Via Lucis, krížová cesta cestou svetla.
 Mimoriadna Krížová cesta vo Vatikáne

V svojom živote som viackrát navštívil slovenské, české ale najmä americké väzenia.  Mal so vždy z toho zvláštny pocit s otázkou: vrátia sa raz títo odsúdení do normálneho života? Počas mojich šiestich návštev v prísne strážených väzniciach USA a z rozhovorov s ich „obyvateľmi“ som usúdil, že je to svet na inej planéte, vládne tam kult svalov, nie mozgu, kde sa často skloňujú slová „rock music, sex a drogy“, že tieto väzenia málokoho zmenia, skôr zatvrdnú a zabetónujú. V 31 štátoch USA platí aj trest smrti, v 19 je zakázaný. Skúsenosť z väzení v USA som neraz opísal v iných článkoch. Ostal mi z nich v srdci akýsi nepokoj a beznádej.

Včera, 10.4.2020, na Veľký Piatok, som sa virtuálne zúčastnil na Krížovej téme na námestí Svätého Petra. Bola to mimoriadna skúsenosť a prekvapenie, pretože jej hlavnou témou boli svedectvá z talianskeho väzenia pre ťažkých zločincov - Due Palazzi v Padove. Nepoznám krajinu na svete, kde by takto otvorene vyjadrili vzťah k ľuďom, ktorí hrubo pošliapali božie a svetské zákony a preto boli odsúdení na mnohoročné väzenia. Pobožnosť mnohým vliala „olej útechy a víno nádeje“ do tohto tajomného sveta, v ktorom tiež žijú ľudia stvorení na obraz Boží. Som vďačný pápežovi Františkovi, že súhlasil s týmto nezvyklým scenárom tradičnej Krížovej cesty.

Texty k 14 zastaveniam Krížovej cesty za aktívnej účasti pápeža napísali napr.:

 • Väzeň odsúdený na doživotie, ktorý je vo väzení 29 rokov
 • Rodičia zavraždenej dcérky, ktorí sú „do smrti odsúdení na utrpenie“
 • Uväznený vrah a jeho matka, ktorá ho stále miluje
 • Drogový dealer, ktorý dostal do väzenia celú svoju rodinu - brata, otca a matku
 • Dcéra otca, odsúdeného na doživotie, ktorá za ním 28 rokov putuje po Taliansku
 • Dlhodobo odsúdený, ktorý vo väzení ošedivel a stal sa dedkom
 • Obvinený kňaz, ktorý bol uväznený 10 rokov a potom ho zbavili viny a prepustili
 • Dozerajúci sudca, ktorý sa úprimne zamyslel nad budúcnosťou svojich zverencov
 • Vychovávateľka mladíka, ktorý v drogovom ošiali zabil svoju mamu
 • Rehoľník, ktorý dobrovoľne, už 60 rokov, pracuje vo väzení, kde sú „väzni jeho učitelia“
 • Dôstojník väzenskej polície: „väzenie ťa zmení buď na sadistu alebo na trvalého diakona v uniforme“.

Nikto nikoho neospravedlňoval, iba úprimne rozprával o svojich pocitoch. Okrem Talianska si neviem predstaviť inú krajinu, ktorá by verejne dokázala vydať takéto kresťanské svedectvo. Ak v slovenských väzeniach túto Krížovú cestu nesledovali, vrelo ju odporúčam pustiť väzňom z archívu. Odzneli na nej tvrdé ale kvalifikované svedectvá, ktoré dávajú nádej, že každý človek s pomocou Božou sa môže zmeniť a začať znova.

Inzercia

Inzercia

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 5 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal osem kníh literatúry faktu. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Dnes ma brat Marián dohonil!

Dnes ma brat Marián dohonil!

Máme rovnaký počet rokov, aj keď nie sme dvojičky! Už som mu telefonoval a cez WhatsApp poslal slávnostný prejav. Pretože spomedzi troch bratov je stále najvtipnejší, moje spomienky na neho budú iba veselé.