Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
10. apríl 2020

Biely strop

Viac ako pol roka som sa pozeral bez pohnutia na biely strop nad sebou. Občas mi lampy svietili do očí, niekedy som videl aj okno. Hýbať som sa nevedel, tak som rozmýšľal. Ale ani to sa poriadne nedalo.
Biely strop

Niekoľko poznatkov, či poznámok. Podľa toho, v ktorej nemocnici som bol, tak tam sa hovorilo iným nárečím. Bola to lingvistická prechádzka po Slovensku, ale aj podľa krajových zvyklostí sa líšil naturel. Tak v Nitre sa lavór so špinavou vodou vykotil, inde vylial. Pretože v minulosti som sa pohyboval v rôznych regiónoch, tak toto bolo mimoriadne spestrenie života, naviac úplne zadarmo a bez toho, aby niekto čo len trochu tušil, prečo od bolesti vykrútený sa usmievam.

Po II. Sv. vojne sa vytvoril enormný tlak na katolíkov, aby sa vzdali viery. Represie, väzenia, strata zamestnania, do toho Katolícka akcia a tzv. Katolícka akcia. Internovaní biskupi, spúšť. Poznal som veľa ľudí z tohto obdobia, videl som ich odhodlanie, a ako bolo treba, aj trpieť za svoje presvedčenie.

Potom prišla ďalšia generácia, deti presvedčených, ktorí sa vzájomne presviedčali, že však vstúpiť do strany nie je až tak zlé, a predsa je našou povinnosťou čosi robiť pre naše deti. Táto budovateľská generácia už nemala také pevné základy a najmä presvedčenie. Ďalšia generácia štrngala kľúčmi, postarší rýchlo oprašovali v pamäti text otčenáša a často ma presviedčali o tom, že boli zosobášení kdesi na vidieku. Predsa samozrejme v kostole. Motal som sa vtedy medzi učiteľmi, mal som to denne na tácke.

Dnes máme plno kresťanov, najmä takých, ktorí sa otvorili svetu a preto z kresťanského hnutia vyhnali kresťanov a ponechali si tam iba katolíkov. Čudujú sa, že verejnosť ich dostatočne (podľa ich predstáv) neakceptuje a nedeleguje im moc. Mnoho debát, prečo a ako by bolo prinieslo oveľa lepšie výsledky, keby a uznával primát Boha a v praxi to znamená, že by sme sa boli viac modlili.

V nemocniciach je možnosť robiť hĺbkové rozhovory. Času je zvyčajne dosť. Tam sa človek dozvie, či jeho partner potrebuje bútľavú vŕbu, alebo je to viac. Zostávam vždy prekvapený, aký je reálny záujem o veci nasledujúce, či večné. Bojíme sa týchto otázok a preto jednoducho ignorujeme skutočnosť. Tu je veľká úloha Cirkvi (teda aj moja) využiť často poslednú príležitosť pred smrťou, ktorá sa nevtieravo ponúka. Pre určité zdravotné problémy ma zaviezli z oddelenia na pohotovosť, kde mi robili odbery. Viacerí zdravotníci mi vraveli, aby som sa na toto oddelenie nevracal, lebo tam sa chodí zomierať, tam sa iba čaká na smrť. Vedel som to a videl som to!

Politika a politici sú zvláštne kapitoly. Tvorení sú ľuďmi a kritizovaní sú opäť ľuďmi. Každý jej rozumie a každý vie, čo treba robiť, najlepšie v krčme po nejakom tom poháriku. U nás máme taký systém, že sme sa rozhodli odovzdať našu moc niekomu, kto nás zastupuje. Toto zastupovanie je legitímne a nelegitímne je ignorovanie voličov, tak ako to urobil v minulosti prezident Kiska, keď nepozval predstaviteľa istej skupiny do Grasalkovičovho paláca. On sa dobrovoľne vzdal svoje funkcie zastupovať všetkých občanov. Podotýkam, aby neprišlo k nedorozumeniu, nie som sympatizant ktoréhokoľvek politického subjektu, niektoré sú len môjmu naturelu bližšie. Dokonca, tento rok som nevolil, lebo som bol hospitalizovaný na infekčnej klinike (sú zo zákona vylúčení).

Do vývoja sveta zasiahol COVID 19. Nik ho nepredpokladal, podobne ako rýchly koniec komunizmu v Európe. Je zaujímavé, čo pár chvíľ dosiahol. Ekonomiku na celom svete položil na kolená. Ukázal hazard našich predstaviteľov, kde sa postupoval podľa teórie hier s nakazením, teda aj so životmi vlastných obyvateľov (niekedy to končí aj tak že premiéri si idú oddýchnuť na Jednotky intenzívnej starostlivosti). Zavrel továrne a tak radikálne znížil emisie. Lietadlá do veľkej miery prestali lietať a zrejme páni konštruktéri budú musieť vymyslieť lepšie vetranie. Vedeli sme dávno o ňom, že ak je niekto nakazený, tak všetci sú vystavení riziku. Sediaci za nakazeným má skoro 100% istotu, že to schytá. Možno má šťastie a má dobrú imunitu. Len to nik nebral vážne.

V všeobecnom živote nám ta potvora maličká ukázala, všetci na rozkaz vlády (ale už aj pred tým, hoci u nás tradícia nezahaľovania tváre pretrváva storočia) sa maskujeme. Ideš von, tak sa zahaľ! A to už aj v krajinách, kde sa donedávna nám z toho smiali. Otázka šírenia pandémie je predovšetkým otázka disciplíny, ako to vidíme napr. u nás v osadách.

To, čo nedokázal komunizmus, to Corona zrealizovala. Zavrela v nedeľu nielen obchody (autor je jedným zo signatárov, spoluzakladateľov ESA – Európskej aliancie nedele), ale aj kostoly, modlitebne. Samozrejme, že sa strhla vlna kuvikov hovoriacich o proticirkevnosti kléru. Všetkým odkazujem https://rcmonitor.cz/svet/7860-Tyden-ve-svete-katolickyma-ocima---2-4-2020?fbclid=IwAR3L5XNQMZhGioPPRpBZ_sHqxJO1Fo0QZ44b-WwG1bJ-bH2ym-qrqsHSz7E

Inzercia

Pápež, ako sprostredkovateľ, novodobý Mojžiš stojí v daždi na prázdnom Svetopeterskom námestí, symbole moci. Modlí sa ako opustený, ale vedomý si, že stojí na začiatku zástupu hriešnikov. Prináša plné ruky toho, čo sme popáchali, pričom vie, kde má hľadať odpustenie. Do teraz v histórii sme nič podobné nezažili. Ďakujme Bohu, že máme takéhoto pokorného pápeža (spomeňte si na jeho gesto modlitby počas kánonu).

Veľká noc slávená v tichosti má svoje znaky. Doteraz sa snažili moji synovia niesť zástavy. Úsmevná debata bola, že tento rok to bude asi bez zástav. Keď som spomínal toto predstavenému komunity, tak odpovedal, že kde je napísané, že zástavy nemôžu niesť kňazi. Úsmevne dodal, že držiaky tento rok zdvojí, aby jeden mohol niesť aj dve zástavy.

COVID nám ukazuje, že môže byť pre nás požehnaním, ak sa rozhodneme  vnímať to, čo je našou úlohou. Dnes som dostal ponuku, ktorá ma potešila a prekvapila súčasne, že mi pomôže s nákupmi istý človek, ktorému som pomohol tuším pred 15 rokmi. Dobro zostáva, a to aj vtedy, keď my sme naň dávno zabudli.

Corona nám ukazuje, že väčšina vecí, rituálov a pod. na ktoré sme boli upätí a do nedávna sme si nevedeli život bez nich predstaviť naraz nám vôbec nechýba. Napr. veľká debata, u nás umelo potlačená (hoci upozorňovali na tento problém pred mnohými rokmi) prijímania do rúk nie je naraz témou.

Kostoly sú zavreté, my sme zavretí doma, hrozia nám totálnym black outom. Je vypnutá, či zavretá Veľká noc so svojím tajomstvom? Pripomínajúcu toľko historických udalosti, ktoré sa vzájomne dopĺňajú a často aj vysvetľujú. Alebo sme vypnutí aj my?

Ak som spomínal biely strop, tak musím dodať, že nemocničné postele, nech boli akékoľvek nepohodlné, všetky mali šibenicu. Áno, šibenica predstavovala záchranu, lebo cesta k slobode (trochu sa podvihnúť, či pootočiť) viedla len tadeto. Celý čas som ďakoval Pánovi, že som nemal porážku, bol by som potrestaný tým, že rozmýšľanie je zakázané.

V nemocnici mi dali cvičný zošit z prvej ľudovej a ceruzku. Ema má mamu. Dnes už viem písať na PC. Ešte, že je tam jazykový korektor.

Inzercia

Celý život hľadajúci. Ale aj nachádzajúci, aby som vytrval hľadať ďalej. Ceniaci si život, lebo život je najväčší dar, ktorý sme dostali. Ale aj preto, lebo spolu s manželkou sme ho mohli dávať, boli sme pozvaní plným priehrštím rozdávať. Vzdelanie? Prečo sa na to pýtate, aj tak som vždy robil čosi iné!

Inzercia

Odporúčame

Blog
Vzduchovka, či mažiar?

Vzduchovka, či mažiar?

Nedeľné stretnutie rodiny po oslavách Pána pred obedom priviedlo rozhovor na spomienky. Boli iniciované tým, že jeden zo synov sa rozhovoril o oprave vzduchovky, ktorú som voľakedy kúpil. Už som sa nepamätal na presné okolnosti kúpy, tak som sa na to spýtal manželky. Môj argument bol, že je lepšie, keď im ako otec ukážem čo vzduchovka dokáže, než aby oni začnú sami robiť hlúposti bez našej vedomosti.