Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
10. apríl 2020

Smrť pred našimi očami

"Každý deň mať pred očami očakávanie smrti." Takto nás povzbudzuje sv. Benedikt v štvrtej kapitole svojej Regule. (4,47).
Smrť pred našimi očami

Tým nám chce pripomenúť, že Boh je posledný pán našich životov, aj napriek tomu, že jeho prítomnosť nie je vždy evidentná. Sv. Benedikt nás taktiež pozýva "každý deň so slzami a nárekom vyznávať Bohu v modlitbe svoje minulé hriechy... a báť sa dňa súdu (Reg. 4,57; 4,44). Realita smrti a súdu nám pripomína veriť v milosrdenstvo Boha a Božiu spravodlivosť samotnú, keďže zabúdanie na smrť nás môže viesť k tomu, aby sme sa spoliehali sami na seba a svetové riešenia našich problémov. Sv. Benedikt nás takto učí, že celá oblasť našej budúcnosti spočíva výhradne v Božích rukách. Nemôžeme s ňou teda nakladať ako s tým, čo robíme alebo nerobíme v prítomnosti. Iba dôverne spoľahnutie na Pána, ustavične spojenie s ním nám dávajú záruku šťastného dovŕšenia života. Deň súdu je druhý, definitívny príchod Krista, o ktorom sám hovorí: "Zdvihnite hlavu, lebo sa blíži vaše vykúpenie" (LK 21,28). Deň súdu je teda zavŕšením našej spásy. Túžba po Bohu nám bola prepožičana  Duchom Svätým pri našom krste ako večný život, ako podiel na Božej prirodzenosti. Smrť je vstupnou bránou do večnosti. Urobiť krok cez túto bránu je pre nás tým posledným rozhodnutím. Smrť je teda tým najdôležitejším okamihom nášho pozemského bytia, ale pritom je na nej všetko - čas, miesto, okolnosti - neisté. Je jasnejšie, že v týchto dňoch budeme nejaký čas trpieť fyzickými, ekonomickými, psychologickými a duchovnými dôsledkami korona vírusu. Mali by sme byť ochotní poučiť sa z lekcie, ktorými nás chce poučiť Boh. Aj v období tragédie Boh zasieva semená nového života.

 Všetci ich musíme zalievať svojimi modlitbami a našimi obeťami a možno aj našimi životmi. Smrť však nemá posledné slovo. 

Inzercia

Odporúčame

Blog
Slovo sa stalo telom a modliac sa zomrelo

Slovo sa stalo telom a modliac sa zomrelo

Hoci sa evanjelisti rozchádzajú v obsahu Ježišových posledných slov na kríži, predsa všetci zhodne uvádzajú, že Ježiš sa na kríži modlil a takto sa pripravoval na smrť. Zo svojej smrti urobil úkon modlitby, ba dalo by sa povedať akt adorácie. Priblížme si, ako nad touto skutočnosťou uvažuje vo svoje knihe Cesta veľkonočným tajomstvom neskorší pápež Benedikt XVI.

Blog
Bol zákaz verejných omší skutočne nevyhnutný?

Bol zákaz verejných omší skutočne nevyhnutný?

Len máloktorý veriaci sa pri pohľade na plné supermarkety nepozastavil nad tým ako je možné, že si môžeme ísť do obchodu nakúpiť cigarety, či alkohol, môžeme si ísť vymeniť gumy na aute, či opraviť bicykel, no nemôžeme ísť do kostola na omšu. Niektorí z nás to prijali ako smutný fakt, iní sa takto nastavených pravidiel zastávajú. No sú aj takí, ktorí s tým nesúhlasia.