Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. apríl 2020

Riadi Slovensko autopilot?

Začne sa konečne politická elita jednotiť alebo sa bude stále trieštiť?

Ostatné týždne sme svedkami výnimočných situácií v politike. Premiér vzbudzuje vášne nepremyslenými vyjadreniami, obviňuje predchádzajúcu vládu z nedostatočnej pripravenosti a nepretržite uverejňuje príspevky na sociálnej sieti. Koaliční partneri zase podnecujú plamennú diskusiu a vystupujú proti rozhodnutiam vlády, ktorej sú súčasťou. Opozícia kritizuje vládu za prijímané zákony a vytvára dojem, že vláda nekoná v záujme občanov. A v strede týchto prekáračiek sú občania Slovenskej republiky. Mnohí občania stratili príjem, iní sa snažia si príjem udržať a zároveň sa postarať o deti a príbuzných. S plnou hlavou starostí počúvajú o tom, kto čo spravil zle alebo nedostatočne. Uprostred všetkých týchto zbytočných debát môže človek nadobudnúť pocit, že Slovensko riadi autopilot.

Oceňujem opatrenia Matovičovej vlády v súčasnej situácii a že sa snaží viesť krajinu pevným kurzom. Bohužiaľ tento pevný kurz je oslabený, ak premiér koná ako opozičný politik a nie ako predseda vlády. On je ten, kto je hlavným zodpovedným. Rád by som videl premiéra, ktorý zjednocuje vládu a koalíciu a ktorý sa viac ako vypisovaniu na sociálnych sieťach venuje príprave na tlačovky, kde jasne formuluje dohodnuté opatrenia. Chápem, že Igor Matovič býval často sólový hráč v opozícii, ale teraz je to premiér, ktorý má byť lídrom Slovenska. A rozhodne by nemal mať v svojom slovníku výrazy ako hlupák alebo hlúpy názor. Ak si toto dovolí povedať premiér, tak potom aj hociktorý občan.

Ostatným koaličným stranám sa nesmie zabudnúť, že sa rozhodli vstúpiť do vlády v neľahkých časoch. Avšak koaliční partneri OĽaNO by sa viac ako vytváraniu opozície uprostred koalície mali venovať upokojovaniu situácie medzi občanmi. Nemôžu pôsobiť ako rozhádaná posádka lietadla, ktorá verejne odporuje kapitánovi. Slovensko potrebuje silného a rozvážneho lídra v osobe premiéra a aj silných a rozvážnych koaličných partnerov. Igor Matovič je predsedom vlády, ktorú zostavili štyri politické strany a preto úspech alebo neúspech vlády bude stotožnený aj ich menami.

Opozícia sa v súčasnej situácia iba vezie na diskusiách, ktoré sami prinášajú koaličné strany. Pocit, že Slovensko riadi autopilot vytvárajú cez strašenie občanov. Strašia nás, že vládne zákony umožnia vláde špehovať občanov alebo banky oberať občanov aj o posledné peniaze kvôli nesplácaniu úverov.

A keďže sa nedisciplinovane správajú politici, občania v tomto chaotickom prostredí konajú tiež emotívne. Cestujú krížom cez republiky, aby sa ich netýkali obmedzenia v cestovaní alebo nakupujú veľké množstvá potravín, aby sa zabezpečili.

Na toto všetko teraz nie je čas! Čokeby sme všetci ťahali za jeden povraz! Potom by sme mali rozvážneho kapitána lietadla (premiéra) i palubný personal (koaliční partneri i opozícia) a disciplinovaných pasažierov. Nesmieme vyhlasovať jeden názor za správny a ostatné názory za hlúpe a strácať čas a energiu nezmyselnými prekáračkami. Ak chceme budovať liberálnu demokraciu a riešiť krízové momenty skutočne demokraticky, mali by sme si vážiť názor každého rozumne zmýšľajúceho diskutujúceho. Inak môže doletieť lietadlom, ktoré je riadené autopilotom na nechcené miesto.

Inzercia

Cesta môže byť cieľom.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.