Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. apríl 2020

Ako kapitáni slovenského priemyslu zachraňujú Slovensko

Je to príbeh mečiarovsko-ficoidných privatizérov, ktorí roky parazitovali na rôznych dotáciách a úľavách zo štátneho rozpočtu, na ktorý sa skladali všetci daňoví poplatníci Slovenska.

Je to príbeh ľudí popri ktorých je aj kapitán Danko generalissimus.

Určite ste v médiách v poslednom čase zachytili vystúpenia "kapitánov" slovenského priemyslu pánov Sotáka a Beljajeva, žiadajúcich vládu Slovenskej republiky o okamžitú podporu ich a im spriatelených  firiem. Najprv k pánovi Beljajevovi a jeho Tatravagónke, ktorú vlastní spolu s pánom Lazarom. Títo dvaja páni spolu s pánom Lukešom zarobili počas minulých vlád výhradne na štátnych zákazkách stámilióny eur, boli prilepení na každú vládu od vzniku Slovenskej republiky. Tatravagónka zaplatila do štátnej kasy podľa posledných údajov 2 milióny 552 040 eur, čo je naozaj "významná položka". Ozaj "štedrý" prispievateľ.

Ale to je ten lepší prípad. Ozajstným záchrancom slovenského rozpočtu je pán Soták a jeho čierna diera na mape krásnej horehronskej prírody. Ten sa ukázal hodný mečiarovského privatizéra. Hospodársky výsledok zo zisku 7 miliónov 239 259 eur bola jeho splatná daň !!! 46 eur !!! a daň z príjmu: -113 368 eur, dobre čítate mínus. Chápem on sa celý trasie od hnevu, tuší totiž, že by už musel začať platiť dane.

To však nie je všetko.

Iste sa obaja páni boja čo bude s ich záväzkami, tie totiž v prípade Tatravagónky predstavujú 63 miliónov eur a v prípade Sotáka 25,7 milióna. Je to také slovenské veľkopodnikanie, zaplatím keď budem chcieť a ak ma budeš tlačiť dám to na súd a nezaplatím nič. Ako Široký.

A teraz vám dám iný príklad podnikateľského odvetia, ktoré potrebuje každý, bez ktorého by sa už dnes nemohla urobiť ani jedna operácia pacienta, nevyrobilo žiadne auto, nefungoval žiadny obchod, úrad, nevyrobilo sa žiadne auto a aj Sotáková fabrika by ťahala rúry sopľom.

Sú to IT spoločnosti a vybral som len štyri, pretože na Slovensku ich je oveľa viac a jedna vyrábajúca tie najlepšie čipy a sídli v Silicom Valley nedávno otvorila svoju pobočku v Bratislave. Nemusím vám hovoriť, že tieto firmy prinášajú niekoľkokrát väčšiu pridanú hodnotu ako Sotákové ťahané rúry, ktoré sú minulosťou, zaujímavou možno v roku 1860, ale nie teraz.

Prvou je ESET, ktorý zamestnáva viac ako 1000 ľudí a do rozpočtu prispel sumou 17 miliónov 599 404 eur;

Inzercia

Druhou je Dell, ktorý zamestnáva viac ako 4000 ľudí a do do rozpočtu zaplatil 3 milióny 689 315 eur;

Treťou je AT&T, ktorý zamestnáva viac ako 4000 ľudí a do rozpočtu zaplatil 2 milióny 773 031 eur;

Štvrou je Lenovo, ktoré zamestnáva viac ako 1000 ľudí a do rozpočtu zaplatilo 468 777 eur.

Aby som bol spravodlivý tak spomeniem aj iné železiarne, US Steel zamestnáva viac ako 10 000 ľudí a do rozpočtu zaplatil takmer 51 miliónov eur, nehovorím, že nemajú problémy, ale vyplakávať som ich nepočul, tak ako som nepočul vyplakávať kórejské a iné firmy mimo Európskej únie. Naopak, KIA ako jediná automobilka, nielenže spustila výrobu, ale darovala Slovenskej republike 200 000 eur na pľúcne ventilátory.

Keby bolo podľa Sotáka, tak by nahnal všetkých vedcov do fabrík, tých ktorí teraz nielen vyvíjajú, ale aj vyrábajú ochranné prostriedky chrániace ľudí proti pandémii, Lekárska fakulta UK, Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach, Slovenská technická univerzita, ústavy SAV. Máme špičkových vedcov, z ktorých sa viacerí vrátili z tých najprestížnejších svetových univerzít. Sú to pre mňa hrdinovia, pretože, žiaľ, veda na Slovensku je na poslednom mieste. Počuli ste v posledných dňoch hovoriť niektorého z ministrov, že sa podporí slovenská veda? Ja nie. Svet, aspoň, ten vyspelý, dávno pochopil, že ich nadnárodné giganty sú postavené na vedcoch. Len to by sme museli prestať dotovať Sotákové ťahané rúry, ktoré nás ťahajú rýchlo na dno.

P. S. Ešte k tomu Sotákovi, aj on patrí k tým, čo tak veľmi nenávidia Bratislavu. Len nechápem, prečo si tu priamo na námestí SNP poskupoval tie najlukratívnejšie a najdrahšie nehnuteľnosti. A nie je sám. Jemu podobní majú rovnako poskupované množstvo tých najlukratívnejších nehnuteľnosti.

Odporúčame