Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
05. 04. 2020, 06:56

Svätý týždeň v Svätom meste

Svätá zem – toto piate evanjelium – ako ju nazval svätý pápež Pavol VI. pri svojej návšteve v januári 1964, priťahuje predovšetkým možnosťou prechádzať po miestach, ktoré sú spojené s osobou Ježiša Krista. S tým súvisia aj niektoré zvláštnosti slávenia veľkonočných sviatkov.
Svätý týždeň v Svätom meste

Pánov vstup do Jeruzalema 

Na Kvetnu nedeľu popoludní sa veriaci zhromaždia na Olivovej hore pri kostole v Betfage. Odtiaľto Pán Ježiš poslal dvoch učeníkov, aby mu priviedli osliatko, na ktoré vysadol a v sprievode svojich učeníkov a zástupov vstúpil do Jeruzalema. Na pamiatku tohto Pánovho vstupu sa koná slávnostná procesia, ktorú vedie jeruzalemský arcibiskup. Každoročne sa jej zúčastnia tisícky kresťanov z celého sveta, pričom za spevu nesú palmové a olivové vetvy. Zástup zostupuje po Olivovej hore, prechádza cez Údolie Cédron a vstúpi do Jeruzalema cez Bránu sv. Štefana.

Zástup veriacich z rôznych krajín zvyčajne zaplní cestu, ktorá vedie z Olivovej hory do Jeruzalema (zdroj: internet)

Procesia končí požehnaním v Kostole sv. Anny, ktorý sa nachádza najbližšie k miestu, kde stál pôvodný jeruzalemský chrám, do ktorého pred 2000 rokmi vstúpil Pán Ježiš.

Eucharistia

Ďalším dôležitým dňom je Zelený štvrtok. V tento deň sa veriaci zhromaždia na mieste Poslednej večere (tzv. Cenacolo). Kustód, čo je názov pre najvyššieho predstaveného františkánov v Svätej zemi, tu vykoná obrad umývania nôh vybraným osobám, aby pripomenul úkon lásky, ktorý Pán Ježiš prejavil svojim apoštolom. V ten istý deň  po súmraku sa veriaci schádzajú v Bazilike Ježišovej agónie v Getsemanskej záhrade. Stojí na mieste, na ktoré sa Pán Ježiš odobral so svojimi apoštolmi po Poslednej večeri. Na tomto mieste sa modlil a tu došlo k jeho zatknutiu po Judášovej zrade. Z toho dôvodu sa tu koná o 21:00 hod.  modlitbové bdenie, ktoré sa volá „Svätá hodina“. Kresťania nasledujú výzvu Pána Ježiša, ktorý na tomto mieste prosil svojich učeníkov: „Bedlite a modlite sa!“ Na začiatku pobožnosti jeruzalemský arcibiskup na vyjadrenie vďačnosti rozsype lupene červených ruží na skalu, na ktorej sa podľa tradície Boží Syn potil krvou. Červená farba kvetov pripomína krv Pána Ježiša. Na záver nočného bdenia veriaci vytvoria procesiu s lampami a sviečkami. Vydajú sa do Údolia Cédron a potom stúpajú do Kostola Gallicantu (v preklade „Spev kohúta“), kde si pripomínajú Petrovo zapretie, vypočúvanie Pána Ježiša pred židovskou veľradou a jeho väznenie. 

Umučenie

Veľký piatok je dňom spomienky na smrť Pána Ježiša. Už od skorého rána prichádzajú tisícky pútnikov na 1. zastavenie krížovej cesty na tzv. Via Dolorosa v Starom meste Jeruzalema, aby si vykonali pobožnosť krížovej cesty. Slávnostným spôsobom sa pobožnosť krížovej cesty pod vedením jeruzalemského arcibiskupa koná napoludnie a smeruje až do Baziliky Božieho hrobu. Chcem pripomenúť, že františkáni konajú pobožnosť krížovej cesty v Jeruzaleme každý piatok popoludní počas celého roka. V ten istý deň po súmraku sa v Bazilike Božieho hrobu o 20:10 hod. koná pobožnosť pochovávania Pána Ježiša, ktorá je výnimočná len pre toto miesto. Pobožnosť začína čítaním evanjeliového úryvku o umučení Pána Ježiša (tzv. pašie), čo poznáme aj z našich kostolov. Potom procesia vystúpi na Kalváriu, tzn. na miesto, kde Boží Syn za nás zomrel na kríži. Odtiaľ pokračuje v sprievode ku Kaplnke Ježišovho hrobu, kde bolo uložené Ježišovo telo, a tam sa pobožnosť zakončí. 

Pobožnosť  na Veľký piatok večer, počas ktorej sa nesie soška Krista (zdroj: internet)

Chcem pripomenúť, že liturgia Zeleného štvrtku, Veľkého piatku, Bielej soboty a Veľkonočnej nedele sa slávi tým istým spôsobom ako v našich kostoloch, ale s jednou veľkou výnimkou. Všetky obrady sa slávia v ranných hodinách, tzn. o 7:30 hod., prípadne o 8:00 hod. Možno skôr narodení si pamätajú, že aj u nás sa tieto obrady kedysi slávili ráno. Keďže Bazilika Božieho hrobu patrí viacerým kresťanským cirkvám a každá z nich chce sláviť veľkonočné obrady, pre každú je vyhradená iná hodina dňa. Katolíckej cirkvi patria skoré ranné hodiny. 

Vzkriesenie

Zvlášť slávnostná liturgia sa slávi na Veľkonočnú nedeľu, keď si kresťania pripomínajú vzkriesenie Pána Ježiša. Počas svätej omše sa koná procesia okolo Kaplnky Ježišovho hrobu, odkiaľ Pán Ježiš vstal z mŕtvych. Procesia na čele s jeruzalemským patriarchom štyrikrát obíde Kaplnku Ježišovho hrobu, pričom sa číta evanjeliový úryvok o Ježišovom zmŕtvychvstaní zakaždým z iného evanjelia. Na záver liturgie jeruzalemský arcibiskup pred prázdnym hrobom oznámi: „Dnes z tohto miesta vstal z mŕtvych Pán Ježiš.“ Mal som možnosť niekoľkokrát prežiť veľkonočné sviatky v Jeruzaleme. Vždy to bol pre mňa hlboký duchovný zážitok, lebo som mohol sprevádzať Božieho Syna po tých istých miestach, ktoré on sám prešiel pred 2000 rokmi a na ktorých pre našu spásu zomrel a vstal z mŕtvych.

                                                                                                                                                                Požehnaný Svätý týždeň! 

Odporúčame

Blog
S akými osobami pred 2000 rokmi by sme sa ocitli my?

S akými osobami pred 2000 rokmi by sme sa ocitli my?

Každý rok liturgia Svätého týždňa ponúka vždy dve rozdielne a zároveň sa doplňujúce rozprávania o Ježišovom utrpení a smrti. Na Kvetnú nedeľu sa striedavo číta opis Pánovho umučenia podľa Matúša (to je tento rok, ktorý označujeme ako rok A), podľa Marka (rok B) a podľa Lukáša (rok C). Počas obradov Veľkého piatku sa vždy číta opis Pánovho umučenia z Evanjelia podľa Jána.

Blog
Koronu si draho zaplatíme

Koronu si draho zaplatíme

Koronavírus je veľkou príležitosťou pre zomknutie rodín, pre hrdinské činy ako pomôcť druhým, pre nové formy štúdia alebo práce z domu. Napriek tomu vírus COVID-19 pravdepodobne siahne do našich peňaženiek viac ako by sme pôvodne očakávali.

Blog
Priateľ, ktorého hľadáš

Priateľ, ktorého hľadáš

Človeka až príjemne hreje na duši, keď v piatok večer počuje ten hlasný potlesk. V oknách buráca dav, aby vyjadril vďaku všetkým, ktorí pre spoločné dobro zostávajú vonku. Dnes by som však chcela do potlesku zahrnúť aj nás , ktorí sme doma. Lebo povedzme si na rovinu. Život medzi štyrmi stenami takisto nie je najjednoduchší.