Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
04. 04. 2020, 11:41

Tichá pacientka

Tichá pacientka

Tichú pacientku som pôvodne kúpil manželke, pretože má rada thrillery a knihy s motívom vyšetrovania všeobecne. Bola z nej nadšená! Ja som minulý týždeň dočítal knihu, ktorou som sa večer uspával (recenzia tu). Potreboval som začať niečo ďalšie popri 700 stranovej knihe o filozofii a knihe o kontemplatívnej spiritualite, popri čítaní ktorých mám ambíciu byť bdelý a učiť sa. Manželka vyjadrila, že by sa potešila, keby som si prečítal Tichú pacientku. Že tá kniha bola nielen zaujímavá, ale aj hlboká. Nechal som si poradiť, no nakoniec som sa uspával tou knihou o filozofii, pretože Tichá pacientka je proste príliš napínavá a pútavá. Zhltol som ju.

Jednou vetou by som knihu zhrnul...

Kniha ponúka na zadnom obale zhrnutie jednou vetou. Ale chcem napísať niečo vlastné. Je to psychoanalytický thriller s prvkami vyšetrovania vraždy s absolútne nečakaným zvratom na konci.

Čo sa mi páčilo?

Veľmi sa mi páčilo, že kapitoly neboli dlhé, vďaka čomu si kniha udržala tempo. Striedali sa zápisky z denníka Alície, našej "Tichej pacientky", rozprávanie Thea Fabera - hlavného hrdinu a Aliciinho terapeuta a príbeh zo života manželstva Thea.

Kniha bola napísaná pomerne ľahko, svižne, nebol som očarený lyrizovanými opismi, no ani som nechcel byť. Chcel som byť ponorený do deja. A to sa jej podarilo na výbornú.

Veľmi sa mi páčil hlbinno-psychologický nádych tejto knihy. V tomto mi pripomínala trošku knihu "Keď Nietzsche plakal". Hlbina ľudskej duše a psychoanalytický motív bol však dávkovaný tak, aby knihe neuberal na tempe. Do Thea Fabera som sa vedel veľmi dobre vcítiť a mal som dojem, že "sme si blízki". Autor má určite hlboké skúsenosti s psychoterapiou.

Čo sa mi nepáčilo?

Toto je trošku ťažké povedať. Úprimne mi nič nenapadá.

Zaujímavé citáty

“...we often mistake love for fireworks - for drama and dysfunction. But real love is very quiet, very still. It's boring, if seen from the perspective of high drama. Love is deep and calm - and constant.”

“Choosing a lover is a lot like choosing a therapist. We need to ask ourselves, is this someone who will be honest with me, listen to criticism, admit making mistakes, and not promise the impossible?”

Zaujala vás recenzia?

Prečítajte si aj ďalšie moje recenzie a odporúčania na knihy!


 

Odporúčame

Blog
O zonácii Národného parku Muránska planina - II. časť

O zonácii Národného parku Muránska planina - II. časť

V prvom článku „O zonácii Národného parku Muránska planina“ som sa venoval histórii územia terajšieho Národného parku Muránska planina a odkazu, ktorý nám zanechali naši predkovia lesníci, že efektívne lesné hospodárenie sa nevylučuje s ochranou prírody. Inak povedané, že jej skutočná ochrana je podmienkou udržateľného fungujúceho hospodárenia. Teda že tu existuje vzájomná podmienenosť. V tomto článku sa pokúsim o analýzu toho, ako zonácia ovplyvní cestovný ruch.

Blog
Koronavírus! Starozákonný Hospodin opäť povstáva?

Koronavírus! Starozákonný Hospodin opäť povstáva?

Starý Zákon je neoddeliteľnou súčasťou biblického zjavenia. A ním je i starozákonné ponímanie Hospodina v jeho prísnosti, a neraz až tvrdosti. A práve s takýmto vnímaním Hospodina a jeho pôsobenia má podľa mňa veľkú podobnosť aj súčasné dianie, súvisiace s koronavírusovou krízou.

Blog
S akými osobami pred 2000 rokmi by sme sa ocitli my?

S akými osobami pred 2000 rokmi by sme sa ocitli my?

Každý rok liturgia Svätého týždňa ponúka vždy dve rozdielne a zároveň sa doplňujúce rozprávania o Ježišovom utrpení a smrti. Na Kvetnú nedeľu sa striedavo číta opis Pánovho umučenia podľa Matúša (to je tento rok, ktorý označujeme ako rok A), podľa Marka (rok B) a podľa Lukáša (rok C). Počas obradov Veľkého piatku sa vždy číta opis Pánovho umučenia z Evanjelia podľa Jána.