Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
31. marec 2020

Zasmradenie verejného priestoru (alebo lamentácia nad lamentáciou)

Dnes žijú Slováci tak, ako sa ich otcom a starým otcom ani nesnívalo.  Všetko, čo si v Novembri vyštrngali, majú.

Monopol komunistov odišiel, Rusi odišli, dostali sme biskupov a slobodné voľby,  veriacich už neprenasledujú, vrátili sa rehole, podnikanie a ukradnuté majetky, železná opona zmizla, prišla sloboda slova, životná úroveň rastie. Máme sa dobre.

Bolo že to na začiatku radosti.  Spoločnosť ovládla eufória, slnečné počasie. Prešli roky, desaťročia a postupne sa nová hračka okukala. Prišiel Mečiar, na začiatku kričali všetci „sláva, sláva !“, na konci „hanba, hanba !“  To sa zopakovalo pri Dzurindovi aj Ficovi.  Na oblohe sa objavili mraky, odkiaľsi začala presakovať ponurá nálada ...

Začalo sa to prejavovať aj v politickej, spoločenskej diskusii a konverzácii. To, čo by vám pani učiteľka nedovolila povedať pri vyučovaní v triede, to čo sa neodvážite povedať v rodinnom kruhu, sa začalo objavovať v komentoch pod článkami, v televíznych diskusiách politikov.  Na niektoré výroky už nestačí ani označenie „mládeži neprístupne do 18 rokov“.  Keď Maroš Ševčovič kandidoval za prezidenta, na FB mal fotku so svojim malým krstňaťom, ktorý má Downov syndróm.  Kandidát napísal,  že majú výborný vzťah a trávi s ním veľa času. V diskusii pod fotkou sa objavili komenty ako vyliate zo žumpy.  Časť bola úplne nepublikovateľná.  Jeden z diskutujúcich napísal : „bodaj by si skapal, ty smerácky k...t !“   

Akoby nám niekto otrávil verejný rybník.

Jedným z dôvodom je aj zvulgarizovanie politických diskusií.  Politici zhovädili politický diskurz a z ostro sledovaných televíznych debát urobili krčmový rozhovor  IV. cenovej skupiny, kde už stolovníci majú v sebe nejakú tú borovičku.  Poldecoví krčmoví šampióni  sa potom citia ako diskutéri na úrovni, keď používajú slovník z televíznych štúdií.     

Hovorí sa, že ryba smrdí od hlavy.  Od čias monarchie platilo, že štátni úradníci stelesňovali serióznosť a korektnosť.  Bohužiaľ, dnes stelesňujú všeličo, často na hony vzdialené od korektnosti.  Jeden príklad za všetky.

Oľga Pietruchová, riaditeľka odboru Rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR píše blogy.

V diskusii pod jej článkom o Pride pochode v Bratislave 2013  zaznela otázka: „Mám na Vás jednu technickú otázku. Pochodovali na tomto pochode inakosti aj pedofili, rovnako ako tomu bolo na pochode v Prahe?“   Riaditeľka Pietruchová odpovedala stručne: „Nie, tí budú v Košiciach“.   Narážala na Pochod za život, na ktorom v roku 2013  v Košiciach 80.000 účastníkov  podporilo  tradičný model rodiny.  

Inými slovami, vysoká štátna úradníčka na ministerstve, ktoré má agendu rodiny vo svojom názve, označí účastníkov obrovskej občianskej iniciatívy na podporu rodiny za pedofilov. Táto občianka aj v roku 2020 stále sedí na svojej vysokej úradníckej stoličke.        

Naša vzorová štátna úradníčka Pietruchová  začiatkom marca tohto roku  ukázala, že ešte nestratila nič zo svojej schopnosti vytvárať zlú atmosféru a vypúšťať dym z jedovitých myšlienok : v médiách sa nechala počuť, že vzhľadom na vysoké percento konzervatívne orientovaných poslancov v novom parlamente sa obáva pogromov na homosexuálov! V médiách vystupuje ako občianska aktivistka za práva žien, pritom je už dlhé roky úradníčka na výplatnej listine MPSVR SR... 

Keď štátni úradníci, ktorí sú platení z daní ľudí a majú určitú osobnú zodpovednosť pred štátom, predvádzajú takúto osobnú integritu, sú vzorom a podnecovateľom vlny nechutných hejtov od tisícok anonymných diskutérov.  

V médiách a politických diskusiách  slabšie vecné argumenty nahrádzajú pľuvance, kopance, podrazy...   Vyzerá, že najúspešnejší politický smer na Slovensku sú fašisti. Naša politická elita sa vzájomne fackuje a vzájomne označuje za fašistov, liberálnych fašistov, klérofašistov a ekofašistov.    

Inzercia

Politická scéna sa len tak hemží úchylmi, drogovými dílermi...  Feťák už patrí pomaly medzi nežnejšie oslovenia vo verejnej diskusii.

Média prilievajú olej do ohňa do očí bijúcim favorizovaním „svojich“,  nad ktorými držia ochranný mediálny dáždnik. Ostatní sú vystavení kobercovému bombardovaniu. To platí rovnako pre domácu politiku ako aj  zahraničie.

Keď voliči v dvoch baštách demokracie USA a Veľkej Británii demokraticky prejavia svoju vôľu, časť našej politicky korektne premotivovanej scény sa ide zblázniť od pobúrenia, ako si to mohli dovoliť.. 

O lídroch Poľska, Maďarska a Česka médiá prinášajú v drvivej väčšine len negatívne informácie. Slovenský čitateľ a divák musí byť šokovaný zo skutočnosti,  že títo diletanti stále s prehľadom vyhrávajú voľby.  Zároveň je ale Slovensko prezentované domácemu publiku ako čierna diera Strednej Európy.  Ľahko dezorientovaný čitateľ sa pýta „čierna diera v porovnaní s kým ?“

Posilňuje to vytváranie sveta alternatívnych médií, nad ktorými mainstream krúti hlavou,  kde sa tu len zobral.  Pritom to bol politicky korektný mainstream, ktorý ho zrodil.

„Z lidí, kteří vidí za vším Sorose, si dělají nejvíc srandu lidé, kteří vidí za vším Putina,“  napísal v trefnej poznámke Jan Zahradil, český europoslanec za ODS.

Zatiaľ bola  reč len o vulgarizácii a zasmraďovaní verejného priestoru. Ešte som nezabŕdol do lamentácií niektorých „moderných“  Slovákov.  Všetko je tu zlé, malé a prízemné... Bývalá vláda bola zlá, všetci hejtovali. V posledných hodinách svojej vlády stihla zaviesť opatrenia, ktoré nás postavili do skupiny /v rámci možností / dobre pripravených krajín na hrozbu nového vírusu. Figúrky hejtovali ďalej.

Prišlo k veľkému politickému obratu, ale hejty fičia ďalej. Pľuvance lietajú tu na strany novej koalície, tu na nominantov do novej vlády .. 

Pripomína to legendárnu scénu, keď Cuky a Luky prešli pár metrov cez hranicu do Rakúska, nadýchli sa a povzdychli : „ rakúsky vzduch, taký u nás nemáme, však našej krajine sa aj kyslík vyhýba !  Preto si ja rakúsky vzduch zaváram.

Vírus dnes opäť dáva šancu si uvedomiť, čo je dôležité, podstatné.  Že žijeme. V krásnej krajine. S krásnymi ľuďmi.  Šancu, že s koronakrízou vyblednú deliace čiary medzi ľuďmi, ktoré rozdeľujú našu spoločnosť.  Možno ľuďom dôjde, že sú hlavne ľudské bytosti, až potom voliči „našej“ alebo „ich“  strany. A že politikov máme takých ako sme my. Chodili s nami do škôl, vyrastali s nami na ulici, neprileteli z vesmíru. Sú ako my, hnedovlasí, blonďaví, ryšaví. Nečakajme zázraky.

Súďme ich takým metrom, akým súdime sami seba...

Odporúčame

Blog
Aj korona vírus slúži na dobré

Aj korona vírus slúži na dobré

Je obdobie korona vírusu len zlým obdobím? Alebo sa možno pozrieť na súčasnú situáciu aj z optimistickejšieho uhľa pohľadu? V Božom Slove sa píše, že "tým, čo milujú Boha, všetko slúži na dobré" (Rim 8, 28).

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.