Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
31. marec 2020

Prečo bude USA ešte horieť

Aký scenár „korona-búrky“ budeme sledovať v USA? Taliansky, britský, nemecký? Alebo skôr slovenský či dokonca singapurský?
Prečo bude USA ešte horieť

Vo februári som nastúpil na štipendijný pobyt na univerzitu Notre Dame v USA. Síce bolo mojím zámerom ostať tam štyri mesiace (až do konca mája), reakcie miestneho obyvateľstva na výskyt koronavírusu (ako aj reakcie predstaviteľov štátu Indiana, v ktorom sa táto univerzita nachádza) ma znepokojovali čoraz viac. Zvlášť, keď som si paralelne čítal o tom, aké kroky v boji proti koronavírusu podniká Slovensko.

Americký štát Indiana môžeme totiž pokojne porovnať s naším Slovenskom:

 • Prvý prípad koronavírusu sa v Indiane objavil v ten istý deň ako na Slovensku (6. marca 2020).
 • Indiana je od amerického epicentra nákazy (štátu New York) vzdialená približne rovnako ako je Slovensko vzdialené od európskeho epicentra nákazy (v severnom Taliansku) – cca. 800 kilometrov.
 • Indiana má relatívne obdobný počet obyvateľov (6,7 milióna) ako Slovensko (5,5 milióna). Jej najväčšie a hlavné mesto Indianapolis so svojimi 880-tisícmi obyvateľov rozhodne nie je nejakým veľkým gigantom oproti našej Bratislave.

A nakoľko občania Indiany používajú vo zvýšenej miere vlastné automobily (takmer vôbec sa nestretávajú v autobusoch, vlakoch či električkách), šírenie koronavírusu by sa v tomto štáte dalo regulovať ešte jednoduchšie než na Slovensku. Indiana však túto výhodu nevyužila.

Tento príspevok je mojou osobnou výpoveďou, ktorá ilustruje odlišnosť prístupov Slovenska a Indiany v boji proti koronavírusu. Dúfam, že poslúži aspoň ako sonda do súčasnej situácie v USA. Ostatné štáty USA používajú pri zvládaní situácie totiž obdobné kroky (a v obdobnom časovom odstupe) ako Indiana, a to aj napriek tomu, že disponujú relatívne veľkou mierou kompetencií, ktorá im dovoľuje rozhodovať o širokej palete protiepidemiologických opatrení. Aj z tohto dôvodu považujem toto porovnanie za adekvátne. A obávam sa, že USA bude ešte horieť od korona-plameňov.

 

6. marca (piatok)

 • Na Slovensko dorazil koronavírus (zaznamenaný prvý prípad). Platí zákaz návštev v nemocniciach a zariadeniach sociálnych služieb. Na svätých omšiach sa začína vynechávať znak pokoja.
 • Do Indiany dorazil koronavírus (zaznamenaný prvý prípad). Život beží ako zvyčajne, akurát študenti z univerzít idú domov na tradičné týždňové jarné prázdniny. Opatrenia sa nezavádzajú žiadne.

 

9. marca (pondelok)

 • Na Slovensku je zakázané organizovať akékoľvek kultúrne a športové podujatia (vrátane svätých omší). Takmer všetky univerzity už zastavili výučbu. Viacero krajov zatvorilo stredné školy, Bratislava aj základné a materské.
 • V Indiane sa nedeje nič zvláštne. Akurát sa na svätých omšiach prestali podávať ruky a prestalo sa hromadne piť z kalicha (čo sa zatiaľ robilo takmer pri každej svätej omši). Všetci moji spolubývajúci sú na prázdninách.

 

11. marca (streda)

 • Slovensko sa zobúdza so šiestimi potvrdenými prípadmi nákazy. Už druhý deň sú zrušené všetky sväté omše (a nechali si povedať aj pravoslávni). Prakticky všetky stredné školy sú zavreté (o univerzitách nehovoriac).
 • Indiana sa zobúdza so šiestimi potvrdenými prípadmi nákazy. Počas dňa pribudne prvý prípad v mojom okrese. Škôl sa v celom štáte zatvorilo len zopár, otvorené je prakticky všetko. Každý občan môjho mesta je srdečne pozvaný zúčastniť sa broadwayového predstavenia Leví kráľ spolu s ďalšími 2500 ľuďmi (taká veľká je vypredaná sála mestského divadla). Prezident Trump vyhlásil, že niet lepšie pripraveného a odolnejšieho národa než USA. Univerzita Notre Dame oznámila, že od pondelka ruší výučbu, no všetky budovy (vrátane univerzitnej knižnice) necháva otvorené. Študentom odkazuje, že sa im predlžujú prázdniny a nech radšej ostanú doma. Napriek tomu sa jeden z mojich spolubývajúcich dnes vrátil na náš privát.

 

12. marca (štvrtok)

 • Na Slovensku začínajú platiť ďalšie prísne bezpečnostné opatrenia. Kompletne sa zatvárajú všetky letiská, bary, lyžiarske strediská, obchodné centrá (s výnimkou potravín a drogérie). Vlaky a autobusy začínajú jazdiť v "sobotnom" režime. Zavádzajú sa kontroly na hraniciach a povinná dvojtýždňová karanténa pre všetkých, ktorí ich prekročia. Slovenský skauting ruší už aj družinovky (na ktorých je bežne iba šesť-sedem ľudí).
 • Guvernér Indiany vydáva prvé opatrenie. Zakazujú sa podujatia nad 250 ľudí. To je zatiaľ viac-menej všetko. Čítam si článok Tomasa Pueya a začínam uvažovať, či to Amerika prežije. Trump síce zakázal všetky lety z Európy, ale v rámci USA sa lieta naďalej bez obmedzení (a to už majú niektoré americké štáty aj stovky nakazených). Sem-tam v Indiane zatvoria nejakú školu.

 

15. marec (nedeľa)

 • Na Slovensko je už problém sa dostať, hranice sú uzavreté. V televízii sa prakticky žiadny politik či moderátor neukáže bez rúška na tvári. Je vyhlásený núdzový stav pre nemocnice.
 • V kostoloch v Indiane už trocha cítiť, že to prichádza. Biskup vydal dišpenz od povinnosti nedeľnej svätej omše, v kostole sedíme cca. dva metre od seba. Ďalší môj spolubývajúci bez problémov docestuje na náš privát, hoci prišiel zo štátu Massachusetts, kde je takmer 200 nakazených. Keby som mu povedal, aby "zaliezol" do preventívnej karantény, asi by nepochopil, o čom hovorím.

 

16. marec (pondelok)

 • Na Slovensku už bolo uskutočnených bolo 1595 testov, pričom 72 bolo pozitívnych. Plošne sa zatvárajú obchody a služby okrem potravín, čerpacích staníc, bánk, úradov, lekární a pod. Nosenie rúšok sa stáva bežnou súčasťou života.
 • Indiana spravila len 139 testov, pričom 24 bolo pozitívnych (mám podozrenie, že keby sa tu viac testovalo, tak by tých prípadov nákazy našli rádovo viac). Idem do obchodu MHDéčkou, ktorá premáva v normálnom dennom režime. V hypermarkete sa cítim ako marťan, lebo som jediným z dvesto ľudí, čo má na sebe rúško. Keby neboli vyrabované regále s drogériou, tak si myslím, že tí ľudia ešte o koronavíruse nepočuli. Večer sa dočítam, že Indiana zaznamenala prvé úmrtie. K zákazu podujatí nad 250 ľudí sa ešte pridalo odporúčanie organizovať podujatia maximálne do 50 ľudí + nejaké opatrenia typu rušenia nie-nevyhnutných operácii v nemocniciach.

 

18. marec (streda)

Inzercia

 • Pohyb ľudí sa na Slovensku znížil o 30-50%, hlásia telekomunikační operátori. Pri predstavení zloženia novej vlády má nasadené rúško už aj Richard Sulík.
 • V Indiane sa oddnes nedá ísť na verejnú svätú omšu. Môj okres registruje už tri prípady nákazy. Univerzitná knižnica je plne otvorená už len do piatej popoludní (zvykla byť do jedenástej večer). Niekoho s rúškom na tvári by tam človek hľadal márne. Na niektorých amerických plážach to praská vo švíkoch.

 

21. marec (sobota)

 

24. marec (utorok)

 • Vláda SR prijala nové opatrenia. Niektoré z nich (napr. povinnosť nosiť rúško mimo domu, bohoslužby v RTVS, zatvorenie obchodov v nedeľu) sú vo veľkej miere iba potvrdením už aj tak žitého stavu. Vyučovanie na školách je prerušené do odvolania, podobne (na dobu neurčitú) to vyzerá so zákazom všetkých podujatí.
 • Guvernér Indiany prijal opatrenie s názvom „Zostaň doma“. V prevádzke zostávajú len nevyhnutné služby ako napríklad potraviny, čerpacie stanice, nemocnice, verejná doprava, lekárne. Neviem, nakoľko je univerzitná knižnica nevyhnutnou službou, no ostáva plne otvorená do piatku. V našom okrese je potvrdených už 17 prípadov. Ulice sú plné ľudí, ktorí sa tešia z prvých jarných dní. Samozrejme bez rúšok a nie vždy v príslušnej „social distance“. Prezident Trump predpokladá, že USA už budú po Veľkej Noci „otvorené“.

 

 27. marec (piatok)

 • Slováci prijímajú opatrenia vlády (naznačuje to prieskum agentúry Go4insight). Nosia rúška, pohyb sa znížil. V susednom Česku (ktoré pri takmer dvojnásobnom počte obyvateľstva registruje o 2000 prípadov viac než Slovensko) sa osoby môžu združovať maximálne vo dvojiciach a nenosenie rúška je späté s pokutou (v prípade fajčiarov až do výšky 364 eur).
 • Je ťažké povedať nakoľko Hoosiers (miestne pomenovanie obyvateľov Indiany) prijímajú opatrenie „Zostaň doma“. Hoci guvernérov úrad ponúka niekoľko milých nápadov, ako tráviť čas doma (napríklad hrať s rodinou karty), na uliciach sa pohybuje stále dosť ľudí. Taxikár ma z privátu berie bez toho, žeby mal nasadené rúško. Vyhodí ma na letisku v Chicagu, v hlavnom meste susedného štátu Illinois (ktorý pri takmer dvojnásobnom počte obyvateľstva registruje o 2000 prípadov viac než Indiana). Pred vstupom na letisko legálne pofajčieva niekoľko ľudí, nedá sa im vyhnúť. Rúška nenosí z letiskového personálu takmer nik (ani pracovníci bezpečnosti a dokladov, ktorí sú celý deň asi len v polmetrovom odstupe od pasažierov).

 

29. marec (nedeľa)

 • Slovensko vykonalo doposiaľ 7040 testov, pričom 314 bolo pozitívnych. Za určitých podmienok sa umožní otvorenie niektorých obchodov. Naopak, sprísnenie čaká všetkých Slovákov vracajúcich sa zo zahraničia (povinná karanténa v štátnom zariadení).
 • Indiana vykonala doposiaľ 9830 testov, pričom 1514 bolo pozitívnych a 32 skončilo smrťou. USA sa stali krajinou s najvyšším počtom nakazených vo svete. Zatiaľ to nevyzerá na žiadnu povinnú karanténu pre prichádzajúcich (ani pre amerických občanov vracajúcich sa z Európy) ani na zvýšenie nosenia rúšok. Naozaj neľutujem, že môžem už druhú noc tráviť v domácej karanténe na Slovensku. USA bude ešte horieť...

 

Titulné foto: https://www.nytimes.com/interactive/2020/world/coronavirus-maps.html#us (zo dňa 30.3.2020)

 

Tu mal môj príspevok končiť. Vzhľadom však na niekoľkostranový elaborát, ktorý z neho vznikol, som sa rozhodol ponúknuť ešte stručné zhrnutie toho najdôležitejšieho:

 

SLOVENSKO

 • 5,5 milióna obyvateľov
 • cca. 800 km od európskeho epicentra (v severnom Taliansku)
 • prvý zaznamenaný prípad koronavírusu: 6. marca 2020

INDIANA

 • 6,7 milióna obyvateľov
 • cca. 800 km od amerického epicentra (štátu New York)
 • prvý zaznamenaný prípad koronavírusu: 6. marca 2020
Obmedzenia pre slúženie svätých omší (vynechávanie znaku pokoja a pod.) Hneď Po 3 dňoch
Úplný zákaz verejných svätých omší Po 3 dňoch Po 10 dňoch
Úplný zákaz kultúrnych podujatí Po 3 dňoch Po 20 dňoch
Prerušenie výučby na univerzitách Po 3-5 dňoch Po 5-7 dňoch
Prerušenie výučby na základných a stredných školách Po 5-7 dňoch Po 10-15 dňoch
Povinná dvojtýždňová karanténa pre prichádzajúcich Po 7 dňoch zatiaľ nezavedené
Uzavretie letísk Po 7 dňoch zatiaľ nezavedené
Uzavretie hraníc štátu Po 9 dňoch zatiaľ nezavedené
Zatváranie obchodov (okrem nevyhnutných ako potraviny, lekárne...) Po 10 dňoch Po 18 dňoch
Povinnosť nosiť rúško Po 18 dňoch zatiaľ nezavedené
Stav k 29. marcu 2020 314 nakazených, 0 mŕtvych 1514 nakazených, 32 mŕtvych

 

Stav každého nasledujúceho dňa je najjednoduchšie vidieť tu príp. tu (Slovensko) a tu (Indiana).

Kto chce siahnuť po oficiálnych zdrojoch tak tu (Slovensko) a tu (Indiana - s upozornením, že bez VPN môže byť problém s načítaním servera).

Odporúčame