Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
27. 03. 2020, 11:58

Útek do a z Anglicka

Ako verný čitateľ a predplatiteľ Postoja som sa dozvedal o nebezpečenstve, ktoré mi hrozí od otvorených schengenských hraníc, globalizácie a liberalizmu.
Útek do a z Anglicka

Súčasne, články Jaroslava Danišku mi ukázali, ktorá je tá vysnívaná krajina s najkvalitnejšou demokraciou  v Európe, mimo Schengenu, na čele ktorej stojí, síce často vysmievaný, ale v skutočnosti najkonzistentnejší demokrat - Boris
Johnson. Keď som k tomu pripočítal aj jeho dôslednú antiimigračnú politiku, síce zameranú hlavne proti Poliakom a Slovákom, ale predsa, neváhal som ani chvíľu a vypravil som sa do bezpečného útočiska pred úkladmi koronavírusu - do Veľkej Británie. 

Skutočne som zažil krásne časy, Anglická demokracia na rozdiel od európskeho liberalizmu nikoho nenútila nosiť rúška. Prvé som uvidel až niekedy okolo 22. marca. Trochu mi mohli prekážať preplné vagóny metra, ale využil som svoju lásku k cyklistike a suveréne som sa vyhol úplne nechráneným davom v metre, autobusoch a nekonečným zápcham na cestách. Mojou úlohou bolo vodiť vnúčatá do škôlky, kde som sa prvýkrát stretol s opatreniami proti šíreniu
koronavírusu - deti si museli pri príchode do škôlky umyť ruky! Pritvrdilo sa to až v druhej polovoci marca, keď sme deti odovzdávali a preberali už pri hlavnom vchode a nie až v triede. (Keďže rodičia detí sú "key workers", navštevujú škôlku aj naďalej.) V obchodoch sme veselo nakupovali, priatelia sa navštevovali, krčmy, pardón puby, boli plné. Túto idylku trochu nabúral premiér Johnson, ktorý si na obmedzenie socializácie Britov vybral tú najnevhodnejšiu chvíľu. V podvečer, v piatok o piatej, keď sa puby utešene zapĺňali, vyhlásil ich okamžité zatvorenie. Že sa to neobišlo be protestov a škandálov netreba pripomínať.

Na predpoveď aké budú osudy Veľkej Británie, nebolo treba študovať epidemiológiu. Krivka počtu ochorení presne kopíruje tú taliansku, len so 14denným oneskorením.

Vtedy mi zaplo, že pod ochrannými krídlami Matoviča bude asi trochu bezpečnejšie ako byť v starostlivosti Johnsona. Tu však nastala kalvária. Na slovenskom veľvyslanectve netušili, kedy bude ďalší evakuačný let, Wizz air mi s radosťou predal letenky do Budapešti, ale do lietadla, napriek medzištátnym dohodám, ma už nepustil. Eurostar do Bruselu občas na vlak Slovákov bral, ale vraj z Bruselu ich často vrátili naspäť. Neustálemu pendlovaniu medzi letiskami a stanicami so stále rastúcim zúfalstvom, urobila rázny koniec ponuka spoločnosti Charter Advisory na evakuačný let do Bratislavy.

Vystresovaný som prišiel na letisko o 4 hodiny skôr, ale celá procedúra spojená s odletom prebiehala ako naolejované hodinky. Akurát menší šok mi spôsobil pohľad na skupinu tajomných ľudí pred prepážkou. Všetci zamaskovaní rúškami. To som dovtedy v Anglicku ešte nevidel.

Bolestnú spojitosť s naším útekom pred koronavirusom z Anglicka a útekom židovských detí z Čiech a Slovenska pred Hitlerom, pripomenulo súsošie židovského chlapca a dievčaťa s kufrom na Liverpool Street Station. A Nicholasa Wintona spoločnosť Charter Advisory. I keď, samozrejme,ťažko porovnávať 5% úmrtnosť na koronavírus so 100% úmrtnosťou v plynových komorách.

Tieto riadky píšem v karanténe vo vojenskej akadémii v Liptovskom Mikuláši s absolútnym obmedzením pohybu, ale vynikajúcou stravou a až prehnanými prídelmi chleba. Zavreli sa za mnou nielen schengenské hranice, ale aj dvere našej izby. Áno, treba hermeticky uzavrieť nakazené oblasti, ktoré sa ale často nezhodujú s hranicami národných štátov.  Napríklad v Taliansku to bolo skôr Lombardsko ako celá krajina. V Anglicku je to Londýn, kde len mojej štvrti, Southwarku, bolo toľko nakazených ako na celom Slovensku. Takéto presne mierené zásahy nám môžu pomôcť a nie trvalé zrušenie shengenských hraníc a ukazovanie pasu s prehrabávaním kufrov colníkmi na hraniciach. 

Zaujímavé, že vírus sa do Európy dostal z Číny aj keď nie je v Schengene a nevládnu tam progresívni liberáli.

Odporúčame

Blog
Prečo je štúdium matematiky potrebné pre každého

Prečo je štúdium matematiky potrebné pre každého

Študent, ktorý si osvojil matematické myslenie nebude mať nutkanie si pliesť matematickú funkciu s funkciou, ktorú zastáva v rade školy. Toto sa však bežne robí pri posudzovaní obsahu právnických dokumentov, ako je napríklad text Istanbulského dohovoru.

Blog
Oslávme nedeľu súrodeneckých vzťahov

Oslávme nedeľu súrodeneckých vzťahov

Evanjeliový úryvok Piatej pôstnej nedele (Jn 11, 1 - 45) ponúka príbeh vzkriesenia Lazára. V túto nedeľu sa na Slovensku zvyknú zahaľovať v našich kostoloch kríže Ide o symbolické pozvanie, aby sme nikdy nestratili z nášho duchovného života pohľad na ukrižovaného Krista. V tejto situácii môžeme zahaliť kríže v našich domácnostiach.