Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
25. marec 2020

Kto potrestá Kažimíra?

Prečo nepodareného a prečo potrestať? Dnešná nelichotivá ekonomická situácia, vykradnutý štát, prázdna štátna pokladnica - to je jeho práca.

Roky vo funkcii ministra sa tento nepodarený pseudoekonóm prezentoval ako zdatný manažér. Dobre vychádzal s médiami, zúčastňoval sa spoločenských akcií organizovaných médiami, všade bol usmiaty, žoviálny a ústretový. V skutočnosti to bola Ficova poslušná podržtaška a jeho jedinou kariérou bol Smer. Iste nezabúdate na jeho bohorovné vyjadrovania, ako nám darí, ako rastieme, z roka na rok sľuboval vyrovnaný rozpočet. Ekonomický rast Slovenskej republiky po hospodárskej recesii začal radídne rásť, ale peňazí v štátnej pokladnici nepribúdalo. A on mal pripravené vždy len nadiktované výhovorky, na ktorých iste v plnom nasadení pracoval tím smerákmi dobre zaplatených ekonómov.

Skutočnosťou bolo bezbrehé rozkrádanie štátom vybratých peňazí od daňových poplatníkov, masívne rozoberanie eurofondov a dokonca aj tzv. nórskych fondov.

Stalo sa všaak niečo vážne. Nahnevaná verejnosť spôssobilaa, že sa začal ten neohroziteľný Smer rozpadať. Už neboli peniaze, aby sa luxusom vydržiavané štruktúry udržali. A čo urobil Kažimír? Rýchlo sa zachraňoval, aby si zabezpečil nie zlatý padák - ale večne plné koryto. Nebolo to len tak: ešte naposledy sa blysol ako profesionálny a zdatný manažér a predložil vyrovnaný štátny rozpočet. Ak ste si v médiach všimli, opatrne sa začali množiť, síce jemné, ale cielené vyjadrenia skúsených ekonómov: Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, analytikov bánk, ktoré upozorňovali, že s tým jeho rozpočtom to nie je až tak v poriadku. Nezabudnem na tie skryté úškrny bývalého guvernéra Martina Šramka pri televíznych vystúpeniach ešte vtedy ministra financií k stavu slovenských financií. Smeráci si potrebovali zabezpečiť svojho človeka pri trezoroch, samozrejme.

Takže, kto bude lepší guvernér Národnej Banky SR, ako človek ktorý prvýkrát dokázal predložiť vyrovnaný štátny rozpočet? Bol tu však háčik. Je tu rok 2019, blížia sa voľby, mandát guvernéra Národnej banky SR Jozefa Makúcha sa má skončiť až v roku 2021 a Peter Kažimír by mohol ostať na smetisku. Bolo treba rýchlo konať - Smeráci navrhli, pezident Andrej Kiska vymenoval a ešte mu pekne poďakoval za vyrovaný rozpočet a Peter Kažimír začal bačovať. A dnes, keď je Smer takmer odstavený od koryta, má ešte tú neskutočnú drzosť kritizovať dnešné rozhodnutia. 

(Ešte malá poznámka v tomu Jozefovi Makúchovi, ako je možné, že súhlasil a odstúpil? Mesačný plat guvernéra je takmer 25 000 eur. A počítajme, veď by prišiel o takmer 500 000 eur. Nebuďte naivní, Národná banka SR je ku svojim veľmi štedrá, mesačný plat mu bude vyplácaný až do konca funkčného obdobia, teda slušný bezpracný zárobok. A po skončení mandátu mu bude vyplatené "odstupné vo výške takmer 2,5 milióna eur.)

Už chápete prečo sa Peter Kažimír hrabal do tejto funkcie? Získa za svoje funkčné obdobie takmer 4 milióny eur, zamestnávateľ - tedy my - zaňho bude platíť obrovské odvody, takže jeho dôchodok bude astronomický. Preto si myslím, že ak má nová vláda má ustavnú väčšinu a môže meniť nielen zákony, ale aj Ústavu Slovenskej republiky, jedným z prvých krokov by malo byť zbaviť sa Petra Kažimíra, ako brzdy rozvoja demokratickej spoločnosti - samozrejme bez akéhokoľvek odstupného.

A za šírenie falošných a poplašných správ a informácii, ktoré v posledných dňoch púšťa do éteru a ktoré poškodzujú štát - to stojí za úvahu, či by mu nemala zvýšenú pozornosť venovať Národná kriminálna agentúra v súbehu s preukázaním pôvodu jeho majetku. 

Inzercia

Odporúčame