Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. marec 2020

Pozor na netopiera! (vitajte v "dobe respirátorovej")

COV-19 je krízou globalizovaného sveta, ale máme svojim spôsobom šťastie. Dnešný stav vnímajme ako rinčanie budíka, lebo mohol prísť oveľa horší vírus
Pozor na netopiera! (vitajte v "dobe respirátorovej")

Prvá pandémia globalizovaného sveta - mohlo by byť aj horšie

Napriek tomu by sme mali byť opatrní optimisti, bojujeme proti „zlu“ ktoré po čase úspešne vykynožíme. Obete COV-19 sú samozrejme tragické, no prvá pandémia globalizovaného sveta nie je zďaleka taká hrozivá, aká by mohla byť. Britský denník  „The Daily Telegraph“ priniesol zaujímavý článok, v ktorom citujú zástupcu riaditeľa Inštitútu zoológie v Londýne, prof. Andrew Cunninghama, odborníka na epidemiológiu živočíšnych druhov. Cunningham zdôrazňuje, že vypuknutie epidémie, pri ktorej dôjde k zoonóze (prenosu vírusu zo živočícha na človeka) vedci dlhodobo predpovedali. Zároveň upozorňuje, že pokiaľ vážne nezmeníme návyky jednotlivcov a behaviorálne stratégie krajín, môžu jedného dňa prísť omnoho hrozivejšie a smrtiacejšie epidémie ako „iba“ COV-19. Také desivé vírusy, pri ktorých je na mieste nadužívané konštatovanie „sme vo vojne“, ktoré sa hojne, hlúpo a hystericky používa dnes aj na Slovensku.

Srdečné pozdravy z Malajzie

K zoonóze dochádza kvôli stále intenzívnejšiemu kontaktu ľudí s divokou prírodou. „Vytvorili sme úplne neprirodzený ekosystém, ktorý zvyšuje šance prieniku patogénov zo zvierat na človeka“ , konštatuje ďalej epidemiológ z Londýna. Jedným z miest, kde dochádza k prenosu nákaze zo zvierat na človeka, sú trhy so surovým mäsom, rybami a ďalšími „čerstvými“ produktmi v Ázií. Asi netreba zdôrazňovať, že na týchto trhoch nefunguje najvzornejšia hygiena a narábanie so surovým mäsom nie je ukážkové, a už vôbec nie sterilné...

Podobne ako v prípade COV-19, ktorý prešiel na človeka z netopiera, funguje vírus „Nipah“. Objavil sa v Malajzii koncom 90. rokov. Našťastie sa ho podarilo izolovať a úplne odstrániť. Ak je smrtnosť koronavírusu  „iba“ 3,4%, tak smrtnosť nákazy Napah sa pohybuje na úrovni 50-75%!!! Šírenie takého vírusu, by v našich podmienkach bol armagedon...Mali sme tak paradoxne šťastie, že po SARS v 2002-2003 a H1N1 v 2009, prišiel zdvihnutý prst v podobe „relatívne“ zvládnuteľného COV-19...

Kríza globalizovaného sveta, nie globalizácie

Inzercia

Po (ne)konvenčných vojnách medzi štátmi a teroristických útokoch, tak čelíme ďalšej výzve. Globalizácia je prirodzený (a asi nezvratný) proces, ktorý prináša globalizovanú planétu. Svet sa zrýchlil a zmenšil. Ľudia, tovary a informácie sa vedia presúvať neuveriteľne rýchlo. Podobnou rýchlosťou, sa však presúvajú aj cudzokrajné choroby. Pohľad na verejné zdravie, civilnú ochranu, bezpečnosť a cestovanie do exotických destinácií sa v najbližších mesiacoch zmení na nepoznanie. Ľudstvo musí prehodnotiť rozsah kontaktu s divokou prírodou aj návštevy miest a krajín, kde je úroveň „harmónie“ divej prírody a človeka (na prvý pohľad milý a dobrodružný koncept!)príliš tesná, až nebezpečná.

Dobra kamenná, medená, železná... respirátorová

Dnešná pandémia je rinčanie obrovského budíka, ktorý nás musí prebudiť k zmene cestovných návykov, politiky verejného zdravia, a najmä výskumu a civilnej ochrany. Je najvyšší čas, aby sa začala vecná diskusia o príprave na mimoriadne situácie, podobne ako má štát Izrael zaužívanú prípravu na cyklicky sa opakujúce bezpečnostné hrozby, ktoré sú dnes bežnou súčasťou života.

Tak ako sme si zvykli na občasné sezóny invázie komárov, musíme si postupne zvyknúť na občasné pandemické vlny. Môže tiež dôjsť reštrukturalizácií výroby, služieb a celej ekonomiky.

Je možné, že o pár rokov, bude ma doma každý preventívne respirátor, tak, ako dnes máme teplomer, horské slnko, mobilný telefón alebo kreditnú kartu. Nepriateľ je síce neviditeľný, ale známy, preto sa naňho treba pripraviť. Milí priatelia, vitajte v "dobe respirátorovej"!

historik, externe prednášajúci na Pedagogickej fakulte UK poslanec petržalskej samosprávy, homo politicus...

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Povolebná bieda slovenského katolicizmu

Povolebná bieda slovenského katolicizmu

Je síce vážna situácia s koronavírusom, ale k niektorým rozhodnutiam nového vládneho zoskupenia sa nedá mlčať. Divadelné strašenie fašistami, ale situáciu zase budú rozhodujúcim spôsobom ovplyvňovať liberáli. To sme zase dobačovali. Kedy sa už liberálni kresťania konečne spamätajú? Zdá sa že sme nepoučiteľní.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.