Čo bude so všetkými tými fabrikami a zbytočnosťami?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čo bude so všetkými tými fabrikami a zbytočnosťami?

Na pozadí dnešnej pandémie je cítiť neistotu človeka pri pohľade do budúcnosti. Ja mám teraz na mysli tú ekonomickú.

Dnešný človek si rýchlo a ochotne zvykol na množstvo materiálnych výhod, ktoré sa mu ponúkajú už - povedzme - viac ako jedno storočie. Čiže výhody spojené s jednotlivými priemyselnými revolúciami. Pri každej z nich ide o revolúciu, ktorá má opäť (tak ako všetky ostatné) zvýšiť produkciu a blahobyt človečenstva. Avšak, žiaľbohu, v drvivej väčšine čisto zo zištných záujmov majiteľov. Nepísaný zákon totižo každému podnikateľovi našepkáva, že produkciu je nevyhnutné zvyšovať, aby jeho firma prežila. A všetci zdravo rozmýšľajúci podnikatelia tiež niekde v kútiku svojich mozgových závitov cítia synapsy, ktoré im vravia, že to takto nejde donekonečna.

Drvivá väčšina sa však prikláňa k tomu prvému zákonu. Tak akosi prirodzene. Takže aktuálna "force majeure" asi musela prísť, aby otočila gombík a aby tak zabránila ľudstvo od uvarenia sa vo vlastnej šťave produkcie a blahobytu. Tí pokornejší budú vedieť tento chirurgický zákrok vstrebať ľahšie, pretože majú nádej. O tom som však nechcel.

Chcem sa skôr zamyslieť nad extrémom, ktorého sa možno každý tak trochu bojí. Čo keď dopady pandémie budú tak rozsiahle, že človek spomalí? Že si začne uvedomovať iné hodnoty života ako tie, na ktoré bol doteraz zvyknutý, resp. ktoré sú mu permanentne vmasírovávané do jeho cca 1.5 kg vážiacej mozgovej hmoty? Že napr. zrazu zistí, že mu stačí obyčajné autíčko a nepotrebuje modernú Teslu? (nech mi čitateľ prepáči mi toto klišé, lepšie prirovnanie som teraz nevedel vymyslieť).

Čo sa môže stať potom? Zníži sa produkcia? Zmenší sa počet fabrík na polovicu? Zmenší sa počet leteckých liniek na tretinu? Zmenší sa množstvo odpadu o 28%? Ak toto všetko nastane, čo potom so všetkými tými budovami, cestami, strojmi, autami, ropou, počítačmi, odpadom... Kde nájdeme kúsok úrodnej zeme, keď sme si ju znivočili? A ako bude potom človek tráviť svoj čas ďalšie desaťročie, prípadne storočie? Zvykne si na menšiu porciu obeda? Alebo na menej dovoleniek? Na menej nákupov? Na viac poctivej roboty? Na čerstvý vzduch? Na ryby v riekach? Na rozkvitnuté lúky? Na spoločné večery?

Dokážeme ešte "viac byť" ako "viac mať"? Je ľudstvo vôbec pripravené na to, aby spomalilo?

Alebo nebodaj som tmár a spiatočník?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo