Ako ďalej s investigatívou, pán premiér?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ako ďalej s investigatívou, pán premiér?

Deliaca čiara medzi centrálnymi médiami a novinármi v regiónoch je priam priepastná. Bolo to vidieť aj v reakciách na inciatívu premiéra ohľadne podpory investigatívnej žurnalistiky.

Bolo že to radosti, keď budúci premiér prisľúbil 10 miliónov € pre investigatívnych novinárov. V kuloároch sa dokonca pošuškáva, že jedna z vysokopostavených manažériek nemenovanej komerčnej televízie (zaiste) len v žartovnom rozmare verejne ponúkla spoločnú noc premiérovi za podiel na spomínanej motivačnej odmene. V každom prípade, ide o pozoruhodnú metódu. A netreba pritom priveľmi analyzovať, prečo sa investigatívne počiny tejto úspešnej TV nikdy  neobracajú proti J&T.

 Potom, keď viacerí renomovaní bardi novinárskeho remesla zistili, že nebude až také ľahké mať podiel na "spoločnej koristi", začali sa správať, ako tá líška v bájke s nezrelým hroznom. Ohrdli ponúkanú odmenu a podaktorí ju neváhali nazvať pokusom o úplatok.  No, podľa všetkého, mali, ale i nemali pravdu. Nesystémová finančná odmena za čokoľvek totiž silno pripomína kúpu drahého   darčeka dlhodobo zanedbávanému dieťaťu. S veľmi podobným efektom.

Inak zareagovali novinári v regionálnych televíziách. Mimochodom, vedeli ste, že ich je na Slovensku do 30 a že často plnia úlohy informovanosti vo verejnom záujme oveľa lepšie, ako RTVS?

Mám tú česť byť hovorcom ich (našej) spoločnej iniciatívy, ktorej cieľom je využiť premiérovu ponuku na to, aby sme pripomenuli, že:

1. Investigatíva je ten najnáročnejší novinársky žáner a je prakticky nemožné robiť ju bez silného finančného zázemia, právneho krytia a vedomia, že "raz vám to niekto spočíta".

2. Existuje už predsa jedna inštitúcia, ktorá len vo svojej televíznej zložke berie z našich spoločných peňazí 100 miliónov € ročne na výrobu programov "vo verejnom záujme". Iba menej, ako 0,5% produkcie a zdrojov tejto inštitúcie však ide na spomínanú investigatívu.´Až 95% rozpočtu tejto inštitúcie neopúšťa brány Bratislavy a drvivá väčšina programov sa priveľmi nápadne podobá na produkciu jej komerčných konkurentov. (Nie je náhodou úspešný program "Zem spieva" len folklorizovaná podoba Superstar? A tak podobne.) Mimochodom, komerční súputníci tejto inštitúcie  majú, v porovnaní s ňou  iba tretinový rozpočet. A pritom musia dosahovať aj zisk. Zaujímavé, však? 

3. Rozhodli sme sa podporiť zámer premiéra, Igora Matoviča, no iným spôsobom, ako nastavenou dlaňou.  Ponúkame svoje kapacity na zverejňovanie výsledkov pátracej žurnalistiky a popri tom dúfame, že to rozprúdi aj diskusiu o podobe verejnoprávneho vysielania na Slovensku.

Viac o tom je v tomto mojom vlogu:

https://www.youtube.com/watch?v=vWzhcOHlkaw&t=2s

a tomto blogu:

https://vladimirseman2.blog.sme.sk/c/531112/list-premierovi-od-regionalnych-televizii.html

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články autora