Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. marec 2020

Pribudne medzi obete koronavírusu aj Európska únia?

V posledných týždňoch koronavírus zmenil prakticky všetko, čo sme doteraz poznali. Jednou z oblastí, ktorá tiež vyznieva nápadne paralyzovane, sú inštitúcie EÚ. Ponúka sa otázka, či práve "koronakríza" neposkytuje vzácnu možnosť odhaliť pravú tvár EÚ. O čom svedčia opustené budovy európskych inštitúcií? Neznamenajú náhodou, že kolos s astronomickým rozpočtom je vhodný len do dobrého počasia? Alebo nebodaj do šrotu?
Pribudne medzi obete koronavírusu aj Európska únia?

Kritiku pasivity EÚ označil Donald Tusk za ruské trollovanie. Ursula von der Leyen sa pokúsila prispieť k riešeniu koronakrízy tak, že vyzvala členské štáty na aktívnejšie kontrolovanie zdravotného stavu obyvateľstva.

Keď Taliansko požiadalo o pomoc EÚ v rámci krízového mechanizmu, žiadna krajina EÚ neodpovedala a Nemecko priamo zakázalo vyviezť zdravotnícky materiál do Talianska. Firma 3M odmietla poslať do Talianska rúška s odvolaním sa na štátne opatrenia. Nemecko dokonca zhabalo transport zdravotníckeho materiálu z Číny, ktorý si Taliansko objednalo a riadne zaplatilo!  Nato Rakúsko zavrelo hranice pre Talianov pokúšajúcich sa tam nakúpiť lieky, ktorých akútny nedostatok sa prejavil v Taliansku. Predsedníčka EK Ursula von der Leyen sa potom snažila upokojiť napätú situáciu tým, že sľubovala elastický prístup k rozpočtovému deficitu jednotlivých krajín. Vtedy sa ozvala prezidentka ECB Christine Lagarde vyhlásením, že úlohou EÚ nie je zachraňovanie talianskych štátnych dlhopisov. Nato v Taliansku výška investičného rizika pre štátne dlhopisov poskočila o 60 bodov, čo predstavuje najväčší denný skok v talianskej histórii. Hlavný index talianskych akcií FTSE/MIB klesol o 17%, čo je najväčší denný pokles akciového indexu na svete. Vtedy Matteo Salvini, líder euroskeptickej Ligy Severu, dosť sarkasticky poďakoval Bruselu za "pomoc pri zrútení burzy" a za likvidáciu 68 milárd eur úspor talianskej vlády. Šéfka ECB Lagarde však išla ešte ďalej, keď vyhlásila, že predsa nikto nedrží Taliansko v eurozóne nasilu. Keď sa Ursula von der Leyen snažila zdôvodniť svoju nečinnosť vo veciach zdravotníctva tým, že nemá príslušnú kompetenciu, štáty sa zaoberali už niečim iným - sústredili sa na okamžitú demontáž schengenského priestoru, a to tak, že o tom vôbec nepovažovali za potrebné informovať EK. Von der Leyen sa o tom dozvedela z internetu. V čase, keď už 12 z 26 členských krajín EÚ malo uzavreté hranice, Ursula von der Leyen toto opatrenie označila ako zbytočné.

EÚ dala síce súhlas pre uvoľnenie pravidiel pre priznávanie podporných pôžičiek štátom EÚ, ale až vtedy, keď sa už väčšina krajín takéto platby rozhodla zaviesť vo vlastnej réžii.

Znamená to azda, že o európskej solidarite budeme počúvať len vtedy, keď sa bude hovoriť o povinných kvótach migrantov?

Keď sa prezident Trump rozhodol jednostranne bez konzultácie s Bruselom zavrieť hranice USA pre prílety z EÚ, ako dôvod uviedol, že EÚ nie je schopná sama kontrolovať vlastné hranice. Čo na to Josep Borrell, vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku? Na jeho stránke bola v tom čase informácia z 9. marca a týkala sa spolupráce s Afrikou. Na twitteri sa vtedy venoval inej "dôležitej" problematike - podpore žien z Čiernej Hory v boji za rovnaké práva všetkých žien na svete. Bola tam tiež informácia pre utečencov z Turecka, že "hranice EÚ je zakázané prekračovať bez povolenia".

Jeden z významných mysliteľov začiatku 20. storočia Arnold J. Toynbee v 12-zväzkovom diele A Study of History o vzniku a úpadku najväčších svetových civilizácií podrobne vysvetľuje, že civilizácie hnijú zvnútra podľa toho, ako strácajú svoje morálne zásady. Pritom sa pôvodné elity plynulo menia na parazitov. Takže nie mor, cholera, nájazdy rôznych barbarských kmeňov, ale civilizácie samy si vytvárajú podmienky, ktoré týmto nákazám a nájazdom umožňujú dokončiť ich úpadok. 

Je toto aj budúcnosť EÚ?

Inzercia

Aktuálny kolaps v južných štátoch EÚ je taký fatálny, že je len ťažko predstaviteľné, že v týchto krajinách nedôjde po upokojení sa koronakrízy k predčasným voľbám a k výmene súčasných proeurópskych vlád za pravdepodobne dosť radikálne euroskeptické vlády.

Ako bude vyzerať EÚ o rok či dva? Na jednej strane budeme zrejme svedkami odstredivých síl. Snahou nových vlád bude podstatná reforma fungovania európskych inštitúcií s cieľom dosiahnuť pre svoje krajiny viac autonómie (Taliansko, Španielsko, Francúzsko, Maďarsko, Poľsko, (Česko, Portugalsko, Rakúsko...). Druhá skupina tvorená Nemeckom a už len malými satelitmi bude zdôvodňovať súčasnú impotenciu EÚ slabou centralizáciou a nedostatočnými kompetenciami a bude sa snažiť o vytvorenie superštátu pod nadvládou Nemecka. To ešte viac vystupňuje konflikt medzi týmito dvoma skupinami štátov.

Čo nás čaká? Že súčasná zostava štátov tvoriacich EÚ v spoločnom zväzku vydrží, alebo koronavírus dovŕši dielo rozkladu, ktoré sa brexitom len začalo?

Myslím si, že ešte existuje teoretická možnosť na rozumnú reformu EÚ a jej udržanie v súčasnom zložení. Taký model by ale musel brať vážne autoritu jednotlivých krajín EÚ. Avšak doterajšia prax, hlavne arogantné postoje najvplyvnejších hráčov zatiaľ nenaznačujú ochotu počúvať hlas predovšetkýcm nových členských krajín. Naopak, ich snahy o autonómne riešenia svojich najpálčivejších interných problémov boli často odmietané a tvrdo napádané, a to napriek nejasnej a nefunkčnej legislatíve EÚ. Najvypuklejšia bola táto snaha pri bombardovaní úsilia konzervatívnej poľskej vlády o poctivú reformu justície, ktorej cieľom je zbaviť sa mafií na prokuratúre, súdoch a v polícii. Zaujímavé je, že s našimi kočnerovsko-bödörovskými súdmi a prokuratúrami a 'ndrangheťáckou vládou EÚ žiaden problém nemala...

Čo v takejto situácii urobí naša nová vláda? Prikloní sa k fatamorgáne superštátu, ktorá znamená faktický rozpad EÚ a ďalšie obmedzovanie nášho vplyvu na naše vlastné záležitosti, alebo si vyberie jediné rozumné riešenie - zachovať EÚ ako zoskupenie suverénnych štátov, zrušiť nejakých 90% byrokratických funkcií v inštitúciách EÚ, ušetriť tak miliardy eur ročne a ponechať v EÚ len to, čo vyhovuje väčšine - voľný pohyb osôb, tovarov, služieb, kapitálu a spoločnú menu?

Odporúčame